פסיכיאטריה

תחום הפסיכיאטריה הוא אחד התחומים הכי מסקרנים שיש. אם יש תחום אחד ברפואה שיש בו מחלוקות רבות הרי מדובר בתחום זה ששואב אליו סקרנים מכל העולם, כאשר גם רופאים שממשיכים לחקור אותו יכולים להתנגד לגישות אבחוניות וטיפוליות שונות. זה הזמן להכיר את התחום לעומק.

מהו תחום הפסיכיאטריה ובמה הוא מתעסק?

למרות שנדמה כי מדובר על תחום מוכר מאוד בגלל כל הסרטים והסדרות שמדברים על הפרעות נפשיות שונות, יחד עם המודעות של החברה לסמים קשים שיכולים לגרור אדם לטיפול פסיכיאטרי, מה שאתם יודעים עליו הוא אפילו לא קמצוץ. פסיכיאטריה הוא תחום מורכב מאוד שכולל בתוכו שיטות אבחון וטיפול לבעיות עמוקות מאוד שמתרחשות למעשה בנפש של האדם ואי אפשר לכמת אותם, להבין מהם מדדים או לראות גרף שיפור מוכח באופן אובייקטיבי.

מי יכול להיות פסיכיאטר ומה זה דורש?

כדי להיות פסיכיאטר מומחה יש צורך להיות רופא. אחרי סיום שבע שנות לימודי רפואה, שכוללות מבחנים קשים וכלליים לגבי כל נושאי הרפואה, יש צורך להתמחות ארבע שנים נוספות בפסיכיאטריה. פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר ולכן התהליך יהיה ארוך מאוד, אך ללא ספק מספק. מעבר לתנאי קבלה קשים ומסלול שלא כל אחד יכול לעמוד בו יש צורך להיות חדורי מטרה מההתחלה. תכונות האופי שנדרשות ללימודים מסוג זה ייחודיים מאוד ודורשים סבלנות והבנה עמוקים.

פסיכיאטריה

כיצד מתבצע אבחון פסיכיאטרי?

כל טיפול חייב להתחיל באבחון של הבעיה. עם זאת יש שלב מקדים יותר והוא כמובן זיהוי הבעיה על ידי גורמים שונים, כיוון שבדרך כלל אנשים שלוקים בנפשם לא יהיו מודעים לכך בעצמם, וגם אם יהיו מודעים, ידחיקו זאת מהסביבה. אחרי הזיהוי הראשוני של בן משפחה או חבר קרוב, או אירוע חמור שמצריך ישיבה מול פסיכיאטר, הפסיכיאטר ישאל אותו שאלות רבות לגבי ההיסטוריה שלו, השאיפות שלו, מה שעובר בראשו, חוויות רעות שהיו לו וינסה להבין מה בדיוק הבעיה. כמובן שהאבחון יתבצע גם על ידי תשאול חברים ומכרים, כולל גם בדיקה גופנית שתבדוק האם יש סיכוי שיש לו בעיה אחרת.

כיצד מתבצע טיפול פסיכיאטרי?

טיפול פסיכיאטרי הוא לא דבר פשוט שכן לא מדובר על בעיה גופנית כלשהי שאפשר לפתור על ידי ניתוח או שינוי כלשהי, ולא ניתן לבצע כריתה של חלק בעייתי או השתלה של חלק שחסר. טיפול נפשי חייב לכלול שיחות עמוקות והבנה עצמית של המטופל לגבי אותה בעיה שממנה הוא סובל, הבנת הגורמים ממנה הוא סובל ושינוי המציאות שלו עד כמה שניתן. לעתים לא תהיה תוצאה מוחלטת ואפילו לא שיפור ניכר אך אפילו שיפור קטן בבעיה יכול לאפשר לו ולסביבה הקרובה שלו הקלה.

מי זקוק לטיפולים פסיכיאטריים?

יש דוגמאות רבות לאנשים שזקוקים לטיפולים אלו, אפשר לראות כיצד מטופלים בני הגיל השלישי מגיעים לפסיכוגריאטר (פסיכיאטר של הגיל השלישי) במהלך שנותיהם האחרונות בגלל בעיות קוגניטיביות כמו דמנציה, לצד צעירים שצרכו סמים קשים וצריכים טיפול פסיכיאטרי כדי לסדר שוב את הנפש שלהן. לצד אלו יש גם בעיות כמו סכיזופרניה הפרעה ביפולארית או דיכאון וחרדות אלו האחרונות שתי האבחנות הנפוצות מאוד בעולם המערבי.