הפרעות אכילה

בכל מקום אליו נפנה אנו מוקפים בדימויים המקשרים בין יופי והצלחה לבין רזון: בטלוויזיה, במגזינים, בפרסומות ועוד. האנשים היפים והמצליחים הם בדרך כלל גם אנשים רזים, ולכן אין זה פלא שהמסרים הללו מביאים לעיסוק מוגזם במראה החיצוני שלנו. כשהעיסוק המוגזם הזה מתבטא בשינויים קיצוניים בדפוסי האכילה, עלולות להתפתח הפרעות אכילה. אחת הדרכים לטפל בהפרעות אכילה היא באמצעות טיפול פסיכיאטרי. ד"ר ברבר ייעץ וייתן את הטיפול הטוב ביותר להפרעות אכילה במבוגרים מעל גיל 18.

מהן הפרעות אכילה?

הפרעות אכילה הן שם כולל לשלושה דפוסי אכילה קיצוניים: אנורקסיה – מתבטאת באיבוד עשרות אחוזים ממשקל הגוף, בעיסוק מרובה בפעילות גופנית, בשקילה חוזרת ובאכילה מועטה. בולימיה – מתבטאת בהתקפי זלילה פתאומיים ובלתי נשלטים, שלאחריהם פעולת התרוקנות קיצונית, כמו: הקאה, שימוש במשלשלים, צום וכו'. אכילה זללנית / כפייתית – מתבטאת בהתקפי זלילה, גם ללא תחושת רעב, אך ללא פעולת התרוקנות לאחריהם.בולמוסי האכילה מלווים בתחושת אשמה, בושה וגועל עצמי, ועל כן הם נעשים בדרך כלל בהיחבא.

לקריאה נוספת על אנורקסיה
לקריאה נוספת על בולימיה

כיום ידוע שמקורן של הפרעות האכילה הוא רגשי, ושהן עשויות לשבש ולהרוס לא רק את המנגנונים הפיזיולוגיים בגוף, אלא גם את המנגנונים הנפשיים. על כן, יש לטפל בהפרעות האכילה לא רק במישור התזונתי, אלא גם במישור הנפשי (דהיינו, על ידי פסיכולוג ופסיכיאטר).

הפרעות אכילה הן אינן נחלתן של נשים בלבד. אכן, כ-85% מהסובלים מהפרעות אכילה הן נשים, אך גם גברים סובלים מהן. הפרעות אכילה יכולות להתפתח בקרב נערות בגיל ההתבגרות (באזור גיל 12) וגם בקרב נשים בתחילת שנות ה-40.

טיפול פסיכיאטרי בהפרעות אכילה הוא הכרחי כיוון שבדרך כלל ההפרעה אינה הבעיה כשלעצמה, אלא רק סימפטום לבעיה רגשית עמוקה. לכן, הטיפול חייב להיות טיפול רב מערכתי, המשלב גם ייעוץ דיאטני ומעקב על ידי דיאטנית, וגם טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, במקרה הצורך. מחקרים בנושא מלמדים כי המקור להיווצרותן של הפרעות אכילה הוא על פי רוב מקור רגשי: טראומה, חרדה כלשהי, רגשי אשמה, קשיים בהתמודדות עם המציאות, רצון לזכות בתשומת לב, רצון להידמות למודלים לחיקוי ועוד.

הפרעות אכילה
גם התסמינים של הפרעות האכילה מתבטאים לא רק בשינויים בדפוסי האכילה, אלא גם בשינויים רגשיים, כגון: התפרצויות זעם, דיכאון, עייפות כרונית, הפרעות בריכוז, דימוי עצמי ודימוי גוף נמוכים ועוד. לכן, טיפול פסיכיאטרי על ידי פסיכיאטר המתמחה בהפרעות אכילה הוא הכרחי ואף חיוני במקרים אלו. תחילתו של כל טיפול הוא האבחון. באמצעות בחינת הסימנים בדפוסי האכילה וההתנהגות של המטופל/ת, מאבחן הפסיכיאטר האם מדובר בהפרעת אכילה ומהי אותה בעיה. לאחר שאובחנה הבעיה, מתחילים להתמודד קודם עם הסימפטומים באמצעות טיפול גופני, ורק לאחר מכן ניגשים לטיפול בגורמים הרגשיים העמוקים.

טיפול פסיכולוגי להתמודדות עם הפרעות אכילה

בטיפול הפסיכולוגי, הפסיכולוג פועל להשבת השקט הנפשי והביטחון העצמי של המטופל/ת. הטיפול הפסיכיאטרי כולל מתן תרופות נגד חרדה ודיכאון, שהן חלק בלתי נפרד מהפרעות האכילה. אולם רק בשילוב עם הטיפול הפסיכולוגי ניתן לתקן את העיוותים שנוצרו בדימוי הגוף של המטופל ולהביא להחלמה לטווח הארוך.

הפרעת אכילה