שלבים במחלת האלצהיימר

במחלת אלצהיימר שלבים שונים באים לידי ביטוי בדרכים שונות. עם זאת, אפשר בהחלט להצביע על הסימנים המקדימים של המחלה ולפנות לייעוץ רפואי על מנת להגדיל את סיכויי ההתמודדות עמה

גורמי סיכון שונים מעלים את הסיכוי לסבול ממחלת האלצהיימר. בנוסף, הטיפול הקיים למחלה הוא לזמן מוגבל והוא בכל מקרה לא מרפא את המחלה בצורה בלתי הפיכה. כפועל יוצא מכך, מה שהכי חשוב לעשות על מנת למנוע ולצמצם את הסיכון להופעת מחלת האלצהיימר זה להיפטר מגורמי הסיכון העיקריים ובהם עישון, סוכרת, יתר לחץ דם, ליקוי בשומנים וחוסר בפעילות גופנית.
טיפול בגורמי הסיכון למחלת האלצהיימר עולה בקנה אחד עם ניסיון להפחית גם את גורמי הסיכון של מחלות לב וכלי דם. מצד שני, לא תמיד הטיפול הזה זוכה להצלחה ויש מקרים שבהם מחלת האלצהיימר בכל זאת מופיעה בגיל צעיר או מבוגר. בנסיבות כאלה, חשוב להתייעץ עם ד"ר ברבר ירחמיאל לגבי ההתמודדות הנפשית והפיזיולוגית וכמובן לזהות את השלבים השונים של המחלה כדי להפחית את מידת ההשפעה השלילית שלה על איכות החיים.

כך נראית מחלת האלצהיימר

במחלת אלצהיימר שלבים שונים באים לידי ביטוי בדרכים אחרות וכך גם ניתן לזהות אותן. הנה למשל המאפיינים הבולטים בכל שלב של התמודדות עם מחלה מן הסוג הזה:

  • פגיעה בתפקוד – השלבים הראשונים של מחלת האלצהיימר מתאפיינים במידה מסוימת של פגיעה בתפקוד. למרות שאת הפגיעה בתפקוד קשה לעיתים לזהות בגלל שאלצהיימר היא בכל מקרה מחלה שמאפיינת את הגיל המבוגר, רצוי לעקוב אחריה ובמידת הצורך להתייעץ עם אנשי מקצוע. בכל מקרה, הדגש הוא שבשלב הזה של פגיעה בתפקוד עדיין לא מופיעים סימנים ובהם בעיות זיכרון או תסמינים של דמנציה.
  • ירידה מתונה בתפקוד – בשלב השני כבר יש ירידה מתונה בתפקוד והחולה חווה בעיות זיכרון, מאבד דברים ברחבי הבית וכן הלאה. אמנם יכול להיות שבשלב הזה גברים ונשים עם אלצהיימר עדיין ישיגו תוצאות סבירות במבחני זיכרון ושהמחלה עדיין לא תזוהה על ידי בני המשפחה או הרופאים, אך זה לא אומר שהיא לא קיימת.
  • בעיות זיכרון ברורות – במחלת אלצהיימר שלבים מאוחרים יותר כבר מתאפיינים בבעיות זיכרון ברורות שקשה להתעלם מהן. כאן מדובר על פגיעה מקבילה בביצועים של מבחני זיכרון, על רופאים שמזהים את הליקויים בתפקוד הקוגניטיבי ועל התקשות בפעולות שגרתיות כגון זכירת שמות של בני משפחה, מציאת מילים נכונות תוך כדי שיחה, בעיות בתכנון ובארגון וחוסר יכולת לתכנן קדימה.
אלצהיימר שלבים

איך נראית ירידה חמורה בתפקוד?

השלבים הבאים של מחלת אלצהיימר באים לידי ביטוי בירידה חמורה בתפקוד. כאשר חולי אלצהיימר מגיעים לשלב הזה, הם זקוקים להשגחה של כמעט 24 שעות וגם לטיפול רפואי וסיעודי מקצועי. בפועל, זה בא לידי ביטוי בבלבול, חוסר מודעות לסביבה, שינויים באישיות, בעיות התנהגות, חוסר יכולת לזכור פרטים מההיסטוריה האישית ואובדן שליטה על הסוגרים.
לשם השוואה, השלב הסופי של מחלת האלצהיימר מביא את החולה לסף מוות. כאן גם המקום להזכיר שמדובר על מחלה סופנית, לכן החולה עלול לאבד את היכולת להגיב לסביבה או לתקשר. למרות שיש חולים שמגלים בשלב הזה יכולת מסוימת להגות מילים וביטויים, אין לרוב האנשים תובנה אמיתית לגבי מצבם הרפואי והם זקוקים לסיוע בכל הפעולות היום יומיות ללא יוצא מן הכלל.
בהמשך, החולה מאבד את היכולת לבלוע ולאכול ותוחלת החיים שלו מתקצרת לחלוטין עקב זיהומים בריאות וסיבוכים רפואיים נוספים.