למי מיועד טיפול פסיכותרפי

ענף הפסיכותרפיה כולל בתוכו שיטות טיפול רבות שהמשותף להן זה שכולן משתמשות בשיחה כאמצעי להשגת מטרות. בטיפולים אלו אין שימוש בתרופות. ד"ר ברבר הוא פסיכיאטר מומחה, פסיכוגריאטר, פסיכותרפיסט ומטפל במגוון בעיות נפשיות.
למעשה, התשובה לשאלה זו חלוקה בין שני קצוות. חלק מאנשי המקצוע סבורים שיש לפנות לטיפול נפשי כאשר קיימת בעיה אמיתית המקשה על התפקוד היומיומי של האדם, כך למשל בעיה בהתמודדות עם אבל, חרדות ועוד. דעת הנגד טוענת שכולנו זקוקים לשירותיו של פסיכולוג, זאת משום המורכבות הרבה של החיים הפוסט-מודרניים.החיים שלנו מורכבים מאוד וגורמים ללחצים נפשיים רבים. כל אחד רוצה עבודה טובה יותר, זוגיות טובה יותר, בית גדול יותר והרשימה עוד ארוכה. כל הדברים הללו מובילים אותנו לחוסר שקט נפשי שיש לטפל בו. האמת נמצאת כמובן באמצע, ואם אדם סובל ממצוקה נפשית זו או אחרת והוא מרגיש צורך לגשת לפסיכולוג או לפסיכיאטר הוא בהחלט מוזמן לעשות את זה.

מי מוסמך להעניק טיפול פסיכותרפי

ברמת העיקרון שלושת בעלי המקצוע המוסמכים להעניק טיפול פסיכותרפי הם: פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים שיש להם התמחות בתחום הקליני וכמובן פסיכולוגים קליניים. ההבדל בין פסיכיאטר לפסיכולוג הוא כמובן בהכשרה שלהם, וכפועל יוצא מכך, פסיכיאטרים שהם רופאים, יכולים לרשום טיפול תרופתי ופסיכולוגים לא.


הגישה האקזיסטנציאלית

מתמקדת בכל הפחדים העמוקים ביותר של האדם באשר הוא אדם, כמו למשל הפחד מהמוות. גישה זו מעודדת את המטופל לעמוד באומץ מול האתגרים הקיומיים הללו.

הגישה ההומניסטית

מעמידה אף היא בעיות קיומיות אך יוצאת מנקודת מבטו של המטופל עצמו ומדגישה את ייחודו.

הגישה הפסיכודינאמית

עוסקת בניתוח חייו של המטופל ושמה דגש רב על היחסים שבין המטפל למטופל. גישה זו קושרת התנהגויות לקויות של האדם לבעיות פנימיות.

הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית

מחפשת דרכים מעשיות לשינוי התנהגות. הגישות הללו הן המובילות את עולם הפסיכותרפיה, אך רשימת הטיפולים האפשריים עוד ארוכה, למשל-פסיכולוגיה חיובית.
 

כיצד נבחר סוג הטיפול

כאמור, ענף הפסיכותרפיה כולל שיטות טיפול רבות, וכדי להתאים את השיטה הנכונה, יש להתאים את סוג הבעיה לסוג הטיפול והמטפל כמובן. כך למשל, הגישה הפסיכודינמית מצריכה שיתוף פעולה נרחב מצד המטופל ונבירה בתוך חייו האישיים. לא כל מטופל מוכן לעשות זאת, ולכן במקרים מסוימים צריך לחפש תחליף.
במצב מסוג זה תחליף מעולה לטיפול הפסיכודינמי הוא טיפול בגישה ההתנהגותית קוגניטיבית. לעומת זאת, מאוד יכול להיות שהמטופל דווקא מחפש את השיחה והשיתוף בטיפול הפסיכולוגי, ואז הטיפול הפסיכודינמי יכול להיות יעיל מאוד.

ד"ר ברבר הוא פסיכיאטר מומחה , אתם מוזמנים ליצור קשר ולתאם פגישה.