מהי פסיכותרפיה

ההכרה בעצם קיומן של בעיות נפשיות הייתה מאז ומעולם-  אך טיפולי פסיכותרפיה החלו להתפתח רק לקראת סוף המאה ה- 19. אם בהתחלה טיפולים אלה יועדו לאנשים שמצבם הנפשי היה קשה, אז כיום פסיכותרפיה הוא טיפול שרוב האוכלוסייה מקבלת בשלב זה או אחר בחיים.

פסיכותרפיה הינה טיפול נפשי

האמצעי המרכזי של שיטה זו הוא - שיחה. יחד עם זאת, המונח פסיכותרפיה מאגד בתוכו שיטות טיפול רבות. אולי השיטה הידועה ביותר היא הפסיכואנליזה שפותחה על ידי פרויד, שעסק בניתוח חייהם, חלומותיהם ומחשבותיהם של מטופליו. פיתוחה של השיטה הזו היא הפסיכותרפיה הדינמית, שהשוני הגדול שלה מקודמתה הוא בכך שקבלת טיפול פסיכותרפי הינו קצר יותר.

שיטה נוספת שיש לציינה היא הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי. מטרתו של טיפול זה היא "ללמד" את המטופל להפנות את האנרגיות שלו לאפיקים חיוביים במקום למקומות הרסניים. שיטה זו יעילה בטיפול בפוביות למיניהן, בחרדות ובהפרעות כגון אנורקסיה.

למעשה, רשימת השיטות הכלולות בענף הפסיכותרפיה ארוכה מאוד וטיפולי פסיכותרפיה ניתנים על ידי פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים פסיכותרפיסטים, פסיכיאטרים, ופסיכיאטרים מומחים.
 

באלו בעיות מתמקדת הפסיכותרפיה?

יש לזכור שאזרחי מדינת ישראל חשופים לטראומות פסיכולוגיות רבות הנובעות ממלחמות, פיגועי טרור, אובדן של אדם קרוב ועוד. כל אלו הן תופעות שלא קל להתמודד איתן, ולכן אנשים המרגישים שטראומות העבר רודפות אותם, צריכים לגשת לטיפול נפשי. בני הגיל השלישי זקוקים הרבה פעמים לטיפולים פסיכולוגיים, וזאת בעקבות הקשיים הרבים שמלווים את הגיל הזה. כל אדם מבוגר צריך להתמודד עם אובדנם של אנשים קרובים, עם בדידות ועם מחשבות על המוות. כיום ישנן שיטות להקל על סבלם הנפשי של המבוגרים והתפתח ענף שלם המכונה פסיכוגריאטריה או פסיכיאטריה של הזקנה המשלב איבחון של פסיכיאטר , טיפול תרופתי ושיחות.
השיטות השונות של הפסיכותרפיה מאפשרות טיפול בבעיות כגון חרדה, הפרעות קשב וריכוז, פסיכוזה, דיכאון, בעיות זקנה כגון אלצהיימר , פוסט טראומה, כאבים כרוניים ועוד.

בעידן שבו רק אנשים שסבלו מבעיות נפשיות קשות קיבלו טיפול זה, אנשים שפנו לטיפולי פסיכותרפיה נתפסו כ"חולי רוח". כיום המצב שונה לגמרי, שכן רוב האוכלוסייה פונה לשירותי פסיכיאטר או פסיכולוג ורבים אחרים שוקלים זאת. כיום אדם יכול להגיד "הלכתי לפסיכולוג שלי" בדיוק באותה מידה שבה הוא יכול להגיד "הלכתי לרופא השיניים שלי" – הסטיגמה השלילית של פניה לפסיכאטר או פסיכולוג ירדה במשך השנים האחרונות. כדי להמחיש עד כמה תחום הפסיכותרפיה נפוץ, נשתמש בדוגמה של גירושין. אנשים רבים שחווים גירושין מוצאים עצמם על כיסא הפסיכולוג בשלבים שונים של ההליך הכואב הזה. היות ואחוזי הגירושין מרקיעים שחקים, גם הפנייה לפסיכולוגים הולכת ועולה.

ניתן בהחלט לומר שכיום ענף הפסיכותרפיה חדל מלהיות מזוהה עם אנשים הסובלים מבעיות נפש קשות והוא רלוונטי לאנשים רבים בחברה הסובלים מחרדות, דכאון ומשברי חיים למינהם.