הפרעות התנהגות בחולי דמנציה

אילו הפרעות התנהגות קיימות בקרב חולי דמנציה?
אנשים אשר סובלים מתופעת הדמנציה, סובלים בעצם מירידה בתפקוד הקוגניטיבי והשכלי שלהם לאורך זמן. מחלת הדמנציה הנפוצה ביותר היא כמובן מחלת האלצהיימר, אם כי ישנן גם מחלות נוספות בקטגוריה זו.

מחלה זו מרבה להופיע בעיקר אצל מבוגרים, החל מן העשור השמיני לחייהם, וככל שהשנים עוברות, כך גם הסיכון עולה - אצל גברים ונשים באופן שווה באופן יחסי. ההופעה של דמנציה מלווה לעתים קרובות, בהפרעות זיכרון מסוימות לטווח הקצר, אשר הולכות ומחמירות. עם זאת, בשל אותן הפרעות זיכרון, הפרעות הדמנציה יכולות גם להגיע עם שינויים נוספים בהתנהגות של האדם.

חשוב להיערך לכך מראש גם כדי לדעת מהם האמצעים שאפשר לנקוט נגד התופעות הללו.

על אילו הפרעות מדובר?

אפאתיות מול אלימות

ההתנהגות של אנשים עם דמנציה מזוהה לעתים כמי שנעה בתנועת מטולטלת, בעיקר בשלבים המתקדמים יותר של המחלה. מצד אחד, נראה לעתים שהאנשים הללו לוקים באפאתיות כרונית של ממש, ונראה שדבר לא מטריד אותם. עם זאת, יש מקרים אחרים שהם הפוכים לגמרי, שבו לאותם אנשים יש סף רוגז נמוך במיוחד - ואז הם נוטים להתקפי זעם ואלימות.

חשוב מאד לציין שלעתים מדובר ממש על שינוי של 180 בהתנהגות האדם - אדם שהיה רגוע ושלו כל חייו, עלול לסבול מהתקפי זעם, ואילו אנשים שתמיד היו נוטים לרשלנות ויצריות - יהפכו לאפאתים ואדישים לגמרי. מומלץ לפנות לטיפול אצל פסיכוגריאטר שיאפיין את המצב, וימליץ על טיפול תרופתי הולם.

שינויי תזונה

אנשים עם דמנציה נוטים להיות אוכלוסיה בסיכון, בכל מה שנוגע להפרעות אכילה, ויש קשר ברור בין השניים. מדובר על כלל הסוגים של הפרעות אכילה - החל מאכילת יתר, ועד להימנעות כמעט מוחלטת מאכילה.

חלק מהאנשים מפסיקים לאכול מאכלים שפעם הם אהבו. מתרבות גם לעתים התלונות על מזונות מסוימים יותר מאשר בעבר. רצוי מאד במקרים הללו, להקפיד בכל זאת על תזונה מאוזנת ובריאה ככל האפשר, וזה דורש גם מעורבות של בני המשפחה.

שינויים בשינה

אנשים שלוקים במחלות הדמנציה השונות, נוטים לסבול יותר מהפרעות שינה. בין השאר, הם מתקשים מאוד להירדם מצד אחד וסובלים גם מקימות רבות בלילה - אך מאידך הם גם נוטים להתעורר מוקדם מאד בשעות הבוקר המוקדמות ולעתים אף באמצע הלילה.

במקרים הללו, תרופות שמעודדות שינה יכולות לעזור. גם חשיפה לאור השמש, כמו גם פעילות גופנית בסוף היום, יכולים לסייע בהסדרת מזור השינה

מה עוד אפשר לעשות?

כמובן שאנשים עם דמנציה נוטים לסבול מהפרעות שונות נוספות - כולל חשדנות יתר, מצבים פרנואידליים ותוקפנות מילולית ואף פיזית. כמו כן, שוטטות חסרת מעש, שינויים בתפקוד הזוגי והמיני שלהם, ועוד הפרעות נוספות. מומלץ בחום לפנות לאיש מקצוע אשר יוכל לסייע לכם, בין השאר גם בליווי של טיפול תרופתי יעודי שיוכל לעכב את השפעות הדמנציה על האדם. הדבר מאפשר לחולה ולמשפחתו לזכות לעוד שנים טובות, ולהמשיך לתפקד לצד המחלה.