טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי (Behaviour therapy) הוא טיפול פסיכולוגי השואב את שורשיו מתאוריית הלמידה ההתנהגותית. הנחת היסוד של הטיפול ההתנהגותי היא שהפרעות נפשיות הן למעשה הרגלים לא יעילים או דפוסי התנהגות לא יעילים שנלמדו במהלך חיי המטופל. לכן מטרת הטיפול היא לשנות את ההרגלים או את דפוסי ההתנהגות חסרי היעילות באמצעות עקרונות התנהגותיים כמו, למשל, התניה אופרנטית והתניה קלאסית.

בשנים האחרונות נוספו גישות טיפוליות נוספות בפסיכולוגיה ההתנהגותית כגון: EMDR ו-PE בעיקר בכל הנוגע לטיפולים בטראומות.

מקורותיו של הטיפול ההתנהגותי

הטיפול ההתנהגותי החל את דרכו אי שם בשנת 1924 כשבמקור הוא נועד לטפל בבעיות של חרדה בקרב ילדים. עם זאת, ההתפתחות המשמעותית ביותר של הטיפול התרחשה רק בשנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20. במהלך השנים נוצרו מספר אסכולות שונות לסוג זה של טיפול, כשכל אחת מהן לקחה אלמנטים מסוימים בגישה הבסיסית של הטיפול והרחיבה אותם.

טיפול התנהגותי

כיום נדיר מאוד למצוא מטפלים העושים שימוש בעקרונות הבסיסיים בלבד. הזרם הנפוץ ביותר שיצא מהתורה ההתנהגותית המקורית הוא הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי, המשלב אלמנטים מהטיפול הפסיכודינמי עם אלמנטים מהטיפול הקוגניטיבי.

טיפול התנהגותי טהור העומד בפני עצמו מיושם בעיקר במקרים של הפרעות ממוקדות כמו למשל פוביות, או לצורך הקניית כישורים מסוימים, וכן במקרים שבהם המטופל מתקשה לתקשר אם, לדוגמה, הוא לוקה באוטיזם.

ההבדל בין טיפול פסיכודינמי לבין טיפול התנהגותי

במהלך ביצוע טיפול פסיכודינמי המטפל מנסה להעלות תכנים לא מודעים למודעות המטופל כדי לאפשר לו להתמודד איתם בסביבת הטיפול הבטוחה. לצורך כך קיימת התמקדות בעברו של המטופל ובקשרים שלו עם הדמויות המשמעותיות בחייו. במהלך הטיפול ההתנהגותי, לעומת זאת, אין כמעט התמקדות בעברו של המטופל אלא בהתנהגות שלו בהווה ובבעיות שעמן הוא מתמודד בחיי היומיום בלבד.

כך, לדוגמה, חלק מהטכניקות המיושמות במהלך טיפול התנהגותי הן כלכלת אסימונים, כלומר מתן חיזוקים חיוביים להתנהגות חיובית ויעילה, וכן הקהיה שיטתית, כלומר רכישת כלים להרגעה והרפיה וחשיפה הדרגתית לגירויים מאיימים או למשל חשיפה ומניעת תגובה, כלומר, ניסיון להרגיל את המטופל להישאר בסביבת הגירוי המאיים מבלי לברוח כדי להרגיל אותו להתמודד עם הגירוי.

כדי לקבוע תור באפשרותכם להתקשר לטלפון 073-7841832

לאילו בעיות מתאים הטיפול ההתנהגותי?

טיפול התנהגותי מתאים במיוחד לטיפול בהפרעות כמו הפרעת דחק פוסט טראומטית, הפרעה טורדנית כפייתית, פוביות לסוגיהן השונים, התקפי חרדה ועוד. הטיפול מתאים עבור מטופלים בני כל הגילאים, כשחלק מהטכניקות המיושמות בו, כמו למשל כלכלת האסימונים, מתאימות במיוחד עבור מתבגרים וילדים ובאנורקסיה.

אם אתם מעוניינים לקבל פרטים נוספים ואם אתם מעוניינים לתאם מועד לפגישה טיפולית, אתם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר ירחמיאל ברבר – פסיכיאטר המתמחה בטיפול במטופלים בני 18 ומעלה וכן במטופלים בגיל הזהב הסובלים ממגוון רחב של בעיות נפשיות. בנוסף ד"ר ברבר הוא מוסמך בניהול מערכות בריאות והינו בוגר לימודי פסיכותרפיה ולימודי המשך בפסיכיאטריה באוניברסיטת תל אביב.