אבחון פסיכוגריאטרי

פסיכוגריאטר – שלב האבחון

בני גיל הזהב הפונים לקבלת ייעוץ פסיכוגריאטרי, יעברו בפגישה הראשונה אבחון על ידי פסיכוגריאטר מוסמך, על מנת להעריך את מצבם. הפסיכוגריאטר יבצע אבחון בן שלושה חלקים:

אבחון קוגניטיבי

שאלות ומבחנים שמטרתם לבדוק את רמת הקוגניציה של הקשיש: יכולת התמצאותו במרחב ובזמן, זיכרון ועוד.

אבחון מחלות נפשיות

אבחנה פסיכיאטרית לצורך זיהוי מחלות נפש כגון חרדה, דיכאון, מאניה דיפרסיה ועוד. באמצעות האבחון ניתן לאתר את המחלות הללו גם בשלביהן ראשונים, ולהציע טיפול תרופתי מתאים לשיפור המצב.

אבחון פסיכוגריאטרי

בדיקות כלליות

ביצוע בדיקות דם, בדיקות שתן ובדיקות רפואיות נוספות כגון א.ק.ג, לחץ דם, בדיקות הורמונאליות ועוד. זאת משום שישנם מצבים רפואיים שעלולים להשפיע על הנפש ולגרום למצבים כגון דיכאון בגיל השלישי, חרדות ועוד. קבלת טיפול מתאים יוכל בהחלט לשפר גם את המצב הגופני וגם את המצב הנפשי.

חשיבות הפסיכיאטריה בגיל השלישי

זה לא סוד, שבגיל הזקנה המכונה גם הגיל שלישי, מתמודדים עם קשיים רבים, פיזיים ונפשיים. בין היתר מדובר במחלות שונות האופייניות לגיל השלישי, כגון אלצהיימר ובעיות זיכרון אחרות, פרקינסון, אוסטיאופורוזיס, בעיות לב, לחץ דם גבוה, סוכרת, ירידה בחושי השמיעה והראייה ועוד, אולם גם בבעיות נפשיות בדרגות שונות, כגון חרדות מהמוות, התמודדות עם אובדן בן/בת הזוג, פרישה ממקום העבודה, התמודדות עם כל השינויים הגופניים החלים בגוף, התמודדות עם בני המשפחה ועם המטפלים ועוד. כל אלה יכולים בהחלט לגרום למצב נפשי ירוד של הקשישים, ולגרום להם לדיכאון שלא תמיד פשוט לצאת ממנו.

בגלל השילוב הזה בין גוף שלא תמיד כבר יכול לתפקד כמו בעבר, ובין הצד הנפשי שעובר גם הוא טלטלה לא פשוטה, חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של פסיכוגריאטר מומחה בפסיכיאטריה של הגיל השלישי.

פסיכוגריאטר – חשיבות האבחון

משום שהאבחון הפסיכוגריאטרי הינו אבחון מקיף המתייחס לכל ההיבטים הפיזיים והנפשיים שעלולים לגרום להתדרדרות במצבו הנפשי של הקשיש, מומלץ מאוד לכל קשיש שמרגיש ירידה בתפקוד הכללי ושינויים במצבי הרוח, לפנות לייעוץ אצל פסיכוגריאטר מומחה. חשוב שגם בני המשפחה של הקשישים וכל אדם אחר המטפל בהם יהיה מודע לאפשרות הזאת, ולחשיבות העצומה של פנייה לפסיכוגריאטר כשישנה ירידה בתפקודו של הקשיש בו הם מטפלים. פסיכוגריאטר מומחה יציע למטופליו טיפול פסיכאטרי מתאים בהתאמה אישית למצבם ולצורכיהם, ויוכל לשפר משמעותית גם את מצבם הפיזי, ובעיקר – את מצבם הנפשי.

לאור כל האמור לעיל אפשר להבין את חשיבות הפסיכיאטריה בגיל השלישי. אבחון מתאים, קבלת ייעוץ מקצועי וקבלת טיפול במידת הצורך – יכולים לשפר משמעותית את מצבו של הקשיש ואת איכות החיים שלו בגיל השלישי.

ד"ר ירחמיאל ברבר – פסיכוגריאטר מומחה

ד"ר ירחמיאל ברבר, פסיכוגריאטר מומחה, מבצע אבחונים פסיכו גריאטריים ומציע טיפולים תרופתיים ולא תרופתיים, שיכולים לשפר משמעותית את איכות החיים בגיל השלישי.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ – צרו קשר וניענה בהקדם לפנייתכם.