ההבדל בין פיצול אישיות (ריבוי אישיות) לסכיזופרניה

כאשר מכירים בהבדל בין סכיזופרניה לפיצול אישיות ניתן לסייע לכל מי שרוצה לעזור לאנשים אחרים להתמודד עם מחלות נפש. במאמר הבא נסביר ממה נובע הבלבול בין פיצול אישיות לסכיזופרניה ומה עושים כדי להתמודד עם הסיטואציה.

גברים ונשים בטווח גילאים רחב עלולים לסבול מבעיות נפשיות. אחת הדרכים הכי טובות להתמודד עם בעיות מן הסוג הזה היא באמצעות התייעצות עם פסיכיאטר. אך לעיתים התייעצות מגיעה רק אחרי תהליך ארוך יחסית של הכנת שיעורי בית בצורה עצמאית לגמרי. במהלך התהליך הזה, יש משמעות לאופן שבו מבינים את ההבדלים בין סוגים שונים של בעיות נפשיות ואת מאפייניהן.

אחת השאלות המרתקות בתחום הפסיכיאטריה היא לגבי ההבדל בין פיצול אישיות (השם הנכון של הפרעה זו הינה – ריבוי אישויות) – מצד אחד ולסכיזופרניה מצד שני. בסכיזופרניה מדובר על התמודדות עם הפרעות בחשיבה שמיעת קולות וכו. לעומת זאת, בפיצול אישיות או בשם המתאים יותר ריבוי אישיות מדובר בהפרעה בה האדם הלוקה בה יש לו מספר אישויות בעת ובעונה אחת אשר מתחלפות ביניהם.

איך יודעים באיזה סוג של מחלת נפש מדובר?

היכרות ההבדל בין ריבוי אישויות לסכיזופרניה היא הזדמנות מעולה ללמוד על האופן שבו מאבחנים סוגים שונים של מחלות. בגלל שמחלות אלו שכיחות מכפי שנהוג לחשוב, יש צורך לאבחן אותן בצורה מסודרת. במסגרת האבחון הזה, מנסים לשים את האצבע על המאפיינים של כל מחלה ביחס לתכונות שלה ולאופן שבו היא באה לידי ביטוי אצל קהל היעד.

כמה דרכים בהם ניתן לדעת באיזו מחלת נפש מדובר, כמו גם לזהות טוב יותר את ההבדל בין ריבוי אישיות לסכיזופרניה:

  • התייעצות עם פסיכיאטר – הדרך הכי טובה לדעת באיזה סוג מחלה מדובר היא להתייעץ עם פסיכיאטר מומחה שמגיע מהתחום ומכיר אותו. בזכות ההתייעצות, ניתן לאבחן מוקדם יחסית את ההבדלים בין מחלות נפש. כאן המטרה היא לא רק לדעת מה מאפיין מחלות נפש מסוימות לעומת אחרות, אלא גם למצוא עבורן את הטיפול הכי אפקטיבי. כמובן שהחיפוש אחר טיפול אפקטיבי עלול לדרוש השקעה של זמן, אך לרוב התוצאות יהיו שוות את המאמץ.
  • בחירת הטיפול הנכון – ההבדל מעניין גברים ונשים שאולי סובלים מהפרעות אלה כי הם רוצים לבחור את הטיפול המתאים. אז כדי לדעת באיזו הפרעה מדובר, יש צורך לבצע אבחון וטיפול מתאים, לאחר מכן ניתן להתחיל הטיפול המתאים.
  • בדיקת הרקע הרפואי – הפרעות נפשיות מסוגים שונים עלולים להיגרם על רקע תורשתי מסוים. בשביל לאבחן באיזה סוג של הפרעה נפשית מדובר וגם מה ניתן לעשות על מנת להתמודד איתה בצורה יעילה יותר, יכול להיות שיהיה צורך לבדוק את הרקע הרפואי. בדיקה כזו מתבצעת גם היא על ידי בעלי מקצוע ויש לה המון חשיבות.

פסיכיאטר

יש לך שאלות? מוזמן לפנות לד"ר ברבר

התייעצות עם ד"ר ברבר ירחמיאל היא הפתרון הכי טוב עבור גברים ונשים שרוצים לאבחן מוקדם את מחלות הנפש. לא משנה אם ההתלבטות היא בין פיצול אישיות וסכיזופרניה או מחלות אחרות, הניסיון של ירחמיאל ברבר יגרום לך להרגיש בנוח ולעבור טיפול יעיל.