טיפול בדמנציה

ברגע שהרופא מבשר לכם שלבן משפחה לבכם יש דמנציה, יכול להיות שתהיו פסימיים מאוד לגבי העתיד. נכון, מדובר במחלה קשה, חשוכת מרפא, כזו שהפגיעה היא לא רק בגוף האדם אלא גם בנפשו, ביכולת שלו לתקשר ולמעשה להתנהל ולהיות אותו אדם שהיה קודם. אבל בכל זאת, יש טיפול בדמנציה וכדאי שתקבלו אותו כמה שיותר מהר.

טיפול בדמנציה יעצור את ההידרדרות

הדמנציה היא אחת התסמונות הכי קשות שיש ואין ספק כי חייכם ישתנו לחלוטין ברגע שתבינו שהיא לא פסחה על המשפחה שלכם. ובכל זאת, זה הזמן שלכם להיות חזקים, להרים את הראש ולעשות כל מה שאתם יכולים כדי לשיפור המצב. אז נכון שהמחלה גם לא יכולה להשתפר ולמעשה ההידרדרות היא במסלול חד סטרי, אך אתם יכולים לעצור את ההידרדרות שלה, מבחינתכם זה יהיה כמו שיפור. חשוב לזכור שככל שתאבחנו את המחלה מוקדם יותר ותתמידו בטיפול שיורו לכם על כל סוגיו השונים, תוכלו לעצור את הידרדרות המחלה בצורה טובה וקלה יותר ושגרת החיים תהיה רגילה.

טיפול בדמנציה

איך מתבצע הטיפול?

אמנם דמנציה היא מחלה חשוכת מרפא בגלל חוסר היכולת של תאי המוח לחדש או לרפא את עצמם, כמו גם חוסר יכולתה של הרפואה המתקדמת לבצע זאת, אך לעתים מדובר בתסמונת שהופיעה בגלל מצב רפואי הפיך כלשהו. בכל מקרה ניתן להשתמש במגוון טיפולים כדי להתמודד עם המחלה כאשר הטיפול בדרך כלל ישלב נטילת תרופות. כמו שהתרופות יינתנו לפי סוג המחלה ולפי החומרה שלה, כאשר הדמנציה יכולה להיות גם מחלת האלצהיימר השכיחה ביותר בין סוגי דמנציות למיניהן.

אלו תרופותיינתנו בדמנציה קלה

  • טיפול תרופתי לדמנציה או למחלת האלצהיימר הרופא לרוב יורה על נטילת מעכבי אצטילכולין אסטראז, כמו למשל אקסלון. וכמובן תרופות אחרות בתחום.
  • תרופות אלו יכולות להיצרך על ידי כדורים או על ידי מדבקות לפי ההעדפה של החולה. הטיפול בתרופות אלו הוא בעל השפעת ארוכת טווח, כאשר ההשפעה תתבטא גם בתפקוד הקוגניטיבי וגם בתפקוד היום יומי של המטופל. טיפול זה יכול לעזור לו להישאר בביתו ולא להתאשפז. לעתים יש תופעות לוואי מהתרופה לא רצויות כמו כאבי ראש, עילפון, בלבול, ירידה במשקל וכולה.
  • חשוב לזכור שבכל מקרה שהות בבית אבות לחולי דמנציה יכולה להועיל ולתת איכות חיים בטוחה יותר מכל הפרמטרים עבור המטופל, וזה כבר תלוי במצב הרפואי שלו, בגילו, בתמיכת הסביבה שלו וחומרת המחלה. כמובן השארת החולה בביתו עם מטפל זר אפילו עדיפה.
  • במידה ויש תופעות לוואי קיצוניות מאוד, מוטב להחליף תרופה אחרי ייעוץ עם רופא. יש מגוון רחב של תרופות שיכולות לעזור ובדרך כלל המטופל ינטול כמה מהם כדי להבין מה הטובה ביותר עבורו. בכל מקרה תחלופת התרופות לרוב תתבצע כל כמה חודשים כדי לא להחמיר.

ליווי של פסיכיאטר מומחה

התמודדות עם דמנציה אינה פשוטה ויש קודם כל להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה על מנת לבחור את הטיפול המתאים.
ד"ר ברבר ירחמיאל בעל ניסיון רב בכל הקשור במחלה ומביא מענה קשוב וסבלני למטופליו – צרו קשר לפרטים נוספים.