תסמונת מינכהאוזן

תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח או בשם הנוסף "סינדרום התמכרות לבתי חולים" הנקראת גם "תסמונת מינכהאוזן ביי פרוקסי". הלוקה בתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח יכול להיות הורה, משמורן או בן זוג והקורבן הוא בדרך כלל ילד או בגיר חסר ישע. התסמונת מסווגת לקבוצת התסמונות הנוגעות לזיוף. היא באה לידי ביטוי בכוונה לגרום פציעה או מחלה של אדם אחר. המטרה של הלוקים בתסמונת מינכהאוזן היא לזכות בתשומת לב או לגרוף רווח אחר.

אלו הסימפטומים העשויים להעיד על תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח:

ממצאים גופניים על ילד שאינם מתיישבים עם תולדות מחלה ספציפית.
הורה קשוב הממאן לעזוב את מיטת ילדו ואף דורש תשומת לב מוגזמת,
הורה המביע עניין בעיסוק הנוגע לבריאות ורפואה.
תסמינים של מחלה אצל הילד אינם מתרחשים בעת היעדרו של ההורה
ריחוק רגשי חשוד בין ההורים
בשנת 1984 פורסם בישראל מקרה שזכה לכינוי "מזריק הנפט". לפי המקרה, אדם הודה בהזרקת נפט לרעייתו משום שביקש להוכיח לה את אהבתו כדי שלא תתגרש ממנו, כאשר לאחר ארבע שנים הזריק חומר נפט לחברתו משום שביקש להינשא לה.

 

תסמונת מינכהאוזן

תסמונת מינכהאוזן טיפול

פסיכיאטר מוסמך להורות על מגוון אמצעי טיפול בתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח. ראשית, תפקידו של פסיכיאטר הוא לבחון בקפידה את ההיסטוריה הרפואית של המטופל.
עליו להתמקד באירועים של התעללות ילדים או מחלות נפשיות וכך לקבוע את הפרקטיקה הרצויה. שנית, חולה הנמצא בסיכון לפגיעה עצמית דורש אשפוז.שני סוגי הטיפול הפסיכיאטריים האפשריים בחולים אלה, הם טיפול בהפרעות החרדה או טיפול בהפרעת האישיות המלווה חולים אלה.
אבחון המטופל ודרכי הטיפול תלויים בהגדרת ההפרעה ולכן שוקלים תרופות פסיכיאטריות, טיפול קוגנטיבי התנהגותי ולעיתים גם אשפוז בכפייה.הפרעות אישיות נחשבות קשות לטיפול והן מחייבות הקפדה על תהליך ארוך ומורכב המלווה באבחון יסודי של המטופל.