ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר

מחלת הדמנציה היא שם כולל למספר מחלות קוגניטיביות שמביאות לירידה במצבו הקוגניטיבי של האדם. עם זאת, אנשים רבים בטוחים שדמנציה היא אלצהיימר, דבר שכמובן לא נכון. מדוע הבלבול נוצר ומה ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר? זה הזמן לשים סוף לתהיות.

למה נוצר בלבול בין דמנציה לאלצהיימר?

מחלת האלצהיימר היא אחת המחלות הנפוצות ביותר והיא גם אחת הידועות ביותר שיש. אף אחד לא רוצה לשמוע את הרופא אפילו מזכיר את המחלה בהקשר של בן משפחתו המבוגר, כאשר המחלה הזו היא אחת הנפוצות ביותר שיש ומעל גיל 85 הסיכוי ללקות בה עולה עד לחמישים אחוזים. בגלל הפופולריות של המחלה והפחד של כולנו מחולי בה, או יותר נכון של בני משפחתנו המבוגרים, ובגלל העובדה שדמנציה משמעותה מתבטאת בירידה ברמה הקוגניטיבית, אנשים רבם בטוחים שמדובר במלים נרדפות. עם זאת, אלצהיימר היא רק אחת ממחלות הדמנציה שקיימות בעולמנו.

דמנציה אלצהיימר

אז מה היא בדיוק הדמנציה?

דמנציה היא לא מחלה אלא תסמונת. כלומר מספר תסמינים שמגיעים יחדיו ויוצרים מציאות חדשה עבור המטופל. יכול להיות שהדמנציה תהיה קשה, יכול להיות שהיא תהיה קלה ויכול להיות שהיא עוד תהיה ממש בחיתוליה ועוד לא תראה את עיקר מאפייניה ואותותיה. למעשה, הדמנציה היא שם כולל למספר מחלות כאשר כל מחלה מאופיינת בשם ובמהלך מעט מורכב יותר, כך שלמעשה עצם העובדה שאדם מסוים סובל מדמנציה לא אומר שבוודאות הרופא יוכל לספר לו איך קוראים למחלה הזו. בכל מקרה חשוב לזכור שלרוב מחלות הדמנציה אין כיום פתרון יעיל.

ומהי מחלת האלצהיימר?

בניגוד לתסמונת הדמנציה, אלצהיימר היא מחלה שמאופיינת במאפיינים ברורים יותר. מחלת האלצהיימר היא מחלה קוגניטיבית שמתאפיינת בהרס הולך וגובר של תאי המוח (עם ממצאים במוח בבדיקת ביופסיה או בניתוח לאחר המוות). בניגוד לדמנציה, לא מדובר על מחלה ששייכת רק לבני הגיל השלישי אלא יכולה להופיע גם בגיל צעיר יותר, למרות שזה נדיר ביותר. מחלת האלצהיימר יכולה להמשך מספר שנים ואו מספר שנים רבות אם מתחילה בגיל צעיר יחסית.

מה התסמינים של כל אחת מהמחלות?

  • ההבדל בין המחלות נמדד גם בתסמינים שלהן. אנשים שסובלים מדמנציה יסבלו מפגיעה בזיכרון, פגיעה שיכולה להיות בחומרה משתנה לפי חומרת המחלה. יהיה להם קשה מאוד לבצע פעולות מסוימות כאשר המחלה יכולה להתקדם באופן שונה ממטופל למטופל ולא רק בהתאם לטיפול שמתקבל.
  • מחלת האלצהיימר פוגעת בצורה קשה יותר במוח וכך גם התסמינים שלה יהיו קשים יותר. התסמינים דומים מאוד לתסמיני הדמנציה אם כי תיתכן גם פגיעה באישיות, תוקפנות פיזית ומילולית, דיכאון ועצבות, חוסר שליטה או ריסון של דחפים מיניים מחשבות שווא של רדיפה ועוד התנהגויות שונות.