טיפול נפשי

מחלות והפרעות נפש גורמות לסבל רב הן למי שסובל מהן והן למי שנמצא בסביבתו של אדם שסובל ממחלת הנפש. מטרתו של טיפול נפשי הינה להקל על סבלו של המטופל, ולהביא לשיפור משמעותי בתפקודו בחיי היומיום. במצבים שבהם החולה סובל מנטיות אובדניות, טיפול נפשי הינו הכרחי לצורך הצלת חייו של האיש.
 

שילוב תרופתי


מחלות נפשיות רבות מטופלות על ידי שילוב של טיפול תרופתי וטיפול נפשי באמצעות פסיכותרפיה, כאשר אופן הטיפול נקבע מאופי המחלה והגורמים שלה. לעיתים, הפרעת הנפש נובעת מחוסרים או מעודפים של חומרים מסוימים בגוף, והמטרה של הטיפול התרופתי היא להגיע לאיזון הנכון. במקרים אחרים, החולים מקבלים תרופות הרגעה. התרופות מותאמות בהתאם לסוג המחלה ומצבו האינדיבידואלי של המטופל. על פי רוב, טיפול נפשי באמצעות פסיכותרפיה הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי, שכן מטרתו היא לסייע למטופל להתמודד עם פחדיו ועם מגבלות נוספות שנובעות ממחלת הנפש.

 
טיפול נפשי
 

התאמה של טיפול נפשי

ככלל, ישנן שיטות וגישות שונות לטיפול נפשי, כאשר יש מחלות נפש שעבורן קיימות שיטות טיפול שהוכיחו את יעילותן. למטפלים שונים יש מטבע הדברים העדפה של שיטה זו או אחרת, אך עליהם להכיר מגוון שיטות טיפול במטרה למצוא את זו הטובה ביותר למטופל שיושב מולם.

כוחו של טיפול נפשי


חשוב לזכור שמחלות והפרעות על רקע נפשי עלולות להוביל לפגיעה חמורה ביכולת של המטופל לנהל קשרים אנושיים, ובכלל זה לפתח קשרי חברות, זוגיות ואפילו קשרי עבודה. מחסומים שמונעים מהאיש לפתח קשרים חברתיים בצורה קיצונית, עלולים לכלוא אותו בביתו ולמנוע ממנו את היכולת לקיים חיים נורמליים.דוגמה להפרעה שעלולה לשבש את מהלך חייו של האיש היא הפרעת דחק פוסט טראומטית. הפרעה זו מתבטאת בין היתר ברצון להתרחק מכל דבר שעלול להזכיר לאיש את הטראומה שחווה. בצורה הקיצונית של הפרעה זו, היא עלולה לגרום לאדם להיסגר בתוך עצמו ולא לצאת מביתו. טיפול נפשי (לעיתים בשילוב עם טיפול תרופתי) יכול לשפר בצורה משמעותית את המצב הזה. ד"ר ירחמיאל ברבר הינו פסיכיאטר מומחה בטיפול במבוגרים ובקשישים. הוא מתחיל את עבודתו עם המטופלים שלו מאבחון קפדני, ועל סמך האבחון בוחר בטיפול נפשי הנכון ביותר עבור האיש. במידת הצורך, הטיפול ישולב בטיפול תרופתי. המטרה הסופית היא להגיע לשיפור בולט במצבו של המטופל.