חרדת נטישה

חרדת נטישה – קווים לדמותה

המונח חרדת נטישה מוכר כמעט לכולנו. מונח זה מתייחס לחשש שהאנשים הקרובים אלינו ינטשו אותנו, כלומר – ינתקו איתנו קשר ויצאו מחיינו מתוך בחירה. זה מתחיל כאשר אנחנו בעצמנו תינוקות קטנים, אולם אז מדובר בתהליך טבעי לגמרי שכמעט כל תינוק או פעוט חווה. מדובר בחשש שמא הדמות המטפלת בו (ברוב המקרים אמא או אבא) תלך ולא תשוב. הדבר קורה בדרך כלל ברגע שבו הפעוט מבין שהוא ואמו (או אביו) הם שתי ישויות נפרדות, ושאמו גם יכולה לצאת מהבית בלעדיו. אולם, כאמור, בגילאים אלה מדובר בתופעה מוכרת וטבעית, החולפת עם הזמן ואינה מצריכה טיפול כלשהו.

לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישת ייעוץ ראשונית – צרו עמנו קשר טלפוני או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם

חרדת נטישה

חרדת נטישה בגיל המבוגר

למרות שמדובר בתופעה טבעית כשהיא מתרחשת בגיל הילדות, הרי שאם היא מתרחשת בגילאים מבוגרים היא בהחלט דורשת הקדשת מחשבה, תשומת לב ולפעמים אפילו טיפול פסיכוטרפי. זאת משום שבדרך כלל מדובר בתופעה המשתלטת על החיים וגורמת לאדם להיות תלוי מאוד באנשים הקרובים אליו, כאשר בדרך כלל מדובר בבני הזוג. במקרים שכאלה מי שסובל מאותה חרדת נטישה לא יוכל לחיות חיים מלאים ומספקים, משום שכל מחשבותיו תהיינה נתונות לכך שיכול להיות שעוד מעט יעזבו אותו. התופעה נוטה להיות חזקה כל כך, עד שהאדם הסובל ממנה לא יכול לחשוב כמעט על שום דבר אחר, וכך נמנעת ממנו האפשרות להיות בטוח בעצמו ולהגיע לשלמות עצמית שתאפשר לו לחיות בביטחון ובהנאה.

חרדת נטישה – מאפיינים

כולנו לפעמים חוששים שיעזבו אותנו, ולא תמיד מדובר באותה חרדת נטישה מדוברת. השאלה היא באיזו מידה המחשבה הזאת משתלטת על חיינו ועד כמה היא מפריעה לנו לנהל חיים מלאים ואיכותיים. אם, למשל, אדם מוצא את עצמו מתקשר לבן זוגו למעלה מארבע פעמים ביום על מנת לבדוק היכן הוא ומתי הוא חוזר; אם הוא חולם לעתים תכופות שבן הזוג נוטש אותו ואם הוא מוצא את עצמו חושב במשך שעות רבות על מה יקרה כשהוא יישאר לבד, סביר מאוד להניח שהוא סובל מהתופעה וצריך לטפל בה. הטיפול חשוב משתי סיבות עיקריות. האחת – אדם שכזה לא יוכל להסתדר בעצמו ואם חרדת הנטישה שלו אכן תתגשם והוא יישאר לבד – הוא גם יכול לפגוע בעצמו. השנייה – הרבה פעמים קורה שמרוב שאנחנו חושבים על משהו, אנחנו גורמים לו לקרות, גם אם לא במודע. לכן, אדם שחושש כל הזמן שיעזבו אותו יכול להתנהג בצורה שתגרום לבן זוגו לנטוש אותו באמת.

הטיפול בחרדת נטישה – ד"ר ברבר ירחמיאל

הטיפול בחרדת נטישה יכול להיות פשוט יחסית ויכול להיות מורכב יותר – בהתאם למצב בו נמצא האדם החרד. פעמים רבות ניתן להתגבר על הבעיה באמצעות טיפול פסיכוטרפי, המאפשר למטופל להבין שחייו יימשכו גם אם יחליטו לעזוב אותו, שאם ישחרר את הפחד הוא יוכל לחיות חיים הרבה יותר טובים ושבכך שישתחרר מהפחד הוא גם יכול לסייע לכך שמצב שכזה לא יקרה. ד"ר ברבר ירחמיאל, פסיכיאטר מוסמך, מתמחה בטיפול בחרדת נטישה באמצעות טיפול פסיכוטרפי המותאם אישית למטופל.