חוות דעת לבית משפט

במקרים רבים בדיונים משפטיים, נדרשת ההתערבות של מומחים בתחומים מגוונים מאד. בין השאר, פעמים רבות נדרשת מעורבותו של פסיכיאטר מומחה, על מנת שזה יחבר חוות דעת לבית משפט על ענייניו של פלוני אלמוני. הסיבות לכך הן מגוונות מאד.
אם כך, מתי בכלל פונים לפסיכיאטר מומחה על מנת שישלח חוות דעת משפטית, מהי השפעתה, וכיצד חוות הדעת מתבצעת?

כל העובדות על התרופות הפסיכיאטריות

מתי חוות הדעת נדרשת?

חוות דעת לבית משפט נדרשת במגוון רחב למדי של מקרים. כשמדובר על המשפט הפלילי, קיים לעתים החשד שמא האדם אשר מואשם בפלילים, איננו אחראי למעשיו. כלומר – שזהו אדם אשר יש לו בעיה נפשית משמעותית מאד, שגרמה לו להיות לא מודע למעשיו. למעשה, מדובר היה על אדם תחת מצב פסיכוטי, שלא היה מסוגל לבצע הכרעה בין טוב ורע ולא להיות מודע להשלכות מעשיו.

במצבים אלו, אותו אדם זכאי להגנה משום שלא היה מודע כאמור. אולם כדי לקבוע זאת – חובה לפנות לפסיכיאטר שישלח חוות דעת מתאימה, ויבצע בדיקה פסיכיאטרית קפדנית האם אכן כך היה המצב, וזאת בהסתמך על תיאור האירוע, ההיסטוריה הרפואית של הנאשם, ועוד. בחלק מהמקרים, חוות הדעת של הפסיכיאטר נדרשת דווקא משום שיש לאבחן את הקורבן ואת הנזק הנפשי החמור שנגרם לו עקב הפגיעה.

בתחום המשפט האזרחי, גם נדרשת חוות דעת לבית משפט של פסיכיאטר לעתים קרובות יחסית – בין השאר כדי לקבוע למשל את כשירותו של אדם שנתן צוואה, האם אדם בוגר זקוק לאפוטרופוס משום שאיננו אחראי למעשיו, האם לאדם יש נכות נפשית שבעקבותיה הוא זכאי לקבל פיצויים מהביטוח הלאומי, ואו מחברת הביטוח במקרה של תאונות דרכים וכדומה.

כיצד חוות הדעת ניתנת?

בכדי לחבר חוות דעת לבית משפט, הפסיכיאטר משתמש במגוון הכלים העומדים לרשותו. ראשית , הוא בוחן את ההיסטוריה הרפואית והנפשית של הנבדק לעומק.

הוא גם בוחן את התיק המשפטי כמובן לעומק. לאחר מכן, הוא גם מבצע בדיקה לנבדק עצמו – הבדיקה יכולה לכלול סדרה של בדיקות רפואיות-פיזיות, וכן שורה של בדיקות לבחינת יכולת החשיבה של המטופל, יכולת הדיבור, יכולת הסקת המסקנות שלו, בדיקה האם הוא מסוגל להבחין בין סיטואציות הדורשות שיקול דעת מוסרי, ועוד.

לאחר מכן, הפסיכיאטר משקלל את כלל הנתונים הללו מוסר את חוות דעתו. יש לציין שבחלק מהמקרים, חוות דעת משפטית יכולה להטות את כף ההכרעה של המשפט.

האם אתם זקוקים לחוות דעת מקצועית?

במידה ואתם מעוניינים להזמין חוות דעת משפטית, הגעתם לכתובת הנכונה. ד"ר ברבר ירחמיאל, פסיכיאטר מומחה בטיפול במבוגרים ובגיל השלישי (פסיכוגראטריה), בעל ניסיון בכתיבת חוות דעת לבתי המשפט, שעומדות בקריטריונים המחמירים ביותר מבחינה משפטית ורפואית כאחד. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים.