טיפול בריבוי אישיות

ריבוי אישיות (בלשון העם פיצול אישיות) היא אחת הבעיות הכי מרתקות שיש. היא יכולה לסקרן אנשים רבים שלא קשורים אליה בכלל. כמו כן למרות שהיא מוכרת מאוד מסרטים ומסדרות טלוויזיה בפועל היא נחשבת לאחת המחלות הכי נדירות שיש אפילו מבין מחלות הנפש. כיצד והאם אפשר לטפל בה?

כיצד נדע האם יש אדם שסובל וצריך טיפול?

קשה לזהות את ההפרעה הזו ולמעשה הזיהוי הראשוני הוא חלק מכריע מהטיפול. יש לא מעט אנשים שסובלים מההפרעה אך הם לא חושפים זאת לסביבה וגם כאשר חבר קרוב או בן משפחה ישים לב לסימנים הללו לא בטוח שיהיה לו קל לפתוח את הנושא עם האדם שסובל מזה. לכן חשוב לזכור כי ככל שמגלים את ההפרעה בשלב מוקדם יותר יהיה יותר קל להעניק טיפול יעיל. הטיפול יכול להיות קשה הרבה יותר אחרי שההפרעה נמשכת זמן רב.

מהו ריבוי אישיות ועד כמה חשוב הטיפול?

ריבוי אישיות או פיצול אישיות היא מחלה קשה מאוד שהמאפיינים שלה יכולים להישמע לכם מלחיצים מאוד על גבול הבדיוני. ההפרעה מתאפיינת במספר זהויות, לפחות שתיים שונות, לאותו אדם. לאותו אדם יש זהות אחת פונדקאית שהיא הזהות הראשית שלו ועליה "מולבשות" עוד כמה זהויות שהמטרה שלהן היא לטשטש איזה שהיא טראומה שהייתה לו בעבר. כך החולה למעשה מדחיק את הטראומות הללו, שבדרך כלל קרו בילדות. מדובר על מגנון פסיכולוגי שלמעשה מנסה להגן על אותו אדם מזיכרון טראומה שעבר אך התמודדות זו פוגעת מאוד בשגרת חייו. הטיפול חשוב בשלב מוקדם ככל הניתן כיוון שלא ניתן לנהל חיים תקינים עם ריבוי אישיות שכזה.

מי יכול להעניק טיפול רפואי לפיצול אישיות?

טיפול רפואי ניתן לקבל על ידי פסיכיאטר. פסיכיאטר יוכל למצוא את הפתרון הכי טוב לבעיה לפי מצב המטופל כאשר הטיפול יכול להיות יעיל בעיקר אם מקפידים ליטול תרופות מסוימות ונמצאים בטיפול פסיכולוגי במקביל. לעתים קשה להבין כיצד מתנהלים מול אדם כזה, אך ברגע שבוחרים פסיכיאטר מנוסה בתחום ומתמידים במפגשים, ניתן לטפל ולהקל על הלוקה בהפרעה זו.

אלו טיפולים אפשריים לסובלים מהפרעה זו?

יש מספר סוגי טיפולים כאשר הטיפול המוכר ביותר הוא טיפול פסיכודינמי. בטיפול זה המטפל מקשיב ומנסה לגעת בשורשי הטראומה שעבר, לנסות לשקף למטופל את הטראומה שעבר ולהשפעות של טראומה זו על המטופל כיום. טיפולים אחרים יהיו היפנוזה או טיפול באומנות ואפשר לשלב בין כמה טיפולים וכמובן לפי צורך טיפול תרופתי.

האם הטיפולים יכולים להעלים את הבעיה?

הטיפולים יכולים להקל על ההפרעה, לפעמים גם להעלים את ההפרעה. אמנם מדובר בהפרעה נפשית נדירה וגם הטיפולים עצמם לא תמיד יהיו פשוטים ולכן כל מקרה יהיה לגופו. הטיפולים בכל מקרה יכולים להביא לשיפור משמעותי בחיי המטופל גם אם לא להחלמה נפשית מוחלטת. המטרה של הטיפולים היא לייצב את הנפש הפגועה ולאפשר לאדם קיום חיים תקין, שכולל עבודה, זוגיות וחיי חברה תקינים.