אנורקסיה

אנורקסיה – להרזות ולהרזות מבלי לדעת שובע

אנורקסיה נרבוזה, או בקיצור אנורקסיה, היא אחת מהפרעות האכילה הנפוצות ביותר בעידן השפע. מדובר בהפרעת אכילה הגורמת לתפיסת גוף מעוותת ולאובדן משקל משמעותי, העלול אף להוביל למוות במקרים קיצוניים.
כדי להציל את החולה, עליכם לפנות בהקדם האפשרי לד"ר ירחמיאל ברבר – פסיכיאטר המתמחה בטיפול בהפרעות אכילה במבוגרים מעל גיל 18

איך ניתן לדעת מתי צריך לפנות לטיפול?

לא פשוט להבחין באופן מיידי במי שלוקה באנורקסיה. מאחר והתרבות המערבית מעודדת רזון, בדרך כלל גילוי האנורקסיה נעשה בשלב מתקדם מאוד. הסובלים מהמחלה הם אנשים שחוששים מאוד להשמין ולכן הם מפסיקים לאכול לחלוטין או אוכלים במידה מעטה ביותר, על מנת להרזות ולהיראות כמו הנשים המוצגות באמצעי התקשורת השונים.

אין הם שואפים להגיע למשקל התקין עבורם. הם מעוניינים להרזות עוד ועוד, כיוון שהם מאמינים שככל שיהיו רזים יותר – כך יהיו יפים ומושכים יותר. אבל למעשה תפיסת גופם אינה מציאותית, ולכן הם ממשיכים להרזות ומגיעים למצב מסוכן של תת-תזונה.

על מנת לאבחן אנורקסיה ולהבין שהאדם זקוק לעזרה, עליכם לשים לב למספר נורות אדומות:

  • אם האדם מסרב בעקביות להיצמד למשקל גוף תקין, בהתאם למדד ה-BMI.
  • אם האדם חושש באופן תמידי להשמין, למרות שהוא רזה מאוד.
  • אם האדם מאמין שהוא שמן, למרות תת-משקלו וביטחונו העצמי ירוד.
  • אם האדם מדוכא וחרד, מתבודד, עוסק בפעילות גופנית מוגזמת ומסרב להצטרף לארוחות.

הגורמים למחלה

חשוב שתדעו שהמחלה נובעת משילוב של גורמים אישיותיים, ביולוגיים, משפחתיים ותרבותיים.
לכן חשוב ביותר להגיע ביחד עם החולה לטיפול המשלב גם בדיקה של הדינמיקה המשפחתית וייעוץ פסיכיאטרי ופסיכולוגי מקיף.
ברגעים כאלה, חשוב לשמור על האופטימיות ולזכור שלא הכול אבוד. בהחלט ניתן להציל חולי אנורקסיה, לשקם את מערכת היחסים במשפחה ולהעלות את תחושת הביטחון העצמי והתפקוד של החולה.

אופן הטיפול

ד"ר ירחמיאל ברבר הינו פסיכיאטר עתיר ידע וניסיון, המתמחה בטיפול באנורקסיה. הוא מקפיד להעניק לכל מטופל יחס אישי, אמפטי, סבלני וקשוב.
כמו כן, לקבלת התוצאות הטובות ביתר, ניתן לקבל במסגרת המרפאה הפרטית של ד"ר ברבר טיפול משולב על ידי צוות מקצועי, הכולל צוות רב מקצועי.