מחשבות שווא – דלוזיות

מהן דלוזיות?

אז מה זה בדיוק מחשבות שווא (או בשפה המקצועית דלוזיה) ומי הם הסובלים ממצב נפשי זה?
זהו מצב שמכונה בשפה המקצועית דלוזיות, או מצב פסיכוטי, ולמעשה מדובר במצב שבו אדם מפרש בצורה שגויה באופן אובייקטיבי את המציאות שבה הוא חי.

האנשים שסובלים מהבעיה הם לעתים קרובות אנשים שסובלים ממצב נפשי כזה או אחר, לדוגמה דיכאון חמור עם מרכיבים פסיכוטיים. או מצבים פסיכוטיים לאחר ותוך כדי שימוש בסמים הזייתיים ואחרים.

הדוגמה הבולטת ביותר למחשבות השווא היא מחלת הסכיזופרניה, שאחוז ניכר מהחולים בה לוקים גם בדלוזיות. חולים הלוקים במחלה בפולארית (מאניה דפרסיה) נוטים ללקות גם ממחשבות שווא.

צרו קשר עם ד"ר ברבר – פסיכיאטר מומחה המטפל במחשבות שווא לייעוץ בנושא – 0737841832

מהם סוגי מחשבות השווא שיכולים להופיע אצל אדם שלוקה בהן?

רדיפה – מחשבות שווא נפוצות במיוחד הן אלה בהן אדם הוזה שהוא נמצא תחת מעקב משטרתי, נרדף על ידי אדם קרוב אליו, נסתר ממנו או על ידי הסביבה שלו כולה.

יחס – מחשבות הקשורות לתפיסה לא נכונה של יחס (תפיסה שגויה שרמזים, מסרים או סימנים בסביבתו החיצונית של האדם מיועדים לאוזניו בלבד), אלו יכולות להיות מחשבות של אלוהים שמדבר עם אדם, מסר שניתן דרך טלוויזיה או אפילו אורות רחוב – כל מה שיכול להצדיק תפיסה מעוותת של המציאות.

גדלות – זהו מצב שבו אדם תופס שיש לו כישורים או תפקיד שהם מעבר למה שהוא באמת מחזיק – ידע גדול במיוחד, תפקיד רשמי וחשוב וכדומה. מצב ספציפי ומפורסם של מחשבות השווא בתחום הגדלות הוא "סינדרום ירושלים" – תיירים או צליינים שמגיעים לירושלים ומשוכנעים שהם בעלי תפקיד משיחי וכוחות אלוהיים.

ביזאר – מחשבות השווא יכולות לקבל לעתים גם טוויסט ביזארי, כמו לדוגמה מצב שבו אדם בטוח שהוא חייזר, רובוט, או בעל יכולות פיזיות כאלה ואחרות שאינן אנושיות. זהו מצב קיצוני שיכול להגיע מטראומה כזו או אחרת או מהקצנה של המחשבות.

שליטה – במקרה זה האדם מאמין שרגשותיו, מחשבותיו ולעיתים גם חייו נשלטים על ידי גורמים חיצוניים כמו למשל המוסד, חייזרים וכן הלאה.

מהם גורמי הסיכון והסיבות לדלוזיה?

בדומה להפרעות פסיכוטיות אחרות, גם הגורמים לדלוזיה אינם בדיוק ידועים. כתוצאה מכך החוקרים בוחנים את תפקידם של גורמים גנטיים, ביולוגיים, פסיכולוגיים וסביבתיים שמגדילים את הסבירות לחלות בהפרעה זו.

באופן כללי הפרעה זו נפוצה אצל אנשים שיש להם בני משפחה בעלי הפרעה דומה או הפרעות נפשיות אחרות שאחד מתסמיניהן הוא אשליות ומחשבות שווא, מה שמרמז על קשר גנטי. כמו כן חוקרים בתחום בודקים את הסבירות לחלות במחלה ולהבין כיצד ההזיות יכולות להתרחש, האם ישנם חלקים במוח שאינם תקינים ושולטים בעיוות של תפיסת המציאות? הגורמים לדלוזיה יכולים גם להיות פסיכולוגיים או סביבתיים. על פי הנתונים מתח ולחצים יכולים להוביל להתפתחות ההפרעה, כמו גם סמים ואלכוהול, נטייה להתבודדות ועוד.

מחשבות שווא

טיפול נכון יכול להשיב את החיים למסלולם בטרם הדלוזיה גורמת לנזק

חשוב להבין כי דלוזיות הן מצב שיכול להיות גם מסוכן למדי כאשר לא מקבלים טיפול נכון עבורן. לפני שמחשבות אלה גורמות לנזק של ממש עבור האדם או עבור הסביבה שלו, יש לפנות לטיפול פסיכיאטרי מתאים ומקצועי. פנייה לד"ר ברבר ירחמיאל היא בדיוק העזרה הראשונה הנחוצה בהקשר זה.

רגע לפני סיום קחו בחשבון:

אם אתם חשים שמשהו אינו כשורה אצל בן משפחה קרוב או שבני משפחתכם המליצו שתקבלו עזרה, מומלץ לפנות למומחים בתחום בריאות הנפש לאבחון ובדיקות. המומחים לתחום יחליטו באם קיימת הפרעה או לא, תוך שימוש בכלים העומדים לרשותם וביסוס האבחון על סמך תסמיני האדם והתבוננות בהתנהגותו. הטיפול התרופתי והשיחתי הניתן ללוקים בהפרעה זו מאוד מועיל.

באופן כללי אנשים שלוקים בדלוזיות מבודדות יכולים בדרך כלל להמשיך לחיות ולתפקד באופן די רגיל במידה והדלוזיה אינה חלק מהפרעה יותר רחבה שבה לוקים בסכיזופרניה. במחלה כמו סכיזופרניה החולים בה לוקים גם בדלוזיות גם בהפרעות התנהגות, שמיעת קולות והשטחת האפקט. לחולים במאניה דפרסיה יש גם נטייה לפתח דלוזיה.

דלוזיה