דיכאון חורף

אתם יכולים לשפר את הרגשתכם! ד"ר ירחמיאל ברבר הוא פסיכיאטר אשר מתמחה בטיפול במגוון רחב של הפרעות במצב הרוח, כולל בתופעה הנפוצה של דיכאון חורף. במשך השנים טיפל באינספור מטופלים בטווח רחב של גילאים, והוא יוכל לסייע גם לכם.

האם גם אתם סובלים מדיכאון כשמזג האוויר נהיה אפרורי?

לקביעת תור וליצירת קשר

אבחון דיכאון חורף

הפרעה רגשית עונתית (SAD בעגה המקצועית), אשר מכונה לעתים קרובות גם דיכאון חורף, תוקפת אנשים רבים כאשר מזג האוויר הופך לסגרירי. ניתן לאבחן את התופעה רק לאחר שהופיעה ברצף במשך שנתיים לפחות, ואך ורק אם הדיכאון חלף לו ברגע שמזג האוויר התבהר, עם תחילת עונת האביב.

מאפיינים של דיכאון עונתי

  • דיכאון חורפי בא לידי ביטוי בדרכים הבאים:
  • מצב רוח ירוד ומדוכדך
  • אי-חשק וחוסר הנאה
  • עייפות וחוסר אנרגיות
  • נטייה להשמנה בעקבות צריכה מוגזמת של מתוקים ופחמימות

אם אתם סובלים מאותם תסמינים מדי חורף, כנראה שאתם סובלים מדיכאון עונתי.

מהו מקור התופעה?

מחקרים אקדמיים הצליחו להוכיח שקיים קשר בין חשיפה לאור יום לבין מצב הרוח: ככל ששעות החושך מתארכות וככל שנחשפים פחות לאור השמש, כך מצב הרוח מידרדר ותחושת הרווחה הנפשית הולכת ודועכת. התופעה הינה ידועה ומוכרת. כאחוז מהאוכלוסייה בישראל סובל ממנה, בעיקר אנשים בשנות ה- 20 לחייהם.

דיכאון חורף

הטיפול בדיכאון חורף

ההשערה הקיימת כיום בקרב החוקרים היא ששעות החשיכה הארוכות גורם לעלייה בהפרשת הורמון המלטונין (שאחראי על ויסות דפוסי השינה), ולירידה תלולה בייצור סרטונין, דופמין ונוראדרנלין – מוליכים עצביים שמשפיעים על תחושותינו. לכן, הטיפול כיום מתבסס בעיקר על תרופות נוגדות דיכאון שמאזנות את הפרשת ההורמונים, דיאטה מאוזנת וטיפול באמצעות פוטותרפיה – חשיפה מבוקרת לאור מלאכותי המדמה אור יום.

צרו קשר עוד היום עם ד"ר ברבר – פסיכיאטר בתל אביב וקבלו מענה לבעיה