מניעת דמנציה

אם אתם חוששים ממחלת הדמנציה תדעו שאתם לא לבד. אנשים רבים חוששים מהרגע בו אבא או אימא יתחילו לעשות דברים מוזרים, כמו לשכוח מה שאלו אותם לפני חמש דקות או לשכוח את הדרך חזרה הביתה, עד שהרופא יסביר להם שמדובר בתסמונת הארורה. עם זאת, במחשבת תחילה אפשר לשפר את הסיכויים למנוע את הופעת המחלה ובמאמר זה נסביר לכם על כולן.

חשוב לישון היטב

דווקא השינה, שהיא הפעולה בה אתם לא מבצעים שום דבר, היא החשובה ביותר. יש כאלו שלא יגדירו אותה כפעולה אך בואו נאמר שזה טקס שאתם חייבים לעבור באופן קבוע ומוצלח. שינה ערבה לפחות 7 שעות בין יום ליום, לא תועיל רק למניעת דמנציה אלא למניעה של מגוון רחב של מחלות. השינה יכולה גם לשפר את איכות חייכם בלי קשר: אתם תהיו רעננים יותר, אנרגטיים יותר ובאופן כללי אנשים שמחים יותר. שינה טובה יכולה לשפר את הסיכויים הדמנציה תפסח עליכם.

לאכול בריא ובצורה מסודרת

אמנם המחקרים שמדברים על מניעת דמנציה והגורמים להופעתה לא מדויקים לחלוטין והנושא עוד נחקר רבות בשנים האחרונות ועוד ימשיך להיחקר בשנים הבאות, אך בכל זאת לכולם בעולם הרפואה ברור שג'אנק פוד ואכילה לא מסודרת יכולה לפגוע בבריאות שלכם בכמה רבדים. בין היתר, היא יכולה לפגוע בסיכויים שהדמנציה לא תידפק על דלת ביתכם, כי למעשה באכילה לא מסודרת ושאינה בריאה אתם לא מספקים לגוף את הכלים שהוא צריך כדי להתמודד עם הבעיות שיצוצו.

מניעת דמנציה על ידי גירויים מוחיים

כשאנו מדברים על גירויים מוחיים אנו לא מתכוונים לחיבור אלקטרודות אל המוח וחשמולו אלא על גירויים שיפעילו את המוח וישמרו אותו 'בפעולה'. יש אנשים רבים בעולם שמאמינים כי הסוד לחיים ארוכים ובריאים הוא לא רק תפריט בריא, שינה טובה וחיים מאושרים, אלא משחקים ללא הפסקה. המשחקים, בין אם מדובר על משחקי קופסה, משחקי תזוזה כמו תופסת או קפיצה, ואפילו משחקי מחשב, יכולים לשמור על המוח 'בכושר' ולמנוע את הניוון וההידרדרות שלו.

שגרת חיים בריאה וספורטיבית

שגרת חיים בריאה יכולה להשתלב יחד עם התפריט הבריא שעליו המלצנו לכם מקודם, אך חשוב לזכור ששגרת חיים בריאה כוללת גם פעילות ספורטיבית. נכון שהמוח הוא זה שחשוב שיישאר פעיל אך יחד איתו אתם חייבים להשאיר את הגוף בתזוזה גם בגיל מבוגר. כמובן שיש להקשיב לגוף שלכם ולהימנע מפציעות תוך עבודה בסרגל מאמצים הגיוני, אך פעילות ספורטיבית תשמור על הלב שלכם תקין, תעזור למניעה של מחלות שונות או התמודדות איתן וכמובן שיש להימנע גם מעישון ואלכוהול.

שמרו על קשרים חברתיים קרובים

עוד אחד מהסעיפים שאולי יפתיעו אתכם אך הוא מככב ברשימה החשובה למניעת דמנציה, הוא שמירה על קשרים חברתיים קרובים קשרים חברתיים שומרים על המוח שלנו ברמה הכי תקינה שיש, ולא סתם אומרים שבדידות יכולה לגרום לשיגעון, מחלות נפש וכמובן דיכאון. חשוב שתהיו מוקפים במשפחה, בחברים ובעמיתים לעבודה, ואחד הנזקים הגדולים בגיל השלישי הוא המחסור בכל אלו. נתון זה חשוב הרבה יותר מכל שאר הפרמטרים, ואפשר לומר במלים אחרות: להיות מאושרים.
לפרטים נוספים וייעוץ בנושא המחלה – אבחון או טיפול צרו קשר עם ד"ר ברבר ירחמיאל – פסיכיאטר מוסמך ובעל ניסיון בתחום הדמנציה בין אם בפשוטה או ביותר מתקדמת.