רופא פסיכיאטר

כל מה שרציתם לדעת על תפקידו של רופא פסיכיאטר

בתחום בריאות הנפש, אנו עדים לעתים קרובות לבלבול בין המונחים השונים של אנשי המקצוע. יש שמתבלבלים בין תפקידו של הפסיכולוג, לבין תפקידו של הפסיכיאטר. למעשה, כדי להדגיש את ההבדלים, יש לציין שיהיה יותר נכון לדבר על רופא פסיכיאטר אל מול הפסיכולוג. זאת משום שאחד ההבדלים המשמעותיים ביותר בין השניים, הוא שהפסיכיאטר הוא רופא בהכשרתו הבסיסית, וזאת בניגוד לפסיכולוג, אשר איננו בעל הסמכה רפואית, והדבר כבר יוצר הבדלים משמעותיים ביניהם: הפסיכולוג אינו יכול לרשום תרופות . אז מה בדיוק הפסיכיאטר עושה, מהו מסלול ההכשרה שלו ומה מייחד אותו?

הכירו את כל העובדות על הפסיכיאטר

מהי הכשרתו? – ההכשרה של רופא פסיכיאטר היא כאמור בבתי הספר לרפואה ברחבי הארץ ובעולם – זאת בדומה לרופאים אחרים, אך בשונה מפסיכולוגים ,שהתמחותם היא בפקולטות לפסיכולוגיה. גם התואר הסופי הוא שונה. הפסיכיאטר בסיום לימודיו, הוא ככל רופא עם תואר MD. לעומת זאת פסיכולוג קליני, צריך להיות בעל תואר שני בפסיכולוגיה קלינית . הפסיכיאטר עובר הכשרה של חמש שנים במרכזים לבריאות הנפש (לאחר סיום לימודיו בבית הספר לרפואה).

מה הוא מוסמך לעשות? – רופא פסיכיאטר, ככל רופא בעצם, רשאי לרשום תרופות למטופליו. בנוסף, הינו מוסמך גם לרשום תרופות אנטי פסיכוטיות ובשונה מפסיכולוגים (שאינם רשאים לרשום שום תרופה).
בין השאר, הפסיכיאטר רשאי לרשום תרופות נוגדות דיכאון, תרופות להרגעת התפרצויות, ועוד. יודגש כי הפסיכיאטר מוסמך אף לרשום תרופות נוספות הקשורות למשל לאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז (כך למשל, פסיכיאטר הוא מי שיכול לרשום מרשם לריטלין לאנשים הסובלים מהפרעות קשב). בכך לפסיכיאטר הכלים לתת סיוע יוצא דופן לאנשים הזקוקים לכך.

מהי שיטת הטיפול שלו? – המפגש עם רופא פסיכיאטר מזכיר קצת יותר מפגש עם רופא, ופחות מפגש עם פסיכולוג. הפסיכיאטר מבצע אבחון למטופל שלו, בודק את מצבו, שואל אותו שאלות וכיו"ב – ולאחר מכן מספק לו את הטיפול התרופתי המתאים.

רופא פסיכיאטר

ד"ר ברבר לשירותכם

לאחר שהבנתם את ההבדלים, אפשר שאתם מבינים שאתם או קרוביכם זקוקים לסיוע של פסיכיאטר מומחה. אתם מוזמנים לפנות לקליניקה של ד"ר ברבר ירחמיאל ולקבל את הסיוע שלו אתם זקוקים. צרו קשר, וקבלו את הטיפול הטוב ביותר.