גיל הזהב והקשיים בו

גיל הזהב – מהו?

הגיל המבוגר מכונה בשפה העברית גם "גיל הזהב" וזאת בשל היתרונות הרבים שיכולים להית בגיל כזה כמו שחרור מעול העבודה ומעול הטיפול בילדים שכבר גדלו. ישנה יכולת לעשות כמעט כל דבר שרוצים כגון נסיעות לטיולים, לימודי העשרה, מפגשים חברתיים ועוד, אולם כל אלה הם דברים הרלוונטיים בעיקר עבור מבוגרים עצמאיים שאינם צריכים סיוע בביצוע פעולות ואשר כוחם עוד במותניהם. עבור חלק מהאנשים, בדרך כלל המבוגרים יותר, פעולות אלה אינן רלוונטיות משום שהם סובלים מבעיות שונות שיכולות להיות בריאותיות, נפשיות או גם בריאותיות וגם נפשיות גם יחד.
פסיכיאטר של הזקנה, הלא הוא הפסיכוגריאטר, יכול מאוד לעזור במצבים שהוזכרו, אולם נתחיל בהסבר קצר להיווצרותן של בעיות אלה.

לקביעת תור וליצירת קשר

בעיות רפואיות בגיל הזהב

עם גיל הזהב, הגיל המבוגר, מגיעות הרבה פעמים מחלות כגון אלצהיימר, דמנציה, פרקינסון, סוכרת, בעיות ראייה ועוד. כל המחלות האלה הן לא נעימות בלשון המעטה, ולחלקן אין טיפול ממשי אלא רק טיפול שיכול לסייע במניעת ההתדרדרות. אדם מבוגר הסובל מבעיות אלה סובל גם מהתופעות של המחלה עצמה, ועלול לסבול גם מתופעות נלוות הקשורות יותר לפן הנפשי, כגון דיכאון, הסתגרות בבית, חוסר רצון לפגוש אנשים ומחלות נפש נוספות.

בני משפחה שמבחינים בתופעות אלה יכולים לפנות אל פסיכיאטר מומחה, שיוכל להציע גם תרופות שיכולות לעזור אבל גם, ואולי בעיקר, כלים שיוכלו לסייע להם לשפר את מצבו הנפשי של יקירם ואת איכות חייו. כאמור, בעיות רפואיות יכולות להוות גורם להיווצרותן של בעיות נפשיות בגיל הזהב, אולם ישנם גורמים נוספים שעלולים להביא לכך, כגון תחושת הבדידות שחווה הקשיש.

תחושת בדידות זו יכולה לנבוע מהעובדה שהקשיש יצא ממעגל העבודה וכבר אין לו "מטרה" שלשמה הוא צריך לקום בבוקר; היא יכולה להיגרם מהעובדה שהקשרים החברתיים מתרופפים הרבה פעמים בגיל הזה, בדרך כלל בגלל קושי בניידות של שני הצדדים.

היא יכולה להיגרם גם מהעובדה שהילדים כבר גדלו והם צריכים לדאוג למשפחות הגרעין שלהם, ולכן יש להם פחות זמן ויכולת לדאוג להוריהם הקשישים, והיא יכולה גם לנבוע משילוב של כמה מהסיבות האלה יחד.

תחושת הבדידות הזאת עלולה להביא איתה בעיות נפשיות כגון חרדה, פרנויה, דיכאון, אינסומניה (נדודי שינה חריפים) ועוד, ולפגוע מאוד באיכות חייו של הקשיש.

קשיים בגיל הזהב

דרכי הטיפול

פסיכיאטר של הזקנה יכול לאבחן את מצבו של הקשיש ולתת לו ולמשפחתו כאחד כלים להתמודדות עם המצב הקיים. כלים אלה הינם בדרך כלל גם תרופות, אבל גם דרכים יעילות מאוד לספק תמיכה לקשיש, כך שאיכות חייו תשתפר בצורה משמעותית.

ד"ר יחיאל ברבר – פסיכיאטר של הזקנה ד"ר יחיאל ברבר הינו פסיכוגריאטר מוסמך, פסיכיאטר של הזקנה בעל ניסיון רב בטיפול בבעיות נפשיות אצל קשישים. הפגישה הראשונה במרפאה כוללת אבחון מדויק של מצב הקשיש, ומתן כלים ראשוניים לתמיכה. בפגישות הבאות ייבחן מצבו של הקשיש על מנת לוודא שאכן יש שיפור, ויינתנו כלים נוספים להתמודדות עם המצב ולשיפורו.