ד"ר ברבר ירחמיאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
073-7841832
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מחשבות שווא

 

מהן הדולוזיות?

 
אז מה זה בדיוק מחשבות שווא (או בשפה המקצועית דולוזיות) ומי הם הסובלים ממצב נפשי זה?
מחשבות שווא הוא מצב שמכונה בשפה המקצועית דלוזיות, או מצב פסיכוטי , ולמעשה מדובר במצב שבו אדם מפרש בצורה שגויה באופן אובייקטיבי את המציאות שבה הוא חי.
 
 
האנשים שסובלים ממחשבות השווא הם לעתים קרובות אנשים שסובלים ממצב נפשי כזה או אחר, לדוגמה דיכאון חמור עם מרכיבים פסיכוטיים. או מצבים פסיכוטיים לאחר ותוך כדי שימוש בסמים הזייתיים ואחרים .

הדוגמה הבולטת ביותר למחשבות השווא היא מחלת הסכיזופרניה, שאחוז ניכר מהחולים בה לוקים גם בדלוזיות. חולים הלוקים במחלה בפולארית (מאניה דפרסיה) נוטים ללקות גם ממחשבות שווא.
 
 
 
מחשבות שווא
 
 
 
 

מהם סוגי מחשבות השווא שיכולים להופיע אצל אדם שלוקה בהן?

 
רדיפה מחשבות שווא נפוצות במיוחד הן אלה בהן אדם הוזה שהוא נרדף על ידי אדם קרוב אליו, נסתר ממנו או על ידי הסביבה שלו כולה.

יחס – מחשבות הקשורות לתפיסה לא נכונה של יחס יכולות להיות מחשבות של אלוהים שמדבר עם אדם, מסר שניתן דרך טלוויזיה או אפילו אורות רחוב – כל מה שיכול להצדיק תפיסה מעוותת של המציאות.

גדלות – זהו מצב שבו אדם תופס שיש לו כישורים או תפקיד שהם מעבר למה שהוא באמת מחזיק – ידע גדול במיוחד, תפקיד רשמי וחשוב וכדומה. מצב ספציפי ומפורסם של מחשבות השווא בתחום הגדלות הוא "סינדרום ירושלים" – תיירים או צליינים שמגיעים לירושלים ומשוכנעים שהם בעלי תפקיד משיחי וכוחות אלוהיים.

ביזאר – מחשבות השווא יכולות לקבל לעתים גם טוויסט ביזארי, כמו לדוגמה מצב שבו אדם בטוח שהוא חייזר, רובוט, או בעל יכולות פיזיות כאלה ואחרות שאינן אנושיות. זהו מצב קיצוני שיכול להגיע מטראומה כזו או אחרת או מהקצנה של מחשבות השווא.
 

טיפול נכון יכול להשיב את החיים למסלולם בטרם מחשבות השווא גורמות לנזק של ממש

 

חשוב להבין כי מחשבות שווא הן מצב שיכול להיות גם מסוכן למדי כאשר לא מקבלים טיפול נכון עבורן. לפני שמחשבות אלה גורמות לנזק של ממש עבור האדם או עבור הסביבה שלו, יש לפנות לטיפול פסיכיאטרי מתאים ומקצועי. פנייה לד"ר ברבר ירחמיאל היא בדיוק העזרה הראשונה הנחוצה בהקשר זה.