שיטיון: כשהגוף מתחיל להתל בך

מחלת הדמנציה, או בעברית תקנית – שיטיון, מאופיינת בירידה תלולה ומהותית ביכולתו הקוגניטיבית של האדם. היא תוקפת בעיקר אנשים בגילאי הזקנה, ובאה לידי ביטוי במגוון תחומים: החל מהידרדרות מנטלית, דרך קשיים משמעותיים הן בתחום התעסוקתי והן בתחום החברתי וכלה בשינויים אישיותיים. הירידה ההדרגתית ביכולת לתפקד, עלולה להוביל למוות.

חולי דמנציה מאבדים את יכולתם החיונית היומיומית, אך ניתן לטפל במחלה ולהאט את קצב התפתחותה. לתיאום תור חייגו עכשיו 2500687 - 052

כיצד באה לידי ביטוי מחלת השיטיון?

 
המחלה פוגעת באזורים "הגבוהים" של המוח, אלה שאחראיים על התפקוד שלנו כבני אנוש, כגון:

שפה
הבנה
חשיבה
פתרון בעיות
תכנון
תפקודי שפה ועוד

פגיעה זו עלולה להיות מתסכלת מאוד עבורכם ועבור יקירכם, הסובלים מהמחלה: מצד אחד הם אינם מזהים אתכם, כקרובי משפחה ו/או חברים, ומצד שני אתם עלולים להתקשות להכיר אותו, כיוון שהוא כל כך שונה באופיו מהאדם האהוב והמוכר לכם.
 
שיטיון
 

מדוע חשוב לאבחן מוקדם את המחלה?

1 – למתן את קצב התקדמות המחלה: דמנציה היא מחלת חשוכת מרפא, מאחר ונכון להיום לא יודעים כיצד לרפא או לעצור לחלוטין את התקדמותה. עם זאת, כיום ישנן תרופות ומגוון טכניקות טיפול המאפשרות לעכב את קצב התפתחות המחלה, ובכך לאפשר לחולה לחיות פרק זמן ארוך יותר ולזכות ברמת איכות חיים גבוהה יותר בתקופה זו.
2 – הכנה לקראת העתיד: אבחון מוקדם גם מאפשר להכין את קרוביו של המטופל לקראת הסימפטומים הצפויים בעתיד הקרוב. כמו כן, החולה צפוי לאבד את צלילותו, ואינו מסוגל יותר לקבל החלטות משמעותיות לגבי עצמו. אבחון השיטיון יאפשר לו לבצע את ההחלטות החשובות, לפני שיהיה מאוחר מדי. למשל, האדם יוכל לכתוב צוואה, להיפרד מאוהביו, להיערך לקראת הטיפול הצפוי בו וכדומה.

דמנציה בעולם הרפואה

דמנציה אצל נשים - המחלה המרכזית שגורמת להופעה של שטיון היא האלצהיימר, ומדובר על מחלה אשר תוקפת יותר נשים מגברים. מחקרים שנעשו בתחום מנסים כיום לקשור בין תופעות של ירידה פתאומית במשקל אצל נשים מבוגרות לבין הופעה של דמנציה, לרוב כסימן להזנחה ולשכחה - מה שמוביל לירידה פתאומית במשקל מבלי שהאישה חשה במחלה.

שיטיון מוקדם - אחת התופעות שנחקרות כיום היא התופעה של שיטיון מוקדם. לרוב, מזהים כאמור את השיטיון עם אנשים בגיל מבוגר, ולכן השיטיון המוקדם מזוהה עם חולים בני פחות מ65.

הדבר אמנם נדיר (רק 5% מחולי הדמנציה הם בני פחות מ65) אך אפשרי. לרוב הדבר נגרם עקב צריכה מוגברת שלאלכוהול וסמים, וכן הדבר נפוץ גם אצל הלוקים בתסמונת HIV.

תרופות למחלת השיטיון

האם לתופעות שלשיטיון יש תרופה? כיום יש תרופות שיכולות להאט את קצב ההתפשטות של הדמנציה - אך זוהי מחלה שלרוב אין לה מרפא, אלא אם מטפלים בה בשלבים מוקדמים במיוחד.

חשוב מאד לדעת כי ניתן לטפל במקרים של קהיון, גם אם הוא בשלב מתקדם יחסית . שימוש בתרופות פסיכיאטריות מסוימות, בשילוב טיפול תומך, ריפוי בעיסוק ותמיכה משפחתית - יכולים להאט את קצב ההתפשטות של המחלה כאמור ולהבטיח איכות חיים טובה יותר.

פסיכוגריאטר לאיבחון המחלה

ד"ר ברבר ירחמיאל הינו פסיכוגריאטר המטפל בבני הגיל השלישי, וברשותו ניסיון עשיר באבחון ובטיפול של מחלת השיטיון. כמו כן, במרפאה צוות מקצועי המעניק תמיכה, ייעוץ מקצועי וליווי צמוד, אשר יאפשר לכם וליקירכם להתמודד עם המחלה על הצד הטוב ביותר.