דמנציה תסמינים

מחלת הדמנציה היא אחת המחלות הקשות ביותר שיש. יכול להיות שהיא תתאפיין בתהליך הידרדרות יחסית איטי ויכול להיות שמטופל מסוים יצליח לחיות איתה בצורה יחסית תקינה ביחס למחלות אחרות, אך עדיין מדובר על מחלה חשוכת מרפא שיכולה להיות קטלנית לחיים עצמם וכמובן לאיכות החיים. מה התסמינים למחלה ומדוע חשוב לשים לב להופעתם?

מדוע התסמינים הם החשובים מכול?

לדמנציה תסמינים רבים ומגוונים אך לפני שנרחיב עליהם, חשוב להבין מדוע חשוב מאוד לשים אליהם לב בזמן. הדמנציה כמו שכבר נאמר לעיל, היא מחלה חשוכת מרפא ולכן כל הטיפולים שיוענקו למטופל, מתקדמים וקפדניים ככל שיהיו, בסל הכל מונעים את ההידרדרות שלה. דרך ההידרדרות היא אמנם חד סטרית אך בכל זאת יש משמעות רבה למועד בו מגלים אותה ומתחילים את עצירת ההידרדרות, זאת על ידי טיפולים מגוונים החל מטיפול תרופתי ועד טיפולים קוגניטיביים שמשפרים את הזיכרון ואת העצמאות של המטופל. אם כך, אלו תסמינים חשובים יבלטו בבעיה?

ירידה ברמת הזיכרון

דמנציה היא מחלה בעלת תסמינים רבים, אך אחד הבולטים והידועים שבהם הוא אובדן זיכרון או ירידה באיכות או ברמת הזיכרון. אולי נשמע די קשה לזהות את התסמין הזה אך אם תהיו ערניים לפעילות של היקירים שלכם לקראת הגעתם לגיל השלישי, יכול להיות שתתחילו להבחין שמשהו לא כשורה. יכול להיות שאבא או אימא שוכחים דברים שאמרתם להם לפני כמה רגעים, יכול להיות שהם שוכחים את מספר הטלפון שלהם, יכול להיות שהם שוכחים איך את הדרך חזרה אל ביתם ואולי ברמה קיצונית יותר איך קוראים לכם, לנטול תרופה מסוימת ואפילו לאכול או להתקלח. זהו תסמין משמעותי ביותר.

קשה לתכנן פעולות ולהתנהל

עוד אחד מהתסמינים הבולטים שחייבים להדליק אצלכם נורת אזהרה הוא קושי לתכנן פעולות על ידי אותם אנשים. יכול להיות שעבורכם לנהל את הקניות לבית זו משימה פשוטה במיוחד, אך אם אתם מגלים שאבא או אימא, סבא או סבתא, לא מצליחים לבצע פעולות כאלו כאילו שמדובר בפעולה מורכבת במיוחד, כדאי מאוד להגיע לאבחון. נהיגה, מעקב אחרי תשלומי אשראי, ניקיון הבית ועוד מגוון רחב של פעולות, כל אלו יהיו תסמינים חשובים במיוחד לתחילת אבחון הבעיה.

חוסר התמצאות במרחב וקשיי דיבור

בגלל שהפגיעה בדמנציה היא פגיעה מוחית וההשפעות של הפגיעה הינן קוגניטיביות, תהיה פגיעה גם בחלקים מסוימים במוח שאחראים על התמצאות ודיבור. אין קשר בין השניים ולא תמיד הם יגיעו ביחד, אך אם אתם מבינים שיקיריכם לא מצליחים להתמצא במרחב, והכוונה היא לא לזכור את הדרך אל ביתם אלא לא מבינים איפה הם נמצאים או לאן הם יכולים להיכנס, יש צורך להגיע לרופא שיאבחן את המצב. כמו כן, אם הם לא מתמצאים במרחב מבחינה ויזואלית, לא מזהים חפצים מסוימים או חמור מכך, לא מצליחים לנהל שיחה הגיונית, הרי שזהו תסמין חשוב מאוד לבעיה.

דמנציה תסמנים

הבחנתם בתסמינים? אנו מחכים לכם

במידה ושמתם לב לאחד מהתסמינים צרו איתנו קשר, ד"ר ברבר ירחמיאל הוא פסיכיאטר מומחה אשר יאבחן את המטופל על מנת לזהות אם אכן מדובר בדמנציה ועל פי האבחון יינתן הטיפול המתאים.