בדיקה פסיכיאטרית – הערכה פסיכיאטרית

לעתים קרובות, אתם קוראים על האפשרויות השונות של מעבר בדיקה פסיכיאטרית, וקוראים על אנשים אשר ניגשו לבדיקה זו, אולם לא תמיד ברור לחלוטין, למה הבדיקה משמשת. בחלק מהמקרים, יוצא לבדיקה זו שם רע, של בדיקה המיועדת לאבחן מיהו "משוגע" ומיהו "נורמלי", אולם האמת היא שהבדיקה הפסיכיאטרית היא הרבה מעבר לכך. תפקידה הוא לתת אבחון מדויק לאדם ולסביבתו על מצבו, משפע של סיבות.

מי זקוק להערכה פסיכיאטרית?

בין השאר, אנשים פונים לבדיקה פסיכיאטרית משום שהם רוצים לדעת האם יש להם הפרעות למידה, הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, סכנה לפגיעה בעצמם, כשירות למתן עדות משפטית, כשירות לעמוד למשפט, כשירות לשמש כאפוטרופוסים, כשירות לתפקוד עצמאי, ועוד. קשת הסיבות אם כן, היא רחבה מאד ונוגעת למגוון רחב מאד של מקרים.

איך הבדיקה מתנהלת ומה היא כוללת?

בדיקה פסיכיאטרית כוללת בחלק מהמקרים בדיקה רפואית לכל דבר ועניין. כלומר, בדיקת כשירות פיסית ליכולות שונות – שמיעה, ראיה, בדיקות הדמיה מוחית כגון MRI ובדיקות דם לסוגיהן. מדוע זה נעשה? משום שלעתים, כאשר חושבים שלאדם יש בעיה הדורשת התערבות פסיכיאטרית, הרי שדווקא דרך הבדיקה הפיזית –גופנית מתברר שהתמונה מורכבת יותר – לעתים מתגלה בעיה פיזית מסוימת לדוגמא הפרעות הורמונאליות ואו חוסר וויטמינים שיכולות לגרום להפרעות נפשיות
בחינת דרכי החשיבה של המטופל – חלק חשוב מאד בתהליך של בדיקה פסיכיאטרית הוא בחינת דרכי החשיבה של המטופל. הפסיכיאטר בוחן האם המטופל מסוגל לבצע חשיבה קוהרנטית על מגוון נושאים, בפרק זמן שנחשב להגיוני. לכן, הפסיכיאטר בין השאר שואל את המטופל שאלות שונות, ולעתים יבקש ממנו לענות על חידות ברמות קושי שונות. דרך התשובות של המטופל – בין אם אלו בכתב ובין אם אלו בעל פה, ניתן להבין את דרכי החשיבה שלו, וניתן לדעת האם למטופל ישנן דרכי חשיבה שנחשבות מקובלות והגיוניות – או שיש בעיה שדורשת מענה.

בחינת זיכרון – עוד חלק חשוב בתהליך של בדיקה פסיכיאטרית (בעיקר אצל חולים קשישים ) הוא בדיקת הזיכרון. חלק ניכר מהמטופלים שמגיעים לאבחון פסיכיאטרי הם אנשים שיש חשש לגבי יכולת הזיכרון שלהם – בין אם עקב הפרעה נפשית, ואו הפרעה קוגניטיבית . לכן, הבדיקה כוללת גם מבדקי זיכרון לטווחים שונים, בכדי שיהיה ניתן להבין את מצבם של המטופלים.

האם ישנה סכנת פגיעה? – במהלך הבדיקה הפסיכיאטרית בין השאר, ינסה הרופא המטפל לענות על השאלה, האם נשקפת לנבדק סכנה כי יפגע בעצמו או שהוא מסוכן לסביבתו.

מעוניינים בבדיקה?

בין אם זו בדיקה עבורכם או עבור קרוביכם – ד"ר ברבר ירחמיאל ישמח לקבל אתכם לקליניקה שלו. ד"ר ברבר הוא רופא מומחה בתחום הפסיכיאטריה, שמוסמך לבצע בדיקות פסיכיאטריות מקיפות למגוון מטופלים.