פסיכיאטר גריאטרי

פסיכיאטר גריאטרי - כל התשובות שאתם רוצים לדעת בנושא

אתם בוודאי יודעים כי כאשר אדם חווה מצוקה נפשית, אחד מאנשי המקצוע שיכולים לסייע לו, הוא הפסיכיאטר. אולם, חשוב מאד לציין ולהרחיב, כי כמו לכל רופא, גם לפסיכיאטר יכולה להיות התמקצעות באוכלוסיות ספציפיות. אחת ההתמקצועיות שחשוב להכיר, היא זו של הפסיכיאטר הגריאטרי. פסיכיאטר גריאטרי,(פסיכיאטר של הזקנה) כפי שניתן לשער משמו, הוא אדם אשר מתמחה בטיפול בבעיות בבריאות הנפש של אוכלוסיית הגיל השלישי – אוכלוסיות שנמצאות בעשור השביעי, השמיני והתשיעי לחייהן.

מדוע בעצם נדרשת ייחודית שכזו? הסיבה לכך היא שממש כמו בעולם הרפואה הגופנית, שם לאוכלוסייה המבוגרת יש צרכים משלה ובעיות משלה - הדבר נכון מאד גם לתחום בריאות הנפש, וגם כאן בעצם, נדרשת ייחודיות ספציפית של פסיכיאטר מומחה בתחום.

על הטיפולים, ההתמחות, והאפשרויות

מהי הייחודיות של פסיכיאטר גריאטרי?

יש לציין כי פסיכיאטר גריאטרי כאמור, הוא אדם אשר עבר גם הסמכה מלאה בתחום. זה אומר שבסיום לימודי הרפואה שלו, הוא עבר התמחות כללית בתחום בריאות הנפש, וצבר גם את הכלים לבצע בדיקות בעולם הפסיכיאטריה הגריאטרית. תחום הפסיכיאטריה הגריאטרית הוא תחום שחלק מן הפסיכיאטרים מתמקצעים בו בהמשך פעילותם המקצועית , לאחר שהם כבר פסיכיאטרים פעילים, משום שהם מעוניינים להרחיב את הפעילות שלהם, ולסייע לאוכלוסיות מסוימות.

מהם הצרכים המיוחדים של האוכלוסיה המבוגרת?

יש להבין לעומק, מדוע אדם מבוגר בכלל צריך לפנות אל פסיכיאטר גריאטרי ולא אל פסיכיאטר כללי. בגיל המבוגר, הפרעות בבריאות הנפש, יכולות ללבוש צורה אחרת מזו המקובלת. כך למשל, בעוד שאצל אדם צעיר, הפרעה של דיכאון, לא תתבטא לרוב בבעיות זיכרון, הרי שאצל אנשים מבוגרים, איבוד כושר הזיכרון ודיכאון קליני שלובים אחד בשני פעמים רבות. יש לזכור בנוסף כי אנשים בגיל השלישי חשופים יותר לבעיות בבריאות הנפש - הם נאלצים להתמודד עם הפסקת עבודה, ירידה ביכולת הפיזית ולעתים השכלית, התנתקות של הילדים, פטירה של אנשים קרובים ובני זוג, ועוד. אלו אתגרים לא פשוטים כלל ועיקר.

מה הפסיכיאטר יכול לעשות?

פסיכיאטר גריאטרי (פסיכיאטר של הזיקנה) יכול לספק מענה רחב למדי עבור האוכלוסיה הבוגרת. בין השאר, באמצעות טיפול תרופתי תומך שייצב את מצבו של האדם המבוגר, וכן באמצעות קביעת אפוטרופוס לאדם מבוגר שאיבד את היכולת לתפקד באופן עצמאי. לפי הפניית הפסיכיאטר ניתן גם לשכן את המטופל בבית אבות סיעודי לתשושי נפש שאיבדו את יכולת התפקוד הקוגניטיבי שלהם.

זקוקים לאבחנה ולסיוע המתאים?

ד"ר ברבר ירחמיאל הוא פסיכיאטר מומחה (פסיכיאטר של הזקנה ) יו"ר החברה הישראלית לפסיכיאטריה של הזיקנה .בעל ידע נרחב בנוירולוגיה (מחלות מוח ניווניות למשל דמנציה וכו). לקביעת פגישה וקביעת אבחון מתאים צרו קשר, והקליניקה תספק לכם את הכלים ואת הטיפולים הנדרשים לתהליך.