ד"ר ברבר ירחמיאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
073-7841832
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סהרורי

 

סהרוריות בגיל השלישי

 
סהרוריות מוגדרת כ-הפרעת שינה שמי שסובל ממנה מבצע פעולות ומתנהג כאילו הוא ער לחלוטין, אולם בעצם הוא שקוע בשינה. למרות זאת, אותו אדם לא נמצא במצב של שינה עמוקה, ולכן המצב מאפיין בדרך כלל ילדים או אנשים בגיל השלישי, שרוב הלילה לא נמצאים במצב של שינה עמוקה.
כשמדובר בבני הגיל השלישי, לתופעה יכולות להיות גם השלכות מסוכנות, שחשוב להיות מודעים אליהן. על כל זאת ועוד – במאמר שלפניכם.
 

קצת על סהרוריות

 
 

כאמור, מדובר בהפרעת שינה ידועה, שמתרחשת בעיקר כשכבר לא נמצאים במצב של שינה עמוקה.מכיוון שהביטוי הנפוץ ביותר של ההפרעה הינו הליכה מתוך שינה, נקראת התופעה גם "מחלת ירח" ובסרטים המצוירים הדמויות הסהרוריות הולכות הרבה פעמים אל עבר הירח כשעיניהן עצומות וידיהן פשוטות קדימה.
למרות זאת, אנשים הסובלים מהפרעה זו מבצעים את הפעולות בעיניים פקוחות לחלוטין, אם כי המבע שלהם מזוגג ועמום יחסית למבעם כשהם נמצאים במצב ערות.
התופעה מאפיינת בעיקר ילדים ואנשים מבוגרים, אשר רוב שנתם אינה שינה עמוקה. מכיוון שהם נמצאים במצב שבו הם לא מודעים לעצמם ולמעשיהם, חשוב מאוד לאתר את התופעה ולדאוג שהם תמיד יהיו בהשגחה.

 
 
 
סהרורי
 
 
 
 
 
כאשר מדובר בבני גיל הזהב, חשוב מאוד לדעת אם הם סובלים מסהרוריות. זאת משום שהם עלולים לקום מהמיטה, לפתוח את הדלת ולצאת לרחוב, מבלי לדעת בדיוק לאן הם הולכים.
לא אחת שמענו על מקרים של קשישים שנעלמו מביתם או אפילו מבית הדיור המוגן בו שהו, והרבה פעמים הסיבה לכך היתה סהרוריות.
מעבר לכך, אנשים סהרוריים עלולים לגרום נזק לעצמם אם יחליטו פתאום לאחוז בסכין או במספריים, ואפילו אם "סתם" ייתקלו בחפץ שמונח על הרצפה וימעדו.
 
 
לקריאה על פאראסומניה בגיל השלישי לחצו כאן

הטיפול למעשה, אין טיפול חד משמעי שיכול למנוע סהרוריות או להפחית את התרחשויותיה. למרות זאת, יש בהחלט מספר דברים שעליהם חשוב להקפיד בביתו של אדם סהרורי, על אחת כמה וכמה אם מדובר באדם קשיש:
 

מה יכול לקרות?

 
 
לנעול את דלת הכניסה לבית
להתקין סורגים בחלונות
להזיז מהדרך חפצים שהאדם עלול להיתקל בהם כשהוא הולך מתוך שינה
להקפיד על סדר יום ברור הכולל שעת שינה קבוע
להקפיד על מספר שעות שינה מספק
להימנע מצריכת מזונות המכילים קפאין החל משעות אחר הצהריים אם כל אלה לא עוזרים, כדאי מאוד לפנות אל פסיכיאטר המומחה בטיפול בבני גיל הזהב, על מנת שיבצע אבחנה מדויקת של המצב. לעתים סהרוריות אינה עומדת בפני עצמה אלא סימפטום של הפרעות שינה אחרות, שניתן לטפל בהן.
 
 
 
סהרוריות בגיל השלישי
 
 
 
 
 
ד''ר ברבר הוא פסיכיאטר מומחה לגיל הזהב ד"ר ברבר ירחמיאל מתמחה בטיפול בבני גיל הזהב, ומציע אבחון מקצועי ומדויק של מצבים שונים ובהם סהרוריות. לקבלת מידע נוסף ולקביעת תור – צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.