טיפול באלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה קשה , אך זיהוי מוקדם של התסמינים המעידים עליה ולאחר מכן טיפול מקצועי בליווי אנשי מקצוע ובני משפחה יכולים להאט את קצב ההתקדמות שלה.

היכרות עם השלבים השונים של מחלת האלצהיימר קריטית לצורך הצלחת הטיפול. עם זאת, אין עדיין תרופה או טיפול חד משמעי עבור אלצהיימר. זו מחלה קשה ומתמשכת שבשלבים האחרונים שלה החולה זקוק לסיוע בכל סוג של פעולה יום יומית, מה גם שבשלב שבו חולים חווים קשיי בליעה כבר נהוג לקבוע עבורם תוחלת חיים של חצי שנה עד שנה.
מצד שני, יש בהחלט הרבה דברים שאותם ניתן לעשות על מנת לעכב את קצב ההתקדמות של המחלה. ספציפית יותר, הדבר החשוב הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע ולערב אותם כבר בשלבים המוקדמים של הופעת התסמינים.

מה משפיע על הטיפול והתמודדות?

בראש ובראשונה, כדאי לדעת שמחלת האלצהיימר היא למעשה מחלה ניוונית של המוח. כאשר מופיעה מחלה ניוונית של המוח מן הסוג הזה, התוצאה היא בין היתר הצטברות של חלבון בשם עמילואיד ברקמות המוח והצטברות של חלבון אחר בשם טאו בתוך תאי העצב. כפועל יוצא מכך, מתרחש תהליך ניווני שמביא לנזק ולמוות של תאי העצב במוח.

שנית, במחלת אלצהיימר טיפול תלוי בשלב שבו מזהים את התהליך. ככל שמאבחנים מוקדם יותר את האלצהיימר, כך עולה הסיכוי לתמיכה אפקטיבית מצד בני המשפחה ולטיפול כולל שיעכב את המחלה. במקביל, כדאי לעקוב אחר גורמי סיכון ובהם גיל מבוגר של מעל 65, מחלות כלי דם, עישון, סוכרת, צריכת אלכוהול וכן הלאה.

מאפיינים של הטיפול באלצהיימר

הטיפול במחלת האלצהיימר הוא לזמן מוגבל ולשלבים מסוימים. יתרה על כך, הטיפול לא מרפא את המחלה אלא מעכב את התסמינים של הדמנציה. בין היתר, זו גם הסיבה שמומלץ לטפל בגורמי הסיכון של האלצהיימר וכך להפחית את גורמי הסיכון של מחלות לב וכלי דם.
בנוסף, טיפול במחלת האלצהיימר מתאפיין בכך שהוא מערב את בני המשפחה של החולה. הנה למשל כמה עקרונות מנחים של טיפול בליווי בני המשפחה:

  1. טיפול כוללני בחולה ובמשפחתו – השאיפה העיקרית של אנשי המקצוע היא לנקוט בגישה כוללנית של טיפול בחולה ובמשפחתו. מאחורי הקלעים, מה שעושים זה לנסות לתת מענה למשפחה ולמטפלים של החולה . אפשר גם לשלב טיפול ומעקב רציף עבור חולים מורכבים ולנסות להשיג איזון תרופתי.
  2. טיפול בהפרעות בהתנהגות – היתרון של התייעצות עם אנשי מקצוע כגון ד"ר ברבר ירחמיאל הוא שאפשר להתחיל טיפול בהפרעות בהתנהגות ובאי שקט ספציפית לחולים באלצהיימר, זה אומר שהמעורבות של ד"ר ברבר ירחמיאל היא דרך טובה להפחית את הפרעות ההתנהגות ולמנוע מצב שבו הן בעצמן פוגעות באיכות החיים של החולה.
  3. קבוצות תמיכה – יש אנשי מקצוע שגורסים שהדרך הכי טובה להתמודד עם אלצהיימר היא באמצעות קבוצות תמיכה. אצל חולים בגילאים צעירים יחסית ניתן גם לראות את ההשפעות החיוביות של קבוצות התמיכה ואת האופן שבו הן משנות את הפרדיגמה בכל הנוגע ליחס אל המחלה. בקרב חולים מבוגרים, האפקטיביות של קבוצות התמיכה מוגבלת יותר אך היא עדיין מומלצת כחלק מהטיפול.

לסיכום, יצירת קשר עם ד"ר ברבר ירחמיאל יכולה להיות דרך טובה להתחיל טיפול יעיל במחלת האלצהיימר. כמו כן, האחריות של בני המשפחה היא לשים לב לסימנים המוקדמים.