הפרעת אישיות גבולית

מהי בדיוק הסיטואציה הנפשית המוגדרת כהפרעת האישיות הגבולית?

ההפרעה הנפשית המכונה הפרעת אישיות גבולית היא למעשה טווח רחב של התנהגויות שמקוטלגות לרוב תחת שם אחד.

באופן כללי, המאפיין הבולט והברור ביותר של הפרעת האישיות הגבולית הוא חוסר יציבות כללית במערכות יחסים בין אישיות ובהתמודדות בתוך מערכות ארגוניות שונות. במאפיינים השונים בהפרעת האישיות הגבולית ובגורמים לה ניגע בעוד רגע, אך כרגע מה שחשוב להבין הוא שכאשר מדובר בסימפטומים רבים ובתחושות שקיימות באופן קבוע ולאורך זמן, אז ניתן להניח שמדובר בהפרעת אישיות ובסיטואציה נפשית שדורשת טיפול. הטיפול, טיפול פסיכיאטרי – פסיכולוגי צריך להיות מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.

מה יכולים להיות הגורמים להפרעת אישיות גבולית, ומה מאפיין את הסובלים ממנה?

הגורמים – קיימות שתי גישות עיקריות בכל הנוגע לגורמים להפרעת אישיות גבולית. הגישה האחת מדברת על השפעה סביבתית ופסיכולוגית כזו או אחרת , ואילו הגישה הנוספת מדברת על גורם ביולוגי, תורשתי או מולד, שמוביל להפרעה זו. ככל הנראה, שילוב של כל הגורמים האלה במנגנון שניקרא: "ביו פסיכו סוציאלי".

ההפרעה הזו יכולה גם להיגרם על ידי טריגר חברתי והתפתחותי . בדרך כלל הדבר קשור לחוויות ילדות והתבגרות, שיכולות להיות טראומה כזו או אחרת, הזנחה או שתלטנות מוגזמת מצד ההורים, אובדן, נטישה או פגיעה פיזית.

מאפיינים – המאפיינים של הפרעת האישיות הגבולית, שהופעה של לפחות חמישה סימפטומים מובילה לאבחונה, הם כדלהלן: חרדת נטישה קיצונית, חוסר יציבות במערכות יחסים בין אישיות, דימוי עצמי בלי יציב, אימפולסיביות (כלכלית, מינית, התנהגותית או התמכרותית), התנהגות אובדנית, שינויים חדים במצבי רוח, תחושת ריקנות כרונית, תחושת כעס בלתי פוסקת, חשיבה פרנואידית ו/או חלוקה דיכוטומית של "שחור ולבן" של האנשים סביב האדם ושל החברה בה הוא חיים.

הפרעת אישיות גבולית

עבור טיפול נכון ואיכותי, נדרש פסיכיאטר מקצועי ברמה הגבוהה ביותר

החל משלב האבחון וכלה בטיפול המקצועי והאישי של הסובל מההפרעה, אדם שסובל מהפרעת אישיות גבולית צריך לקבל את המעטפת הטיפולית הטובה ביותר. עבור כך, נדרש פסיכיאטר ברמה הגבוהה ביותר – ולכן אתם צריכים לפנות לד"ר ברבר ירחמיאל שייתן לכם או לקרובים לכם את המענה האיכותי ביותר.