בריאות הנפש

מהי בריאות הנפש ומיהו אדם בריא?

אחת מן ההגדרות הכוללניות ביותר שאנו מוצאים כיום, היא ההגדרה של בריאות הנפש. חשוב מאד לציין כי מונח זה, איננו שקול לחלוטין למונח הפסיכיאטריה, שעוסק ליתר דיוק ברפואת הנפש. ככלל, כאשר מדובר על הבריאות של הנפש, נראה כי הכוונה הכללית היא לתחושותיו הפנימיות של האדם. אנו נוהגים לציין שאדם הוא בריא בנפשו, כאשר נראה שהוא חי בהרמוניה מסוימת עם הסביבה – הוא חש מוערך, הוא חש מסופק, והסביבה איננה נפגעת ממנו. אדם יכול לדווח על בעיה שיש לו בתחום של בריאות הנפש, במידה והוא חש תחושות שליליות קשות מאד – תחושות של חרדה, של דכאון, של עצב ודכדוך. כמו כן, הפרעות שונות אשר טורדות אותו ולא מאפשרות לו להמשיך עם חייו במסלול הרגיל, אף הן פוגשות בבריאות הנפשית שלו.
אז איך הדברים הללו באים לידי ביטוי בעומקם של הדברים?

כמה ביטויים שונים לבריאות הנפש

דיכאון

אין ספק שאחת המחלות שנקשרו מאד בכל מה שנוגע לבריאות הנפש, היא מחלת הדיכאון. שימו לב אנו מדברים כאן על הדיכאון ממש כמו כל מחלה – כמו דלקת ריאות, כמו שפעת וכו. הדיכאון הוא הרבה מעבר לתחושת דכדוך, והאמת היא שהדיכאון בעצמו אינו מחלה אחת . בהכללה, כאשר אדם חווה דיכאון, המשמעות היא שמצב רוחו ירוד מאד. הדיכאון מאופיין בחלק מהמקרים באפאתיות, בהזנחה, ובחוסר תקשורת עם הסביבה, ובמצבים קיצוניים גם בניסיונות לפגיעה עצמית. יש לציין כי אנשים עם דיכאון צריכים לפנות לפסיכיאטר .דכאון מוגדר כיום כמחלת המאה עקב החולים הרבים הלוקים בהפרעה זו. דכאון יכול גם להופיע בצורה של דכאון ביפולארי (מאניה דפרסיה).

חרדה

החרדה היא עוד דוגמה להפרעה נפשית נפוצה למדי. יש לעתים מי שקושרים בטעות בין החרדה לפחד, על אף שאין הם דומים. הפחד הוא מנגנון הישרדותי חשוב מאד – הוא עוזר לנו להתרחק ממצבים שהם מסכנים את חיינו. החרדה לעומת זאת היא משתקת, ועל פי רוב איננה גם רציונלית. אנשים יכולים לפתח התקפי חרדה כנגד מצבים מגוונים מאד בחייהם – והדבר עלול למנוע מהם לצאת החוצה, להיפגש עם אנשים, ולהתמודד עם סיטואציות שעבור רובנו הן יומיומיות. החרדה, יכולה להגיע ברמות שונות וללבוש צורות שונות – שאף משתנות לפי התרבות שממנה מגיע האדם. גם היא כאמור, נחשבת להפרעה בבריאות הנפש.

בריאות הנפש

האם אתם מוצאים את עצמכם זקוקים לסיוע?

אם יש לכם בעיה בתחום של בריאות הנפש הגעתם לכתובת הנכונה. ד"ר ברבר ירחמיאל, פסיכיאטר מומחה שמטפל בבעיות בבריאות הנפש – מהפרעות של דיכאון וחרדה, דרך מצבים פסיכוטיים שונים ועד להפרעות של הגיל השלישי – ישמח לטפל אתכם, ולהגיש לכם את הפתרונות המתאימים לכל בעיה.