דמנציה – שלבים

עולם הרפואה יודע לא מעט על מחלת הדמנציה אך אנו עדיין לא יודעים הכול. יש עוד הרבה דברים שנוכל לגלות עליה, החל מהגורמים המדויקים להופעתה אצל אנשים רבים כל כך כולל בגיל צעיר, ועד הדרכים להתמודדות איתה בצורה טובה יותר וכמובן להתרפא ממנה. עד שנגלה את כל אלו אנו יודעים את השלבים של המחלה, כאשר יש סולם הידרדרות חד סטרי וברור לקהילת הרפואה.

השלב הראשון: פגיעה בלי תסמינים

תסמונת הדמנציה מתאפיינת בפגיעה קוגניטיבית והיא למעשה פוגעת בתאי המוח. תאי המוח נהרסים בזה אחר זה כאשר במחלת האלצהיימר, שהיא סוג של מחלת הדמנציה השכיחה והמוכרת ביותר, הפגיעה הזו מהירה וחמורה הרבה יותר. בשלב הראשון לא יהיו תסמינים ולא יהיה ניתן לאבחן את הבעיה והמטופל ימשיך בחייו באופן רגיל לחלוטין.

שלב שני: ירידה קלה ברמה הקוגניטיבית

לדמנציה שלבים חמורים יותר ולמרות שבשלב השני כבר יש ירידה במצב הקוגניטיבי של הלוקה במחלה, עדיין הוא אינו מורגש וכמובן אינו חמור. הירידה ברמה הקוגניטיבית תהיה מינורית במיוחד והלוקים במחלה ירגישו בריאים לחלוטין. אפשר לשים לב לתסמינים קלים כמו שכחת מילה לעתים קרובות יותר מבדרך כלל אך בדרך כלל לא מעבר. לפעמים יתחילו גם בעיות של דיכאון חרדה ואי שקט.

השלב השלישי: הפרעה קוגניטיבית קלה

בשלב השלישי הדמנציה כבר מוגדרת בהפרעה קוגניטיבית קלה. בשלב זה השכחה נעשית לעתים תכופות יותר והחולים כבר יכולים לשכוח שמות של אחרים, אפילו אנשים קרובים אליהם, יחד עם קושי בתפקוד בעבודה או בפעולות מורכבות אחרות כמו נהיגה. קשה להם גם ללמוד שמות או מצבים חדשים בשלב זה.

השלב הרביעי: קושי בפעולות פשוטות יותר

אם בשלב השלישי כבר היה קשה לאותם חולי דמנציה לבצע פעולה מורכבת כמו נהיגה או למידה של חומר חדש, בשלב זה יהיה להם קשה אפילו לנקות את הבית, לעקוב אחרי ירידות האשראי או לבצע קניות בסופר מרקט. בשלב זה הפגיעה הקוגניטיבית תהיה עמוקה יותר והיא תתאפיין גם בירידת רמת הידע הברור והבסיסי של החולה. בשלב זה יש צורך באבחון רפואי יסודי ומורכב.

שלב חמישי: ביטוי בולט לחומרת המצב

בשלב החמישי לחולה יהיה הרבה יותר קשה להתנהל בחייו. הוא לא יידע לחזור לבד אל ביתו, הוא ישכח פרטים בסיסיים במיוחד ואפילו את שמו, הוא יהיה מבולבל מאוד וההתנהגות שלו יכולה להתחיל להשתנות. עם זאת, בתוך ביתו הוא עדיין יצליח להסתדר לבדו אך זה כבר משתנה בהתאם למצבו הגופני רפואי הכולל.

שלב שישי: הצורך בעזרה עולה

בשלב השישי הלוקה בדמנציה כבר יצטרך עזרה בביתו לעתים אפילו צורך בעזרה סיעודית. בשלב זה הוא כבר לא מצליח להתרכז, הוא שוכח אירועים משמעותיים מהעבר ולמעשה הוא 'מאבד את זה'. לדמנציה שלבים חמורים יותר אך כבר בשלב זה אפשר להבין כי המצב שלו בכי רע והוא זקוק לעזרה אפיל ובהלבשה, הזנה ועשיית צרכיו.

שלב שביעי: אי שליטה טוטאלי

בשלב השביעי החולה כבר לא יוכל לשלוט בעצמו כלל. הוא צריך עזרה לכל פעולה, השרירים שלו כבר מנוונים ובלתי גמישים בעליל והוא מתקשה אפילו לדבר. מצב זה בדרך כלל נמשך כמה חודשים ובסופו המצב שלו מידרדר עד למוות.