ריבוי אישיות קל

היכרות עם המאפיינים השונים של ריבוי אישיות היא דרך מעולה לטפל במחלה בשלב מוקדם. עם זאת, חשוב להתייעץ עם בעלי מקצוע שמכירים את התחום כדי למנוע מצב שבו התופעה מחמירה.

ריבוי אישיות קל לא בהכרח מעיד על כך שמי שסובלים מהתופעה גם סובלים מסכיזופרניה. בפועל, סכיזופרניה היא הפרעה שבה מתרחשת פגיעה בבוחן המציאות וביכולת לתפוס אותה כמו שעושים זאת רוב האנשים. לעומת זאת, ריבוי אישיות זו הפרעה שמשתייכת לקבוצת הפרעות אחרת ובה מתקיימות מספר מערכות זהותו באותו גוף.

הדרך הנכונה להתמודד עם כל סוג של הפרעה פסיכיאטרית או פסיכולוגית היא כמובן להתייעץ עם בעלי מקצוע. כאשר מערבים בעלי מקצוע בשלב מוקדם, המשמעות היא זיהוי מהיר של הסימפטומים ובעקבות זה גם קבלת המלצות רלוונטיות לטיפול יעיל או לכל הפחות שיפור באיכות החיים. עם זאת, גם את בעלי המקצוע כדאי לדעת איך לבחור על מנת למנוע מצב שבו לכאורה התופעה מטופלת – בעוד מאחורי הקלעים היא רק הולכת ומחריפה.

איך מזהים פיצול אישיות קל?

החדשות הטובות הן שרוב האנשים שסובלים מפיצול אישיות קל יכולים לגלות את זה עוד לפני שהם מערבים בעלי מקצוע. דרך אחת לעשות את זה היא לקבל את הפידבק מהחברה, בעוד דרך אחרת היא לנסות להבחין בסימפטומים שעל פני השטח.

הנה למשל כמה תסמינים של ריבוי אישיות קל:

  • שינויים בתפקוד – כל שינוי ברמת התפקוד עלול להעיד על רמה מסוימת של פיצול אישיות. אם יש שינויים ברמת התפקוד שאין להם הסבר אחר, כמו למשל בגלל המעבר מתפקוד גבוה לתפקוד מוגבל, יכול להיות שהגיע הזמן להתייעץ עם בעלי מקצוע.
  • כאבי ראש – אפילו דברים קטנים שמצטברים יחד לבעיה גדולה וחמורה עלולים להעיד על הפרעה מתהווה מתחום הפסיכיאטריה. כאן למשל מדובר על כאבי ראש חמורים שמגיעים יחד עם כאבים באזורים אחרים של הגוף, תוך כדי דיכאון או שינויים במצב הרוח. אבל כמובן שתסמינים כאלה משותפים גם להפרעות הרבה פחות חמורות, אז צריך להישאר עם אצבע על הדופק כדי לבדוק את המשמעות שלהן.
  • תחושת ניתוק מהסביבה – תחושה של ניתוק מהסביבה היא אינדיקציה מוסכמת לכך שגברים או נשים מסוימים סובלים ממצב רפואי של פיצול אישיות קל. כאן הבעיה היא שמי שסובל מתחושת ניתוק כזו לא בהכרח יודע להצביע על כך והוא כן זקוק למשוב מהסביבה או מבעלי מקצוע. עם זאת, צריך בכל זאת לשים לב כל הזמן לסימנים כגון תחושת ניתוק שמלווה בהרגשה שהסביבה היא זרה ולא אמיתית.
  • הזיות ופגיעה עצמית – הרשימה של התסמינים שעלולים להעיד על כך שאנשים מסוימים סובלים ממצב של פיצול אישיות קל כוללת חלוקה לקטגוריה קלה או קשה. מלבד האמור לעיל, בקטגוריה הקלה של התסמינים יש הפרעות שינה ואכילה, אמנזיה ורמה בסיסית של חרדה. כמובן שאלו תופעות שצריך להתמודד איתן ולא משהו שצריך להסכים אליו, אבל זה עדיין קל יותר בהשוואה לתסמינים הקשים: החל מהזיות על בסיס קבוע ויום יומי, דרך שימוש בסמים ועד פגיעה עצמית ואובדנות.
    קראו על תסמינים נוספים של פיצול אישיות

עם מי מתייעצים לגבי ההפרעה?

הטעות הנפוצה הייתה עד לפני מספר שנים התעלמות מסימנים שמעידים על כך שמדובר על מצב ריבוי אישיות קל, בין אם בגלל תחושה של חוסר ביטחון או רצון לשמור על אנונימיות. אבל כיום ברור שאין סיבה לכך, כי אפשר להתייעץ עם פסיכיאטר בשלב מוקדם.