כיצד מתבצע אבחון דמנציה?

פסיכיאטר גריאטרי - כל התשובות שאתם רוצים לדעת בנושא

אחד מסוגי האבחון החשובים ביותר בגיל מבוגר, הוא אבחון לחשש מדמנציה. סימני הדמנציה נובעים לרוב ממחלת האלצהיימר (אף כי יש לה גורמים נוספים) והיא מתבטאת בירידה בכושר התפקוד המנטלי ומסימפטומים נוספים.

חשוב מאד להבין כי אבחון לדמנציה הוא אבחון שיש לעבור אותו בהקדם, משום שאם יש תוצאות שמחוות על דמנציה - אפשר להתחיל בטיפול ההתדרדרות, לקבל סיוע מן הביטוח הלאומי, ולהאט את קצב התפשטות המחלה במידת האפשר.


אם כך, כיצד מתבצע האבחון?

הבדיקות השונות שמבצעים לאבחון הדמנציה

בחינת שפה

אבחון דמנציה כולל שלב חשוב של הבנת השפה. בין השאר הנבדק צריך לזהות חפצים שונים בשמם, צריך לקיים הוראות שנכתבות על גבי דף, ולבצע כמה פעולות פשוטות שנאמרות לו בע"פ. ככל שהצליח ביותר משימות, כך יורד החשש לאפשרות של דמנציה.

בחינת הזיכרון

זוהי בחינה פשוטה מאד אשר בא הנבדק צריך לחזור על מילים ספציפיות שנאמרות לו. כמו כן, לעתים הוא נשאל על מילים שנאמרו לו בתחילת הבדיקה.

התמצאות במקום ובזמן

עוד בחינה חשובה מאד בחלק של אבחון דמנציה. בבחינה זו בוחנים האם הנבדק יודע היכן הוא נמצא - האם הוא ידוע שהוא כרגע נמצא באבחון אצל פסיכוגריאטר? האם הוא יודע באיזו מדינה הוא חי? האם הוא יודע מהי השנה ומה התאריך ומה השעה? אלו שאלות שאולי נשמעות פשוטות אך חשובות לאבחון הבעיה.

שיטת הניקוד

יש לשים לב שאין זה מספיק שתהיה תשובה אחת לא נכונה או שתי תשובות לא נכונות. מדובר על שיטת מבחן שנקראת מיני מנטל, שבה הנבדק צובר נקודות על כל תשובה נכונה או משימה שעשה בצורה ראויה. מקסימום ניקוד זה 30 ואנחנו מתייחסים לניקוד פחות מ24 כהתחלה של ירידה בזיכרון עם חשד לדמנציה. כמובן שהאבחון לא נעשה רק על סמך בדיקה זו, יש לשלוח הנבדק לבדיקות דם מתאימות: תפקודי בלוטת התריס, רמות וויטמינים בדם, הדמית מח ומבחנים נוספים הבוחנים ירידה בזיכרון.

ומי מבצע את אבחון הדמנציה?

אתם מוזמנים לפנות אל ד"ר ברבר ירחמיאל - פסיכוגריאטר ובעל ניסיון בתחום של אבחון דמנציה וטיפולים אפשריים בדמנציה. ד"ר ברבר ירחמיאל מוסמך לבצע מבדקים שונים במידה ויש חשש לדמנציה, והנבדקים ובני משפחותיהם מוזמנים ליצור קשר עם המרפאה לקביעת תור לאבחון ולטיפול.