11 טיפים לשינה טובה יותר בלילה

הרגלי שינה בריאים יכולים לעשות הבדל גדול באיכות החיים שלכם. אם אתם סובלים מהפרעות שינה לפניכם כמה טיפים שיעזרו לכם לישון טוב יותר בלילה. אם תאמצו אותם באופן עקבי תוכלו לשפר את אורח חייכם בצורה משמעותית ולסגל הרגלי שינה בריאים.
 • הקפידו על לוחות זמנים – לכו לישון והשכימו תמיד באותה השעה, אפילו בסופי השבוע. הקפדה על לוחות זמנים באופן קבוע תעזור לווסת את שעון גופכם ותאפשר לכם לישון טוב יותר במהלך הלילה.
 • אמצו טקס שינה מרגיע – פעילות מרגיעה שמתרחשת ממש לקראת השינה יכולה לעזור להפריד בין פעילויות מרגשות, לחצים או חרדות, מחשבות שעשויות להקשות על ההירדמות לבין זמן השינה שלכם.
 • הימנעו משנ"צ או מתנומות במהלך היום – אם אתם סובלים מהפרעות שינה אחד הטיפים שיעזרו לכם הוא להימנע משנ"צ במהלך היום. שנ"צ אולי עשוי לעזור לכם להעביר את היום, אך הוא יקשה עליכם להירדם בלילה, לכן אם אתם סובלים מנפילת אנרגיה, אכלו תמר או חטיף בריאות.
 • התעמלו מדי יום – פעילות גופנית נמרצת היא התרופה הטובה ביותר להפרעות שינה, אם אתם לא חובבי הז'אנר, הקפידו לכל הפחות לבצע פעילות גופנית קלילה. התעמלו בכל שעה ביום, אך לא על חשבון שעות השינה.
 • עצבו מחדש את החדר שלכם – על פי הפנג שווי האנרגיה בחדר יכולה מאוד להשפיע על איכות השינה. לכן עצבו ותכננו מחדש את הסביבה שלכם ושלבו בה את כל התנאים הנדרשים לכם עבור שנת לילה ערבה.
 • נקו את חדר השינה מרעשים והסחות דעת – החדר שלכם צריך להיות נעים, קריר ונקי מכל רעש או הסחת דעת שיכולים להפריע לאיכות השינה שלכם. השתמשו בוילונות האפלה בחדר כך שבעת השינה לא יחדור אור משום מקום ויעיר אתכם.
 • פנקו את עצמכם במזרן וכריות נוחים – תוחלת החיים של מזרן נעה בין 9 ל- 10 שנים, גם כאשר מדובר במזרן האיכותי ביותר. לכן וודאו שלא פג התוקף של המזרן שלכם ואם כן, הגיע הזמן להתחדש. באותה הזדמנות הצטיידו בכריות נוחות ומפנקות והפכו את החדר לכמה שיותר נוח, נינוח, מזמין ומפנק.
 • הימנעו מאלכוהול, סיגריות וארוחות כבדות בערב – סיגריות, קפאין ואלכוהול עלולים להפריע לשנת הלילה שלכם. גם ארוחה גדולה בערב יכולה לגרום לאי נוחות בגוף ולהקשות על השינה. אם אתם יכולים הימנעו מכל אלו לפחות כשעתיים שלוש לפני שאתם הולכים לישון.
 • קראו ספר שכבר הרבה זמן אתם רוצים לקרוא – אם יש ספר טוב שהמון זמן אתם רוצים לקרוא, עשו זאת בשעה האחרונה לפני השינה. קריאה זו פעולה מרגיעה שיכולה לעזור לכם לעבור ממצב ערות למצב שינה בקלות. כדאי לקרוא ספר אמיתי ולא ספר ממסך מחשב או טאבלט, שכן האורות של המסך והשימוש במכשירים אלקטרוניים עשויים להקשות על ההירדמות.
 • הימנעו ממסכים ועבודה לפני השינה – אחד הטיפים היעילים לשנת לילה טובה בעידן הנוכחי הוא להוציא מחשבים, טלוויזיות וחומרי עבודה מסביבת חדר השינה. השתמשו במיטה שלכם לשינה נטו, מה גם שמומלץ להימנע ממסכים מוארים ומרצדים אשר עשויים להקשות עליכם להירדם.
 • עדיין מתקשים? אל תהססו לפנות לייעוץ מטעם מומחים  אם אף אחד מהטיפים אינו עוזר לכם להירדם, נסו לדבר עם הרופא שלכם או לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום. בעזרת ידע מקצועי ובחינת הנושא לעומק ניתן יהיה להעריך את הסיבות לדפוסי השינה שלכם ולעזור לכם לשפר את ההרגלים, כמו גם את אורח החיים שלכם במידה ניכרת.

שינה