טיפול פסיכודינמי

הפרעות אישיות והפרעות שונות אחרות כגון דיכאון וחרדה ניתן להתאים להן טיפול פסיכודינמי. במאמר הבא נסביר מה בדיוק מאפיין את הטיפול הזה, כיצד הוא בא לידי ביטוי ולמי הוא מיועד.

טיפול פסיכודינמי כולל בתוכו סוגים שונים של טיפולים, המבוססים על מונחים מעולמות הפסיכואנליטיקה ומערבים מפגשים קבועים. התדירות של המפגשים יכולה להיות חד או דו שבועית, ואף יותר, באמצעות הטיפול ניתן להביא לידי שינויי התנהגות, החלשת ו/או העלמות הסימפטומים הנפשיים.

הטיפול הפסיכודינמי מבוסס על קיומו של הלא מודע ועל ניסיון להביא אותו אל המודע. באמצעות הטיפול ניתן להתמודד עם ההפרעות הנפשיות הנל.

מה היתרונות של טיפול פסיכודינמי עבור גברים או נשים עם הפרעות אישיות

מטפלים המבססים את שיטת הטיפול שלהם על פסיכולוגיה ופסיכיאטריה יכולים לבחור בשיטה של טיפול פסיכודינמי, כדי לסייע לגברים ונשים עם הפרעת אישיות. המטרה היא להפנות את תשומת הלב של המטופלים אל המאפיינים של ההפרעה הנפשית ואל הסימפטומים הנפשיים הנלווים. המשתמשים בשיטה של טיפול פסיכודינמי מאפשרים גם למטופלים להתמודד עם ההפרעה בצורה עצמאית בהמשך.

במילים אחרות, טיפול פסיכודינמי לגברים או נשים מתאר סוג של מסע נפשי. מצד אחד, יש את המטופל שמביא את הנפש שלו אל המפגש. מצד שני, יש את התהליך הפסיכולוגי והמקצועי המאפשר לכל אדם להכיר את עצמו ברמה הקיומית והנפשית. כפועל יוצא מכך, ניתן לציין את היתרונות של טיפול זה.

  1. שיפור באופן מתמיד של שיטות הטיפול – הפרעה נפשית מתאפיינת מלכתחילה בכך שהיא דינאמית. בגלל שמדובר על הפרעה נפשית דינאמית, מה שמאפיין אותה במהלך המפגש עם הפסיכולוג או הפסיכיאטר הוא לא בהכרח מה שמאפיין אותה כמה שבועות לאחר מכן. אבל כאן בדיוק נכנסים לתמונה היתרונות של טיפול פסיכודינמי, כי הוא גמיש ומאפשר לשפר באופן מתמיד את מהלך הטיפול לפי צורך קליני.
  2. פתרון של התסביך הנפשי – באמצעות טיפול פסיכודינמי ניתן להגיע אל עומק התסביך הנפשי, על מנת להשיג שינוי בעל משמעות. באמצעות שינוי בעל משמעותי, אפשר לפתור את התסביך הנפשי ולהתמודד למעשה עם המקור של הבעיה – ולא רק עם הסימפטומים על פני השטח.
  3. שילוב עם טיפולים נוספים – בחירה נכונה של מטפל מאפשרת לשלב בין טיפול פסיכודינמי לבין טיפולים תרופתיים בנוסף. ברוב המקרים, השילוב המקובל הוא למשל בין טיפול פסיכודינמי לבין טיפול תרופתי לפי צורך.

טיפול פסיכודינמי אצל ד"ר ברבר ירחמיאל

טיפול פסיכודינמי מאפשר לגברים ונשים עם בעיות נפשיות להתמודד עם שורש הבעיה ולהיות מעורבים בתהליך. אם ברצונך לקבל עוד פרטים על התהליך הזה, כדאי להשאיר פרטים ולהתייעץ עם ד"ר ברבר ירחמיאל – פסיכיאטר מומחה, פסיכיאטר של הזקנה (פסיכוגריאטר) ופסיכותרפיסט.