טיפול פסיכותרפי

על פסיכותרפיה בטח שמעתם, מדובר בשיטת טיפול נפוצה מאוד בימינו. מתי היא תהיה שימושית? למי היא יכולה לעזור? מי יכול להעניק טיפול פסיכותרפי וכיצד הוא מתבצע? המאמר הזה יענה לכם על כל השאלות.

מהו טיפול פסיכותרפי?

פסיכותרפיה היא למעשה נגזרת של המילים היווניות פסיכו ותרפיה, כלומר טיפול לנפש. מכאן אפשר להבין כי פסיכותרפיה היא טיפול שמתבצע במובן הפסיכולוגי, הרגשי, המנטלי, לאותו אדם שסובל מבעיה כלשהי. הבעיה הזו יכולה להיות בגלל שאותו אדם לוקה בה כמו למשל ריבוי אישיות (או בשם היותר נפוץ יותר של ההפרעה – פיצול אישיות) במקרה קיצון או סם קשה שאותו אדם לקח וההשפעות של הסם על האדם . ועד מצב רגשי טבעי שיכול לקרות לכל אחד כמו פיטורים מעבודה, פרידה מבן זוג ועוד. הטיפול עצמו מבוצע לרוב על ידי שיחה ולמעשה יש כיום מגוון רחב של שיטות טיפול כמו למשל טיפול בעזרת משחק, טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול באמצעות אומנות וכן הלאה.

כיצד הטיפול מתבצע?

הטיפול יכול להתבצע בכל מיני שיטות והשיטה הנבחרת תלויה בעיקר במטופל ובמטפל. יש מבחר שיטות לכל מטפל שיכול להיות להיות פסיכולוג, עובד סוציאלי פסיכותרפיסט ופסיכיאטר מומחה בעל הסמכה, והבחירה תתבצע לפי מה שהמטופל מרגיש לנכון. יכול להיות שיהיו מטופלים שיהיו מודעים מאוד לכל מה שקורה אצלם בראש ויכול להיות שאחרים יהיו מאוד מופנמים ויהיה להם קשה ליצור קשר מילולי עם המטפל. הטיפול אמור לפתוח את המטופל מבחינה רגשית, שישתף מה מפריע לו וכך יוכל הפסיכולוג להבין מה הדרך לפתרון.

 

 

מי יכול לטפל בעזרתו?

פסיכולוגים, עובדים סוציאליים מוסמכים או פסיכיאטרים מוסמכים יוכלו להעניק טיפול פסיכותרפי. לכן חשוב לפנות לאדם מקצועי. אל אותם פסיכולוגים ניתן להגיע גם דרך רופא המשפחה שכמובן יעזור לכם בכל תהליך שתרצו כולל הפנייה למרפאות בריאות הנפש.

מה היתרונות של פסיכותרפיה?

יש יתרונות רבים לפסיכותרפיה בכל שיטה ושיטה. היתרון הגדול ביותר הוא שאין צורך בתרופות. בין אם אתם נגד תרופות ובין אם אתם דווקא מעדיפים לקחת כדור ולתת לו לטפל בכם. הפסיכולוג לא יכול להעניק לכם תרופות כי זה לא בתחום סמכותו. הטיפול מתבצע בלי כל מגע פיזי . המטפל מכוון את המטופל לבעיות שלו ונותן לו את הכלים להתמודד איתם. כמו כן מדובר בטיפול ארוך והדרגתי וכך יש סיכוי טוב יותר לשפר את מצב המטופל לאורך זמן.

מתי הטיפול יעזור?

אחרי שהבנו מהי פסיכותרפיה ומי יכול לבצע את הטיפול עם כל השיטות הקיימות, הגיע הזמן לדבר על השאלה החשובה מכל: למי ומתי היא יכולה לעזור. כמו שכבר התחלנו לדבר בקצרה על הנושא נחזור ונאמר כי כל אחד יכול לעבור טיפול פסיכותרפי. אתם לא חייבים דין וחשבון לאיש, אתם יכולים לפנות לפסיכולוג ולספר לו את כל אשר על לבכם. בדרך כלל מדובר במצבים נפשיים כאלה ואחרים שאנשים לא מצליחים להתמודד איתם לבד או אפילו לא יודעים איפה להתחיל.
טיפול פסיכותרפי