דמנציה

מחלת הדמנציה, או בעברית תקנית – שיטיון זה כשהגוף מתחיל להתל בך, מאופיינת בירידה תלולה ומהותית ביכולתו הקוגניטיבית של האדם. היא תוקפת בעיקר אנשים בגילאי הזקנה, ובאה לידי ביטוי במגוון תחומים: החל מהידרדרות מנטלית, דרך קשיים משמעותיים הן בתחום התעסוקתי והן בתחום החברתי וכלה בשינויים אישיותיים. הירידה ההדרגתית ביכולת לתפקד, עלולה להוביל למוות.

חולי דמנציה מאבדים את יכולתם החיונית היומיומית, אך ניתן לטפל במחלה ולהאט את קצב התפתחותה. לתיאום תור חייגו עכשיו 2500687 - 052

אבחון דמנציה

פסיכיאטר גריאטרי - כל התשובות שאתם רוצים לדעת בנושא
אחד מסוגי האבחון החשובים ביותר בגיל מבוגר, הוא אבחון לחשש מדמנציה. סימני הדמנציה נובעים לרוב ממחלת האלצהיימר (אף כי יש לה גורמים נוספים) והיא מתבטאת בירידה בכושר התפקוד המנטלי ומסימפטומים נוספים.
חשוב מאד להבין כי אבחון לדמנציה הוא אבחון שיש לעבור אותו בהקדם, משום שאם יש תוצאות שמחוות על דמנציה - אפשר להתחיל בטיפול ההתדרדרות, לקבל סיוע מן הביטוח הלאומי, ולהאט את קצב התפשטות המחלה במידת האפשר.
 

מדוע חשוב לאבחן מוקדם את המחלה?

1 – למתן את קצב התקדמות המחלה: דמנציה היא מחלת חשוכת מרפא, מאחר ונכון להיום לא יודעים כיצד לרפא או לעצור לחלוטין את התקדמותה. עם זאת, כיום ישנן תרופות ומגוון טכניקות טיפול המאפשרות לעכב את קצב התפתחות המחלה, ובכך לאפשר לחולה לחיות פרק זמן ארוך יותר ולזכות ברמת איכות חיים גבוהה יותר בתקופה זו.
2 – הכנה לקראת העתיד: אבחון מוקדם גם מאפשר להכין את קרוביו של המטופל לקראת הסימפטומים הצפויים בעתיד הקרוב. כמו כן, החולה צפוי לאבד את צלילותו, ואינו מסוגל יותר לקבל החלטות משמעותיות לגבי עצמו. אבחון השיטיון יאפשר לו לבצע את ההחלטות החשובות, לפני שיהיה מאוחר מדי. למשל, האדם יוכל לכתוב צוואה, להיפרד מאוהביו, להיערך לקראת הטיפול הצפוי בו וכדומה.

מחלת השיטיון כיצד באה לידי ביטוי

 
 
 
המחלה פוגעת באזורים "הגבוהים" של המוח, אלה שאחראיים על התפקוד שלנו כבני אנוש, כגון:

שפה
הבנה
חשיבה
פתרון בעיות
תכנון
תפקודי שפה ועוד

פגיעה זו עלולה להיות מתסכלת מאוד עבורכם ועבור יקירכם, הסובלים מהמחלה: מצד אחד הם אינם מזהים אתכם, כקרובי משפחה ו/או חברים, ומצד שני אתם עלולים להתקשות להכיר אותו, כיוון שהוא כל כך שונה באופיו מהאדם האהוב והמוכר לכם.
 
שיטיון
 

הבדיקות השונות שמבצעים לאבחון הדמנציה

בחינת שפה

אבחון דמנציה כולל שלב חשוב של הבנת השפה. בין השאר הנבדק צריך לזהות חפצים שונים בשמם, צריך לקיים הוראות שנכתבות על גבי דף, ולבצע כמה פעולות פשוטות שנאמרות לו בע"פ. ככל שהצליח ביותר משימות, כך יורד החשש לאפשרות של דמנציה.

