דמנציה מוקדמת

אנו מכירים את תסמונת הדמנציה בעיקר מגילאים מאוחרים יותר, אפשר לומר גם בגיל השלישי, אך גם דמנציה מוקדמת תיתכן וכדאי שתכירו אותה. ממה היא יכולה להופיע? האם אפשר למנוע אותה? במה היא שונה מדמנציה בגיל מאוחר והאם היא ההפך מדמנציה מתקדמת? זה הזמן לתשובות.

באיזה גיל יכולה להופיע הדמנציה?

דמנציה מוקדמת היא השם שניתן לתסמונת הדמנציה שמופיעה בגילאים צעירים. יש לה נקודות שוני ודמיון לדמנציה של אנשים מבוגרים ולמעשה ממש כמו דמנציה בגיל מתקדם, חושדים כי אחד הגורמים המרכזיים להופעה שלה הוא הגורם הגנטי. אמנם אין עוד מחקרים שיוכיחו זאת במאה אחוזים כמו בקרב מחלות אחרות, אך אפשר לומר כי ישנם גנים נדירים שעוזרים לאותו אדם לפתח את התסמונת כבר בגיל צעיר. כאשר אנו מדברים על גיל צעיר אנו לא מדברים על גיל העשרה או העשרים אלא על גיל שלושים, ארבעים או חמישים. מגיל שישים ומעלה, המחלה כבר נפוצה יותר.

נקודות שוני ודמיון בין דמנציה קלאסית לדמנציה מוקדמת

המאפיינים של תסמונת הדמנציה נמדדים בכמה תחומים. יש את הפן הרפואי, יש את הפן הקוגניטיבי, יש את הפן החברתי וכן הלאה. המאפיינים ההתפתחותיים של דמנציה מוקדמת יהיו שונים מהדמנציה הקלאסית, זו שמגיעה בדרך כלל בגיל מתקדם יותר, כאשר הגורמים לכך טמונים במוח, בפיזיולוגיה של הלוקה במחלה וגם בתופעות חברתיות שונות. האבחון של המחלה, ממש כמו במחלת הדמנציה הקלאסית, הופך להיות אחד הגורמים החשובים ביותר בהתמודדות עם המחלה כאשר ככל שהאבחון יהיה מהיר ומוקדם יותר כך הסיכוי לשפר את מצב המטופל יהיה גבוה יותר.

דמנציה מתקדמת

מאפייני מחלת הדמנציה המוקדמת מההיבט הפיזיולוגי

מבחינת הפן הפיזיולוגי, ההתפתחות המוקדמת של אלצהיימר או דמנציה מוקדמת יכולה להתבטא בתופעות נוירולוגיות שונות כגון :רעד שרירים, התעלפויות יכול גם להתחיל בבעיות פסיכיאטריות ועוד. יש דיווחים כי אלו חלק מביטויי המחלה. בכל מקרה התסמינים הללו הם אלו שיבלטו תחילה, כאשר אותו אדם יכול להרגיש שהוא לא כשיר במאה אחוזים לביצוע פעולות מסוימות. כמובן שבשלב זה תיתכן הכחשה מבחינתו, אך לאחר מכן הוא יבין שעליו להגיע לאבחון אצל רופא או לכל הפחות לקרוא יותר על מצבו העדכני.

השפעות חברתיות ונפשיות

מבחינת המאפיינים החברתיים ויש לומר גם הרגשיים, יש ביטוי גדול יותר. היות שהמחלה משפיעה על המטופל באופן ניכר ומשפיעה גם על הסביבה הקרובה שלו, ההשלכות האלו יכולות להיות קשות ולמעשה לשנות את חייו ב-180 מעלות.
בגלל שהמחלה פורצת בגיל צעיר, הרי שאותו אדם עוד נמצא בשגרת עבודה ולמעשה בשיא חייו, מה שיכול להוביל למשבר רגשי ונפשי הרבה יותר קשה.

האחריות הפיננסית של אותו אדם תרד לרמה הכי נמוכה שיש ולא תהיה לו שליטה על הכנסותיו ואם הוא צריך לממן משפחה, זו מכה קשה במיוחד. לעתים ייתכן גם אובדן בן זוג בשלב צעיר בגלל פריצת המחלה.

גם בגיל צעיר אנו כאן בשבילכם

ד"ר ברבר ירחמיאל מספק טיפול קשור ורגיש למטופליו ומטפל בדמנציה קלאסית ובמוקדמת בכל שלביה.
פנו אלינו למידע נוסף – 073-7841832