חריקת שיניים – ברוקסיזם

ישנם קשישים רבים שפונים לקליניקה של ד"ר ירחמיאל ברבר בגלל שהם סובלים מברוקסיזם, או בעברית – חריקת שיניים. לרוב הם מגיעים לטיפול לאחר שפנו לרופאי שיניים בגלל כאבי שיניים. מקור כאבים אלה הוא בהפרעת שינה. לרופא שיניים אין את הסמכות לטפל בהפרעות שינה, הוא רק יכול לתקן את הנזק שנוצר ולנסות למנוע החמרה של הנזק. אבל כדי להפחית ואף למנוע מהתופעה עצמה להופיע שוב – יש לפנות לפסיכיאטר.

חריקת שיניים (ברוקסיזם) בגיל השלישי

אחת מההתנהגויות המוטוריות במהלך השינה (פאראסומניות) היא חריקת שיניים. כמו כל הפאראסומניות, לא מדובר בהפרעת שינה מהסוג הסטנדרטי, כיוון שהיא איננה פוגעת באיכות השינה שלכם וייתכן ולא תרגישו עייפים במהלך היום וגם לא תתעוררו בגינה במהלך הלילה. עם זאת, מדובר בתופעה שעלולה:

  • לשחוק את האמייל
  • לפגוע בשיניים ובחניכיים
  • לשבור את השיניים
  • לגרום לכאבי ראש ולסת
  • לשחוק את הסחוס של מפרק הלסת
חריקת שיניים

תופעה שכיחה של התנהגות בלתי-רצונית

יחסית לפאראסומניות אחרות, חריקת השיניים היא תופעה שכיחה למדי. למעשה כמחצית מהאוכלוסיה סובלת ממנה ברמה כזו או אחרת.
10% מתוכם סובלים מהתופעה ברמה כזו שהיא גורמת להם לנזקים שפורטו לעיל. חוקרים רבים טוענים שמקור התופעה קשור בשילוב בין גנטיקה, הרגלים שונים (למשל – עישון) ותחושת סטרס.

ישנם גם מחקרים חדשים שמעידים על כך שקיים קשר בין חריקת שיניים לבין נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עצביים) במערכת העצבים האוטונומית, ובמיוחד דופמין. דופמין קשור לבעיות בריאותיות שונות האופייניות לקשישים, כגון: פרקינסון, דלוזיות, דיכאון ועוד.

ד"ר ברבר, פסיכיאטר ופסיכוגריאטר מומחה, נמצא כאן עבורכם. לד"ר ירחמיאל ברבר יש ניסיון רב בטיפול במגוון רחב של הפרעות שינה, כולל חריקת שיניים, ושל הפרעות שונות נוספות. אל תהססו לפנות אלינו ולתאם פגישה.