תסמינים של הפרעת אישיות גבולית

הפרעות אישיות גבולית אולי נשמעת פשוטה אך היא ממש לא כזו. הפרעה זו יכולה להשפיע לרעה על הלוקה בה וגם על בני משפחתו והסביבה הקרובה לו . המחלה מאופיינת באישיות לא יציבה מבחינה רגשית. ישנם מעברים מהירים מאוד בין הרגשות, המחשבות וכך גם ההתנהגות של אותו אדם. אותו אדם יכול להגיב בצורה קיצונית ולא מתאימה לסיטואציה מסוימת מבחינה רגשית.

מה התסמינים של ההפרעה?

התסמינים של הפרעת אישיות גבולית מסקרנים וקל לזהות אותם, אך לא קל לקשר אותם להפרעה הנפשית. הכוונה היא שקל מאוד להבין שאותו אדם סובל מבעיה כלשהי כי ההתנהגות שלו בולטת ושונה מאוד אם כי לא קל לשייך אותה להפרעה הזו. התסמינים יהיו מגוונים מאוד ויכללו שינויים רגשיים והתנהגותיים באותו אדם, התנהגות שלעתים יכולה להיות גם אובססיבית. התסמינים הם אלו שמפריעים לשגרתו של אותו אדם ולסובבים אותו.

פחד גדול מנטישה

יש כמה קבוצות תסמינים כאשר אחת מהן היא תסמינים התנהגותיים. התסמין ההתנהגותי הבולט הוא פחד מנטישה. אותם אנשים לא יציבים מבחינה רגשית ולכן הם יימנעו בכל מחיר מנטישה, לעתים אפילו נטישה דמיונית שבפועל לא יכולה לקרות. לעתים הסובלים מהבעיה ידרשו יחסים טוטאליים, כלומר דביקות ביניהם לבין אנשים אחרים, אינטימיות בשלב מוקדם מאוד ואיומים בפגיעה עצמית כאשר הם לא מעוניינים בפרידה ממישהו, אפילו אם היא זמנית ולא זוגית.

יחסית בין אישיים לקויים

באופן כללי כל היחסים הבין אישיים של אותם אנשים לקויה מהיסוד. התפישה של אותם אנשים, שסבלו קרוב לוודאי מטראומה נפשית רגשית בשלב מוקדם בחייהם, שונה לחלוטין משל אנשים בריאים. בגלל שהם לא יודעים מה טוב ומה רע, למי יש כוונות רעות ולמי טובות, הם לא מבינים כיצד עליהם להגיב לסיטואציות מסוימות. מצב זה מוביל ליחסים זוגיים או בין אישיים רעים מאוד שמאופיינות בהערכת יתר או בחוסר הערכה קיצוני, שלא באמת תלוי בסיטואציה או בפעולות האובייקטיביות שנקט האדם שיוצר עמם קשר.

בעיות פנימיות בולטות

לצד התסמינים שמשפיעים באופן ישיר על הקרובים והסובבים של אותם אנשים, יש גם תסמינים פנימיים לחלוטין. למשל, הדימוי העצמי של אותם אנשים יהיה מאוד לא יציב. הדימוי העצמי לעתים יהיה גבוה מאוד ולעתים יירמס, אפילו בלי השפעה מהסביבה. לאותם אנשים יכולה להיות התנהגות אימפולסיבית מאוד גם אם היא לא קשורה באדם אחר. אותו אדם יכול להשתמש באלכוהול ובסמים אחרים בצורה בלתי מבוקרת ואף לבצע פעולות אובדניות כלשהן.

התפרצויות רגשיות עזות

לצד כל התסמינים הללו יש גם את ההתפרצויות הרגשיות שהן אולי הבולטות ביותר. כבר אמרנו שאחד התסמינים היא אימפולסיביות והיא יכולה להיות ישירה יותר ממה שנדמה, זאת יחד עם אי היציבות שגם עליה דיברנו. אותם אנשים יכולים לסבול מאי שליטה על כעסים והתפרצויות זעם ולעתים תחושה עזה של ריקנות שתגרום להם לתחושת דכדוך.