ד"ר ברבר ירחמיאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
073-7841832
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דיכאון אחרי לידה

 
דיכאון אחרי לידה הינו אחד הנושאים שבהם רב הנסתר על הגלוי. בתחום זה אין עוררין רק על עובדה אחת, שאכן יש דבר כזה המכונה דכאון אחרי לידה. ישנם מחקרים רבים ושונים בתחום, אך עד היום לא הצליחו החוקרים להגיע לרשימה מסודרת של גורמים לתופעה, ואפילו אין הסכמה כללית לגבי הגדרת רשימת תופעות שמזהות את החולה כסובלת מדיכאון לאחר לידה. ההערכות השחורות ביותר מדברות על כך שכרבע מהנשים סובלות מדיכאון לאחר לידה. ההסברים לתופעה זו יכולים להגיע הן מהמישור הביולוגי, הן מהמישור האישיותי והן מהמישור החברתי (מודל ביופסיכוסוציאלי).
 

הסברים פיזיים לדיכאון לאחר לידה

 
אנחנו יכולים להבחין בשתי תופעות שלאחר לידה:
1. עצב או "Blues" שלאחר לידה, זו תופעה שכיחה ובד"כ חולפת.
2. דיכאון שלאחר הלידה מצדיק טיפול ותמיד יש צורך לבדוק מסוכנות מצד האם כלפי עצמה וכלפי היילוד.
 
 

הסברים חברתיים לדיכאון אחרי לידה

 
לידה, הנקה והטיפול בתינוק בכלל דורשים את כל המשאבים הפיזיים והנפשיים של האם, ולכן היא זקוקה לתמיכה נרחבת של סביבתה. חוסר שיתוף פעולה מצד אבי התינוק או המשפחה המורחבת יותר, עלולים לגרום לאישה לתחושה של בדידות ושכל נטל הטיפול בתינוק נופל עליה.
 
 
 
דכאון אחרי לידה
 
 
 
 

להלן כמה סיבות חברתיות נוספות לדיכאון אחרי לידה:

 
התינוק משנה לחלוטין את החיים של האישה, ורבות מהאימהות הטריות פשוט לא מוכנות לשינוי הזה.
דיכאון לאחר לידה שכיח יותר במצבים בהם ההיריון לא היה מתוכנן או לא רצוי.
מצב סוציו-אקונומי נמוך יכול לתרום אף הוא לדיכאון לאחר לידה.
זוגיות בעייתית עלולה לצמצם את התמיכה שהאישה מקבלת, כמו גם לתרום לתחושת העצבות שלה.
 

דיכאון אחרי לידה אצל גברים

 
כשאנו מדברים על האב בהקשר של דיכאון, אנו בדרך כלל חושבים על התמיכה שהוא מספק או לא מספק לזוגתו, כאשר הלכה למעשה הגבר יכול להיות בצרה לא פחות גדולה מהאישה. ישנם גברים שסובלים מתופעת דיכאון לאחר לידה לא פחות מהנשים. אם האב איננו חווה את השינויים הגופניים, הוא בהחלט חווה את השינויים החברתיים, שכן פתאום הוא מקבל פחות תשומת לב מבת הזוג, הוא לא ישן בלילה וכמובן שהמחסור ביחסי מין לא תורם שום דבר חיובי למצבו הכללי. אולי הסכנה הגדולה ביותר בדיכאון לאחר לידה שפוגע בגברים נעוצה במודעות הנמוכה יחסית לתופעה זו.

כיצד דיכאון אחרי לידה בא לידי ביטוי?

דיכאון זה בא לידי ביטוי בצורה של עצבות, דכדוך, חוסר עניין בתינוק, ובמקרים חמורים אף לרצון לפגוע בו. לחילופין, הדיכאון לאחר יכול לבוא דווקא בצורה הפוכה – חרדה מוגברת לשלום התינוק, טיפול מסור מדי,לרבות חוסר יכולת להניח את הילד גם כשאין צורך להחזיק אותו.
 

טיפול בדיכאון לאחר לידה

 
להבדיל מדכדוך לאחר לידה (תופעה נורמלית שלא דורשת שום התערבות), דיכאון לאחר לידה עלול לשתק את האישה ולגרום לה לתחושות קשות מאוד. חשוב ביותר לטפל בתופעה זו, כאשר בחלק מהמקרים פנייה לפסיכולוג או לפסיכיאטר תספיק, ובאחרים יהיה צורך בטיפול תרופתי, ובמקרים חמורים אף אשפוז.

ד"ר ירחמיאל ברבר הינו פסיכיאטר מוסמך שיש לו את כל הידע והניסיון כדי לאבחן ולטפל בצורה נכונה בסובלות ובסובלים מהתופעה. הטיפול מותאם למצב של כל מטופלת ומטופל, ונעשה מעקב קפדני אחרי ההתקדמות של הטיפול.