התסמינים של אלצהיימר

היכרות עם תסמינים מוקדמים יכולה לסייע באבחון וטיפול באלצהיימר. במאמר הבא נסביר כיצד מזהים מחלה מן הסוג הזה, באיזה אופן היא באה לידי ביטוי וכמובן גם מה אפשר לעשות על מנת לשמור על איכות חיים גבוהה

אלצהיימר היא מחלה מוחית שמתקדמת באיטיות ולכן לעיתים גם קשה לזהות מתי היא מתחילה. עם זאת, כיום ידוע שמחלת האלצהיימר מתאפיינת בפגיעה בזיכרון שעלולה להתקדם עד כדי הפרעות חשיבה, היעדר יכולת לתכנן כמה צעדים קדימה ואפילו ליקויי שפה ותפיסה. מצד שני, מאפיינים אלו של מחלת האלצהיימר מופיעים בשלבים מאוחרים יחסית ולכן לא כדאי להמתין להם עד תחילת הטיפול.

הפתרון הוא לעקוב אחרי תסמינים ותופעות שמאפיינות את המחלה כבר בשלבים מוקדמים יותר. במקביל, רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע ולשמוע מה יש להם לומר מתוקף הניסיון שצברו. כאשר עוקבים אחר התסמינים המוקדמים, מגדילים את הסיכוי לאבחון של אלצהיימר ואת אחוזי ההצלחה של הטיפול לעיכוב המחלה.

התסמינים של אלצהיימר

במחלת אלצהיימר תסמינים שונים עלולים להופיע בשלבים שונים. הנה למשל מספר תסמינים ומאפיינים שמגדילים את הסיכוי לכך שמדובר במחלה כזו:
  1. אובדן זיכרון – גברים ונשים ששוכחים תאריכים או אירועים חשובים צריכים לעבור אבחון רפואי מלא. את האבחון ניתן להתחיל אצל ד"ר ברבר ירחמיאל ולאחר מכן להמשיך למפגש עם אנשי מקצוע נוספים מתחומים שונים.
  2. קשיי ביצוע משימות – כל סוג של קושי לבצע משימות מוכרות מעלה חשד לכך שמדובר על מחלת האלצהיימר. במקביל, יכול להיות שגברים ונשים עם אלצהיימר יחוו בעיות וקושי בשיחה או כתיבה ולעיתים גם דיסאוריינטציה לזמן ולמקום שבו הם נמצאים.
  3. שיפוט לקוי – במחלת אלצהיימר תסמינים עלולים להיות מזוהים עם מי שיש לו היכרות אישית עם אותם אנשים שסובלים ממנה. אם למשל גברים ונשים מבוגרים חווים בעיות בפתרון בעיות או בתכנון, יכול להיות שרק קרובי המשפחה יזהו את ההבדל בהתנהגות וגם את השינויים במצב הרוח. במידה ויש בהמשך שיפוט לקוי, זה עלול לבוא לידי ביטוי בהיגיינה לקויה ולרוב גם בטיפול שגוי בכסף.
  4. אובדן יוזמה כחלק משינויי התנהגות – שינויי התנהגות מאפיינים מאוד את מחלת האלצהיימר כבר בשלבים מוקדמים שלה. אם גברים ונשים מבוגרים מראים חוסר רצון להשתתף בפעילות חברתית או נסיגה במידת ההשתתפות שלהם בעבודה, יש מקום להתייעץ עם ד"ר ברבר ירחמיאל.

מה עושים אם מזהים אחד מהתסמינים?

הבחנה בסימני ותסמיני אלצהיימר מחייבת כאמור קבלת ייעוץ רפואי. למרות שאין עדיין תרופה למחלת האלצהיימר, מטרת הייעוץ הרפואי היא לאתר את המחלה כמה שיותר מוקדם כדי להפיק תועלת אופטימאלית מהטיפולים הזמינים. יתרה על כך, בעזרת הבחנה מוקדמת בתסמינים של אלצהיימר ניתן לחקור טיפולים שאולי יביאו להקלה למי שסובל מהמחלה כבר בטווח הקצר או בטווח הארוך.

כמו כן, הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג לתמיכה וליווי של בני המשפחה עבור מבוגרים שסובלים ממחלת האלצהיימר. זה אמנם לא תמיד פשוט כי הפרעות זיכרון ודמנציה עלולות לבוא לידי ביטוי כאמור גם בשינויי התנהגות, אך המשפחה יכולה לעודד שינוי באורח החיים ולשפר את איכות החיים של המטופל.

לסיכום, סימנים מקדימים ובהם נטייה לשכחה, שינויי התנהגות, קשיי דיבור כתיבה וקושי בביצוע תפקידים מוכרים צריכים להדליק נורה אדומה לגבי קיומה מחלת האלצהיימר במשפחה. במידה וסימנים אלו מופיעים רצוי גם להתייעץ עם אנשי מקצוע ולקבל יעוץ מתאים.