פסיכוגריאטר

ד"ר ברבר הינו פסיכוגריאטר – פסיכיאטר של גיל הזהב המציע מגוון רחב של שירותים בתחום הפסיכוגריאטריה. ד"ר ברבר מקבל את מטופליו במרפאתו הפרטית בתל אביב ומקפיד על אווירה טובה בינו לבין המטופלים ומשפחתם. הידע הנרחב של ד"ר ברבר גם בנוירולוגיה עוזר לו רבות באבחון נכון ובמתן טיפול יעיל לכל בעיה.

לקביעת תור וליצירת קשר

לעת זקנה לא רק הגוף מתחיל לקרוס, אלא גם המוח מגלה יותר ויותר קשיים בתפקוד. ישנן לא מעט מחלות הקשורות בתפקודו המנטאלי של האדם המשתלטות עליו לעת זקנה. בעידן שבו עולה תוחלת החיים, עולה גם מספרם של החולים במחלות המוגדרות כמיוחדות לגיל השלישי. לקשישים יש צרכים גופניים ונפשיים השונים מהצרכים של כל גיל אחר, ולכן התפתח ענף הפסיכוגריאטריה כתחום נוסף לפסיכיאטריה הכללית.

תחומי עיסוקו של הפסיכוגריאטר

ענף הפסיכוגריאטריה משלב למעשה טיפול בבעיות בהיבטים רחבים: בעיות נפשיות הקשורות לגיל השלישי, למשל:
דמנציות לסוגיהן, מחלת אלצהיימר, דיכאון של הגיל השלישי, חרדות, טיפול בבעיות משפחתיות וסוציאליות ובעיות נוספות שמתעוררות עם גיל זה.

הפסיכוגריאטר צריך להתמחות בנושאים רבים, כאשר בראש ובראשונה עליו לבצע בדיקה פסיכיאטרית ולהחליט על דרך טיפול תרופתי בהפרעות שנמצאו, זאת בהתאם להתאמתן לקשישים. בנוסף, הפסיכוגריאטר מתבקש הרבה פעמים לתת הערכה באשר לתפקודו של הקשיש. חוות דעת זו יכולה להיות לעזר רב בעת עריכת צוואה למשל או במקרה וצריך לדאוג לאפוטרופוס עבור האיש המבוגר, או לחילופין מתן אישורים ומסמכים בעזרה לקבלת מטפל זר.

פסיכיאטר גריאטרי ותפקידו

אתם בוודאי יודעים כי כאשר אדם חווה מצוקה נפשית, אחד מאנשי המקצוע שיכולים לסייע לו, הוא מומחה בפסיכיאטריה. אולם, חשוב מאד לציין ולהרחיב, כי כמו לכל רופא, גם לו יכולה להיות התמקצעות באוכלוסיות ספציפיות. אחת ההתמקצועיות שחשוב להכיר, היא הפסיכוגריאטריה זו פסיכיאטריה של גיל הזקנה. פסיכיאטר גריאטרי או במילים אחרות פסיכוגריאטר כפי שניתן לשער משמו, הוא אדם אשר מתמחה בטיפול בבעיות בבריאות הנפש של אוכלוסיית הגיל השלישי – אוכלוסיות שנמצאות בעשור השביעי, השמיני והתשיעי לחייהן.

מדוע בעצם נדרשת ייחודית שכזו? הסיבה לכך היא שממש כמו בעולם הרפואה הגופנית, שם לאוכלוסייה המבוגרת יש צרכים משלה ובעיות משלה – הדבר נכון מאד גם לתחום בריאות הנפש, וגם כאן בעצם, נדרשת ייחודיות ספציפית של מומחה בתחום.

פסיכוגריאטר מומלץ

מהם הצרכים המיוחדים של האוכלוסיה המבוגרת?

יש להבין לעומק, מדוע אדם מבוגר בכלל צריך לפנות אל פסיכוגריאטר ולא אל פסיכיאטר כללי. בגיל המבוגר, הפרעות בבריאות הנפש, יכולות ללבוש צורה אחרת מזו המקובלת. כך למשל, בעוד שאצל אדם צעיר, הפרעה של דיכאון, לא תתבטא לרוב בבעיות זיכרון, הרי שאצל אנשים מבוגרים, איבוד כושר הזיכרון ודיכאון קליני שלובים אחד בשני פעמים רבות. יש לזכור בנוסף כי אנשים בגיל השלישי חשופים יותר לבעיות בבריאות הנפש – הם נאלצים להתמודד עם הפסקת עבודה, ירידה ביכולת הפיזית ולעתים השכלית, התנתקות של הילדים, פטירה של אנשים קרובים ובני זוג, ועוד. אלו אתגרים לא פשוטים כלל ועיקר.

מה פסיכוגריאטר פרטי יכול לעשות?

פסיכוגריאטר פרטי יכול לספק מענה רחב למדי עבור האוכלוסיה הבוגרת. בין השאר, באמצעות טיפול תרופתי תומך שייצב את מצבו של האדם המבוגר, וכן באמצעות קביעת אפוטרופוס לאדם מבוגר שאיבד את היכולת לתפקד באופן עצמאי. לפי הפניית הפסיכיאטר ניתן גם לשכן את המטופל בבית אבות סיעודי לתשושי נפש שאיבדו את יכולת התפקוד הקוגניטיבי שלהם.

משפחתו של הקשיש בתהליך הטיפול

הקשר של הפסיכוגריאטר מתקיים לא רק עם הקשיש עצמו, אלא גם עם בני משפחתו. המשפחה מהווה חלק חשוב ומהותי מחייו של הקשיש, ואפילו בדברים הבסיסיים ביותר. במידה והאדם סובל ממחלה כלשהי, מתפקידו של פסיכוגריאטר לעדכן את המשפחה כיצד תוכל להתמודד עם הבעיות ולעזור להכיל את החולה. בנוסף, הרופא עומד בקשר עם כל סובביו של הקשיש, לרבות אחיות ומטפלות, ומדריך אותם בדרכי הטיפול הנכונות, תוך התחשבות גם בפן הפיזי וגם בפן הנפשי של החולה.

פסיכוגריאטר מומחה פרטי

זקוקים לאבחנה ולסיוע המתאים?

ד"ר ברבר ירחמיאל הוא פסיכיאטר מומחה, יו"ר החברה הישראלית לפסיכיאטריה של הזיקנה .בעל ידע נרחב בנוירולוגיה (מחלות מוח ניווניות למשל דמנציה וכ'ו). לקביעת פגישה וקביעת אבחון מתאים צרו קשר, והקליניקה תספק לכם את הכלים ואת הטיפולים הנדרשים לתהליך.