מהו פסיכיאטר של הזיקנה? (פסיכיאטר גריאטרי)

היכרות עם תחומי הטיפול של פסיכיאטר העוסק בגיל השלישי הגריאטרי יכולה להיות רלוונטית עבור גברים ונשים בטווח רחב של גילאים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא צריך לחכות לגיל השלישי כדי לפגוש את הפסיכיאטר ולהתייעץ איתו – אך כן חשוב להבין במה הוא עוסק.
פסיכיאטר של הזיקנה מתמחה בטיפול נפשי בקשישים, ומתמודד עם אתגרים פסיכולוגיים ייחודיים. ככל שאנשים מתבגרים, הם נתקלים במגוון שינויים בחיים ובבעיות בריאות שיכולות להשפיע על הרווחה הנפשית שלהם.
עם זאת, יש לזכור שפסיכיאטרים העוסקים בגיל השלישי הם רופאים המצוידים בידע ובמיומנויות לתת מענה לצרכים מורכבים אלו, המעניקים טיפול מקיף, המקיף מגוון רחב של תחומי טיפול.

מה ההבדל בין טיפול בחרדה ופוסט טראומה?

טיפול בחרדה הוא תחום טיפולי של פסיכיאטרים, מטופלים מבוגרים יותר עלולים לחוות חרדה מוגברת עקב חששות בריאות, שינויים במצב הבריאותי של חייהם או אובדן יקיריהם. התמודדות עם אבל היא היבט משמעותי נוסף בעבודתם, שכן קשישים מתמודדים לעיתים קרובות עם מותם של בני גילם ושותפים, מה שמוביל לתחושות של בדידות וצער. פסיכיאטרים של הגיל השלישי נוקטים בגישות טיפוליות שונות כדי לעזור לאנשים לנהל רגשות אלו ולפתח מנגנוני התמודדות בריאים.
טיפול בפוסט טראומה הוא גם בתחום המומחיות של פסיכיאטר של הזיקנה. אנשים מבוגרים עשויים להתמודד עם ההשפעות ארוכות הטווח של אירועים טראומטיים שחוו מוקדם יותר בחייהם ( כגון שואה , מלחמות וכו ) או טראומה הנובעת מתקריות של הגיל המבוגר , כגון נפילות או מצבי חירום רפואיים. בנוסף פסיכיאטרים של הגיל השלישי עוסקים בבעיות זיכרון – ירידה ביכולת מנטלית- וכדומה בחולים מבוגרים .

הכל מתחיל בטיפול הנפשי של פסיכיאטר גריאטרי מומלץ

טיפול נפשי מקיף קשת רחבה של טיפולים שמטרתם לשפר את הבריאות הנפשית הכללית של מטופלים קשישים. הטיפול הפסיכותרפי מותאם לצרכיו של הפרט, תוך שימוש בטכניקות מטיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול פסיכודינמי ושיטות אחרות לטיפול בבעיות נפשיות ספציפיות. טיפול התנהגותי מתמקד בשינוי התנהגויות מזיקות ופיתוח אסטרטגיות התמודדות בריאות יותר, מה שמועיל במיוחד למצבים כמו הפרעה טורדנית-קומפולסיבית (OCD).
לשם השוואה, טיפול פסיכיאטרי עשוי לכלול גם טיפול תרופתי לטיפול בחוסר איזון כימי התורם למצבים בריאותיים נפשיים. הפרעות שינה, הנפוצות בקרב קשישים, מטופלות בשילוב של תרופות וטיפול פסיכולוגי כדי לבסס דפוסי שינה בריאים ולטפל בבעיות הבסיסיות כמו חרדה או דיכאון.

עוברים לדיור מוגן? בואו להתייעץ

פסיכיאטרים של הזיקנה ממלאים תפקיד מכריע בטיפול בחרדת פרידה, שעלולה להתרחש כאשר אנשים מבוגרים עומדים בפני סיכוי לחיות בנפרד מבני משפחה או לעבור למוסדות דיור מוגן.
כמו כן, התמכרות להימורים והתמכרות לאינטרנט הן תחומים חדשים יותר של דאגה שפסיכיאטרים אלה מתייחסים אליהם יותר ויותר בשנים האחרונות , מתוך הכרה בהשפעה של התנהגויות אלו על הבריאות הנפשית והיציבות הכלכלית של מבוגרים.
דיבור בשינה ופאראסומניה הן הפרעות הקשורות לשינה שעלולות לשבש את איכות השינה של קשישים ובני זוגם. באמצעות שילוב של טכניקות טיפוליות ותרופות, פסיכיאטרים אלה מסייעים לחולים להתמודד, תוך שיפור השינה ואיכות חייהם הכוללת.

הגישה ההוליסטית של פסיכיאטר גריאטריה

בטיפול בקשישים, פסיכיאטר גריאטריה מאמץ גישה הוליסטית המתחשבת בהיבטים הפיזיים, הרגשיים והחברתיים של ההזדקנות.
ד"ר ברבר ירחמיאל הוא פסיכיאטר של הזיקנה (פסיכוגריאטר ) שעובד בשיתוף פעולה הדוק עם אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות, משפחות ומטפלים ,כדי ליצור סביבה תומכת הנותנת מענה לאתגרים הייחודיים איתם מתמודדים אנשים מבוגרים. תפקידו חיוני להבטיח שהקשישים יוכלו ליהנות מאיכות חיים המאופיינת בכבוד, וברמה הגבוהה ביותר של בריאות הנפש. רוצים להתייעץ איתו? אל תחכו שיהיה מאוחר.