בחינת הזיכרון

זוהי בחינה פשוטה מאד אשר בא הנבדק צריך לחזור על מילים ספציפיות שנאמרות לו. כמו כן, לעתים הוא נשאל על מילים שנאמרו לו בתחילת הבדיקה.

התמצאות במקום ובזמן

עוד בחינה חשובה מאד בחלק של אבחון דמנציה. בבחינה זו בוחנים האם הנבדק יודע היכן הוא נמצא - האם הוא ידוע שהוא כרגע נמצא באבחון אצל פסיכוגריאטר? האם הוא יודע באיזו מדינה הוא חי? האם הוא יודע מהי השנה ומה התאריך ומה השעה? אלו שאלות שאולי נשמעות פשוטות אך חשובות לאבחון הבעיה.

שיטת הניקוד

יש לשים לב שאין זה מספיק שתהיה תשובה אחת לא נכונה או שתי תשובות לא נכונות. מדובר על שיטת מבחן שנקראת מיני מנטל, שבה הנבדק צובר נקודות על כל תשובה נכונה או משימה שעשה בצורה ראויה. מקסימום ניקוד זה 30 ואנחנו מתייחסים לניקוד פחות מ24 כהתחלה של ירידה בזיכרון עם חשד לדמנציה. כמובן שהאבחון לא נעשה רק על סמך בדיקה זו, יש לשלוח הנבדק לבדיקות דם מתאימות: תפקודי בלוטת התריס, רמות וויטמינים בדם, הדמית מח ומבחנים נוספים הבוחנים ירידה בזיכרון.
 
 

דמנציה בעולם הרפואה - מחלת השיטיון

דמנציה אצל נשים - המחלה המרכזית שגורמת להופעה של שטיון היא האלצהיימר, ומדובר על מחלה אשר תוקפת יותר נשים מגברים. מחקרים שנעשו בתחום מנסים כיום לקשור בין תופעות של ירידה פתאומית במשקל אצל נשים מבוגרות לבין הופעה של דמנציה, לרוב כסימן להזנחה ולשכחה - מה שמוביל לירידה פתאומית במשקל מבלי שהאישה חשה במחלה.

שיטיון מוקדם - אחת התופעות שנחקרות כיום היא התופעה של שיטיון מוקדם. לרוב, מזהים כאמור את השיטיון עם אנשים בגיל מבוגר, ולכן השיטיון המוקדם מזוהה עם חולים בני פחות מ65.

הדבר אמנם נדיר (רק 5% מחולי הדמנציה הם בני פחות מ65) אך אפשרי. לרוב הדבר נגרם עקב צריכה מוגברת שלאלכוהול וסמים, וכן הדבר נפוץ גם אצל הלוקים בתסמונת HIV.

תרופות למחלת השיטיון

 
האם לתופעות שלשיטיון יש תרופה? כיום יש תרופות שיכולות להאט את קצב ההתפשטות של הדמנציה - אך זוהי מחלה שלרוב אין לה מרפא, אלא אם מטפלים בה בשלבים מוקדמים במיוחד.

חשוב מאד לדעת כי ניתן לטפל במקרים של קהיון, גם אם הוא בשלב מתקדם יחסית . שימוש בתרופות פסיכיאטריות מסוימות, בשילוב טיפול תומך, ריפוי בעיסוק ותמיכה משפחתית - יכולים להאט את קצב ההתפשטות של המחלה כאמור ולהבטיח איכות חיים טובה יותר.
 
אבחון דמנציה
 

פסיכוגריאטר לאיבחון המחלה

ד"ר ברבר ירחמיאל הינו פסיכוגריאטר המטפל בבני הגיל השלישי, וברשותו ניסיון עשיר באבחון ובטיפול של מחלת השיטיון. כמו כן הוא בעל הסמכה לבצע מבדקים שונים במידה ויש חשש לדמנציה, הנבדקים ובני משפחותיהם מוזמנים ליצור קשר עם המרפאה לקביעת תור לאבחון ולטיפול.
במרפאה צוות מקצועי המעניק תמיכה, ייעוץ מקצועי וליווי צמוד, אשר יאפשר לכם וליקירכם להתמודד עם המחלה על הצד הטוב ביותר.