זונדה לחולה דמנציה

תסמונת הדמנציה יכולה להיות תסמונת קשה מאוד שתוביל למותו של הלוקה בה. היא יכולה להרוג אותו בגלל ההידרדרות הקוגניטיבית הקשה שפוגעת בו גם במובן הרפואי, אך יותר מכך היא יכולה להוביל לקץ חייו בגלל ההשלכות על איכות ושגרת חייו. אם תמשיכו לקרוא תגלו מה אתם יכולים לעשות בנידון וכמובן מאלו סכנות יש להישמר, וגם כיצד זונדה יכולה לעזור במצב המורכב הזה.

פגיעת הדמנציה בכל רבדי החיים

לא נרחיב על תסמיני הדמנציה במאמר זה אלא על ההשלכות הקשות שלה, ובעיקר על הקשר בינה לבין ההזנה של אותו מטופל. הדמנציה היא תסמונת שמשפיעה על הרמה הקוגניטיבית של הלוקה בה, כאשר הפגיעה מגוונת מאוד: הוא יכול לאבד את ההתמצאות שלו במרחב, לא להבין כאשר מדברים אליו ולא להצליח לנהל שיחה נורמלית, הוא יכול לשכוח כל מיני דברים כמו ניהול משק הבית שלו, נטילת תרופות ואפילו לשכוח להתקלח. כמו כן, אחד התסמינים הבולטים ביותר בקרב לוקי הדמנציה היא הירידה במשקל שיכולה להיות לעתים קיצונית, מהסיבה הפשוטה וקשה: הם שוכחים לאכול.

דנמציה אצל מבוגרים

למה חולי דמנציה לא אוכלים?

  • ראשית, חשוב לבטל את ההכללה כדי שלא תסיקו מסקנות שגויות. לא כל חולי הדמנציה יסבלו מתת משקל, לא כולם יסבלו בכלל מהפרעת אכילה או מחוסר הזנה כלשהו וגם אם יסבלו ממנה, הבעיה לא תהיה באותה החומרה. חולי הדמנציה שונים זה מזה גם בסוג וחומרת הדמנציה וגם בהשפעות שלה על חייהם כאשר יש משמעות גם לאופי האישי שלהם.
  • חולי הדמנציה יכולים לשכוח לאכול ובגלל זה הם פשוט לא יאכלו ארוחת בוקר, צהריים וערב. יכול להיות שהם ייזכרו לאכול ואחרי כמה דקות ישכחו, יכול להיות שהם לא יזכרו בכלל שהם מרגישים רעב ואפילו התסמינים הגופניים של רעב לא יעוררו בהם את הרצון לאכול. מצב זה יכול להיות קשה הרבה יותר ממה שהוא נשמע למרות שזו פעולה בסיסית.
  • במקרים מסוימים ובעיקר דמנציה מתקדמת, יכול להיות שהלוקה בדמנציה יחוש בדיכאון עז. במצבים אלו הוא פשוט לא ירצה לאכול אפילו אם תנסו להכריח אותו. הוא לא באמת מבין מה המצב הגופני והרפואי שלו ולרוב הוא גם לא באמת מבין מה יש לו. בנוסף עקב בעיות ברפלקס הבליעה חולים בדמנציה מקדימים קנה לוושט ובכך נגרמת להם דלקת ריאות כרונית שיכולה להביא למותם.

מה הפתרון לאי ההזנה?

זונדה לחולה דמנציה היא הפתרון הטוב ביותר כדי להזין אותו באופן כפוי. נכון שלראות את יקיר לבנו מחובר לזונדה זה לא מראה מלבב בלשון המעטה, כאשר המראה הזה יכול לעורר בכם רגשות עזים של תסכול ודיכאון, אך זה לטובתו. הזונדה הוא למעשה טובוס שמוחדר דרך הפה או האף או פתח בקיבה. דרך זונדה לחולה דמנציה אפשר להזין אותו על ידי מזון מעובד וכך אפשר למנוע את המשך ההידרדרות הגופנית שלו שמגיעה בעקבות אי הזנה שלו. זונדה לחולה דמנציה ניתן לבצע בקליניקות ובבתי חולים ובחלק מהמקרים גם במתאר הביתי שלו.