אבחון דמנציה

מחלת הדמנציה היא אמנם מחלה חשוכת מרפא אך בכל זאת האבחון שלה חשוב מתמיד. לא רק שאבחון מדויק חשוב מאוד לחייו של המטופל, אלא חשוב לאבחן כמה יותר מהר ולכן אסור לכם להיות שאננים. מדוע האבחון כה חשוב? כיצד מבצעים אותו? מי יכול לאבחן? זה הזמן לכל הפרטים.

מחלת הדמנציה ומניעת ההידרדרות שלה

אנשים רבים מתבלבלים בין מחלת הדמנציה למחלת האלצהיימר וקודם כל חשוב להתחיל בהבדלים ביניהם. מחלת האלצהיימר היא סוג אחד של מחלת הדמנציה, למעשה גם המסוכנת והפופולרית ביותר. היא עד כדי כך פופולרית שהסיכוי לחלות בה מעל גיל 85 עולה ל-50 אחוזים מהמבוגרים בני הגיל השלישי, נתון שצריך להדאיג כל אחד. עם זאת, דמנציה היא שם כולל לירידה במצב הקוגניטיבי של המטופל, ירידה שיכולה להתבטא במגוון רחב של תסמינים. על התסמינים האלו צריכים להיות מאובחנים כמה שיותר מהר כי ככל שהאבחון יהיה מהיר יותר, יהיה ניתן לעצור את ההידרדרות מהר יותר.

אבחון דמנציה

מה עלינו לעשות כדי להתחיל באבחון?

קודם כל, עליכם להבין מהם התסמינים להופעת המחלה. האבחון עצמו יכול להתבצע רק על ידי רופא מומחה אך הוא לא יוכל לעשות זאת בלי שתגיעו אליו לייעוץ, ולייעוץ הזה תוכלו להגיע רק אחרי שתבחינו שמשהו לא בסדר עם אימא, אבא, סבא או סבתא. יכול להיות שהם לא מבינים היכן הם נמצאים, יכול להיות שקשה להם לזהות אמצעים כלשהם במרחב או כאשר מדברים אליהם, יכול להיות שהם לא מצליחים לחזור הביתה כי הם לא זוכרים את הדרך, מתקשים לנהוג, מתקשים לנהל שיחה ושוכחים דברים שהם לא אמורים לשכוח. כל אלו צריכים להחשיד אתכם להופעת הדמנציה.

מי יכול לאבחן וכיצד זה מתבצע?

רופא מומחה בפסיכיאטריה – ומתמחה בפסיכיאטריה של הזקנה – פסיכוגריאטריה, תחום שעוסק בין היתר במחלת הדמנציה על כל שלביה השונים, יכול לאבחן באופן סופי והחלטי את מצבו המדויק של המטופל. האבחון יתבצע על ידי מספר מבחנים ותשאול של הרופא. קודם כל הרופא ישוחח עם בן המשפחה שכנראה יגיע עם החשוד לחלות בדמנציה שיסביר לו מדוע הוא חושד ומה הוא ראה או הרגיש אצל החולה. לאחר מכן הרופא ישוחח עם המטופל שחשוד כלוקה בדמנציה ויבין האם הוא מתרשם מבעיית זיכרון מסוימת שהוא סובל ממנה, מה קשה לו לעשות וכן הלאה. לאחר מכן ניתן לבצע סדרת מבחנים כמו MMSE כדי להמשיך באבחון.

חשוב להמשיך לעקוב

לא משנה מה תהיה התוצאה, על המטופל שלוקה בדמנציה או חשוד בדמנציה כלשהי להגיע לאבחונים לעדכונים נוספים בהמשך. בסופו של דבר מדובר במחלה שרק יכולה להידרדר ולא להשתפר ולכן חשוב להבין האם היא נעצרת או ממשיכה להידרדר כדי לשנות את הטיפול בהתאם. כמו כן חשוב לזכור כי היא יכולה להידרדר גם באופן טבעי בגלל גיל המבוגר ומחלות אחרות ולא רק בגלל הטיפול שלא מתבצע כראוי.

אבחון מדויק לשיפור מצב המטופל

העיסוק והטיפול בדמנציה אינו פשוט בכל המישורים: כמובן שבמישור הרפואי יש צורך לזהות את הבעיה בשלב מוקדם ככל הניתן, אך גם במישור הנפשי והרגשי יש צורך בטיפול קשוב, מבין ורגיש. ד"ר ברבר ירחמיאל כבר שנים רבות עוסק בבעיות דמנציה על כל סוגיהן, מדמנציה פשוטה בתחילת דרכה ועד דמנציה מתקדמת ביותר. מהייעוץ הראשוני והאבחון ועד לטיפול המתקדם תבינו שוב ושוב מדוע הבחירה שלכם בד"ר ברבר ירחמיאל הייתה הטובה שיכולתם לקבל עבור היקרים שלכם שסובלים ומסכנים את עצמם וצריכים טיפול מקצועי ואיכותי.

אנו כאן תמיד לכל השאלות שלכם. אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם לכל בעיה, שאלה וכמובן קביעת פגישה להתחלת הטיפול הטוב ביותר שתוכלו למצוא!