טיפול פסיכוגריאטרי

טיפול פסיכוגריאטרי הוא טיפול חשוב שניתן אך ורק על ידי רופא המתמחה בגיל השלישי – פסיכיאטר של הזקנה .מה כולל הטיפול הזה? למה הוא חשוב במיוחד? מה הוא יכול לשפר בחייו של המטופל? האם רק חיי המטופל ישתפרו או גם חיי המשפחה? זה הזמן להבין כמה פרטים חשובים מאוד על הטיפול והשלכותיו.

מהו טיפול פסיכוגריאטרי?

טיפול פסיכוגריאטרי הוא למעשה טיפול שניתן על ידי פסיכיאטר שמתמחה בפספסיאטריה של הגיל השלישי. יש מגוון רחב של מחלות שיכולות לפגוע במטופל בן הגיל השלישי כמו למשל מחלות לב, מחלות נוירולוגיות מחלות של העצם ולמעשה של כל איבר אחר בגוף, כיוון שהגוף שלו חלש מתמיד. עם זאת יש איבר אחד שנפגע בצורה הקשה ביותר והוא המוח כאשר הפגיעה הזו מלווה בהפרעות קשות כגון פגיעה בזיכרון, התמצאות, וגם לעתים תופעות פסיכיאטריות כמו למשל חרדה או דיכאון. הטיפול אמור לאבחן את הבעיה ולהציע גישה טיפולית יעילה לפי המצב.

לקביעת תור וליצירת קשר

מי יכול להעניק את הטיפול?

טיפול פסיכוגריאטרי יכול להינתן אך ורק על ידי רופא מומחה. כדי להיות רופא פסיכיאטר יש צורך להשלים לימודי רפואה, לסיים ארבע שנות התמחות בפסיכיאטריה ולאחר מכן יש צורך בלימודים והשתלמויות בתחום של פסיכיאטריה של הזקנה. תחום זה מורכב מאוד גם כיוון שיש בו בעיות קשות מאוד שמשפיעות מאוד על חיי משפחה שלמה וגם כיוון שמדובר בבעיות שפוגעות בכל המשפחה מסביבו.

טיפול פסיכוגריאטרי

מי זקוק לטיפול פסיכוגריאטרי?

הטיפול הפסיכוגריאטרי צריך להינתן לבן הגיל השלישי שסובל מבעיה כלשהי. אין ספק כי הבעיה יכולה להיות עוד בהתפתחותה כמו למשל דמנציה קלה, אך יש גם בעיות קשות יותר כמו דמנציה מתקדמת כשמחלת האלצהיימר הינה השכיחה ביותר בין כל סוגי הדמנציות.

הטיפול צריך להינתן בשלב מוקדם ככל הניתן כדי לשפר את סיכויי ההתמודדות של המטופל ושל משפחתו עם הבעיה. חשוב לזכור כי הטיפול חייב להתחיל באבחון. האבחון עצמו מתחיל קודם כל בתלונות ראשוניות של הסימפטומים ידי האנשים שקרובים לאותו אדם, כמו למשל בעיית זיכרון מוזרה, חוסר התמצאות וכן הלאה.

כיצד מתבצע אבחון פסיכוגריאטרי?

האבחון הפסיכוגריאטרי כולל מגוון רחב של שאלות ומבחנים שנועדו להבין מה שגרת חייו של האדם, מהם הסימנים המחשידים שגרמו לבני משפחתו להפנות אותו לאבחון וכמובן גם מבחן MMSE שנחשב למבחן להבנת מצבו הקוגניטיבי. יש להבין גם מעט על המצב המשפחתי, ההיסטוריה שלו וכמובן מצבו הרפואי גופני הכללי כדי להצליח לקבוע לו את הטיפול הכי טוב שיש.

האבחון הוא שלב חשוב מאוד כיוון שהוא זה שקובע את העוגן של הטיפול, כלומר את נקודת ההתחלה. מנקודה זו כאשר מבינים מה חומרת הבעיה, אפשר לאורך זמן לראות האם מצליחים להשיג את המטרה או לא.

כיצד ניתן הטיפול?

טיפול פסיכוגריאטרי יכול לכלול מגוון רחב של אלמנטים החל משינוי שגרת החיים שלו עד כדי בדיקת התאמה של המטופל למעבר לבית אבות שמתאים לו, טיפול תרופתי וכמובן גם בדיקות תקופתיות. הטיפול הינו כוללני וניתן לבני משפחת החולה ולמטפלים של החולה.

הפרוצדורה חייבת להינתן לאורך זמן, אי אפשר לראות תוצאות פלא תוך כמה שבועות וגם לא תוך כמה חודשים, חלק מהבעיות ומהסימפטומים של החולה ניתן להאט ולא לבלום לחלוטין. הריפוי המלא הוא עדיין אתגר גדול למדעי המוח והרפואה. לעתים יהיה צורך בשינויים בטיפול כמו למשל שינוי התרופות של המטופל או אשפוזו כאמור במוסד מתאים.