דמנציה מתקדמת

דמנציה היא מחלה קשה מאוד שהפגיעה הגופנית שלה היא דווקא לא הפגיעה העיקרית, אלא דווקא ההשלכות של הירידה במצב הקוגניטיבי. אותו אדם שסובל מדמנציה יכול לסכן את עצמו במגוון רחב של מקומות במהלך השגרה כולל שכחה של הזנתו שלו בעצמו. הדמנציה אמנם אינה ניתנת לריפוי אך כן ניתן לעצור את ההידרדרות שלה, אך לעתים היא ממשיכה להתקדם הלאה.

כמה רמות לדמנציה

הדמנציה או שיטיון בעברית, היא אחת המחלות הקשות ביותר שיש. הרגע שבו הרופא יספר לכם שליקיר לבכם, אבא, אימא, דוד, דודה, סבא או סבתא, סובלים מדמנציה, יכול להיות רגע שישנה את חייכם. יכול להיות שכבר מזמן חשדתם ורק עכשיו הגעתם לאבחון אחרי שהגיעו מים עד נפש ולדעתכם אי אפשר להמשיך להכחיש את האמת, אך כאשר תגיעו אל רופא פסיכיאטר פסיכוגריאטר תבינו שעשיתם טעות והיה עדיף להגיע בשלב מוקדם יותר. יכול להיות שהדמנציה כבר המשיכה להתקדם ולהחמיר ועכשיו המצב רע יותר. כיצד אפשר לקבוע מה המצב של הדמנציה ומי עושה זאת?

הרופא יאבחן את סוג הדמנציה

יש שלושה סוגי רופאים שיכולים לאבחן את הדמנציה אצל מטופלים: פסיכיאטר מומחה –פסיכיאטר של הזקנה שהוא פסיכוגריאטר, נוירולוג או רופא גריאטר מומחה. כאשר המטופל יגיע לפגישה עם הרופא, הרופא יתחיל להתרשם ממנו כמה שיותר לעומק ויבין האם הוא שוכח דברים, האם הוא לא שולט בדיבור שלו מידי פעם, האם הוא מסתדר בשגרת חייו לבד והאם הוא שם לב שהוא שוכח דברים או לא מבצע אותם בצורה נורמלית וכן הלאה. כמו כן הרופא ידבר עם בן המשפחה שהגיע איתו כדי להשלים את התמונה, ולאחר מכן יבצע מספר מבחנים במידת הצורך, כאשר בסוף המבחנים הללו הוא יחליט האם יש דמנציה והאם היא קלה או מתקדמת.

דמנציה מתקדמת

מה המאפיינים של דמנציה מתקדמת?

  • בדמנציה מתקדמת סריקות הדמיה מוחית יגלו התכווצות משמעותית מאוד של המוח עקב מוות מאסיבי של תאים. הניוון יהיה בולט מאוד בעיקר באזור קליפת המוח ובאזור ההיפוקמפוס. " אטרופיה מוחית ".
  • השעון הביולוגי ישתבש לחלוטין ויכול לגרום לבעיות שינה, לתחושת דיכאון ולשלל בעיות נוספות שנובעות מחוסר שעות השינה ומחולשתו הגופנית.
  • שינויי התנהגות צפויים כאשר הלוקה בדמנציה מאובחן כבעל בדמנציה מתקדמת. הוא יכול לפתח התנהגות כפייתית כלשהי, הוא יכול לסבול מהזיות ופרנויה והוא יכול גם להתחזות למישהו אחר או לחשוב שכולם מנסים להזיק לו. מצב זה יכול להגיע למצבים אלימים יותר.
  • בשלב הסופי של הדמנציה המתקדמת החולה יכול לסבול מאדישות מוחלטת כלפי הסביבה שלו. הוא יכול לסבול מחוסר תקשורת מכוונת שנובעת מחוסר רצון לתקשר או מחוסר יכולת.
  • ייתכנו גם סימנים פיזיולוגיים של בעיות חמורות יותר כמו חום גבוה, דלקת ריאות וכן הלאה. כמו כן, האדם יכול לאבד מהניידות שלו לחלוטין ולא לשלוט על סוגריו.

כאן כדי לאבחן ולטפל גם בדמנציה מתקדמת

התעסקות נושא הדמנציה אינה פשוטה בכל המישורים: כמובן שבמישור הרפואי יש צורך לזהות את הבעיה בשלב כמה שיותר מוקדם על מנת להאט את קצב ההתפתחות שלה.
ד"ר ברבר ירחמיאל יודע לאבחן ולטפל בכל סוגי הדמנציה, בין אם קלה או בין אם מתקדמת.
לשאלות נוספות מוזמנים ליצור קשר – 073-7841832