מניעת אלצהיימר

מהו אלצהיימר?

אלצהיימר היא מחלה שגורמת לשטיון ולהפרעות בתפקוד השכלי, בתפקוד היום יומי ובזיכרון. עם זאת, יש פעולות שאפשר לבצע על מנת לצמצם את הסיכון לאלצהיימר גם בגילאים מאוחרים.

מחלת אלצהיימר מתאפיינת בכך שהיא הורסת באופן מתמשך ועקבי את תאי המוח. ברוב המקרים המחלה נמשכת כ-8-10 שנים.
כך לדוגמה הסימנים הראשונים של אלצהיימר הם פגיעה בזיכרון לטווח קצר, כמו למשל כאשר החולה שוכח תאריכים או היכן הוא השאיר חפצים שונים. במקביל, מתרחשת פגיעה בשפה, פגיעה בהתמצאות המרחבית, פגיעה בתפקודים גבוהים ופגיעה באישיות ותופעות פסיכיאטריות המתבטאות בהתנהגות אלימה ואגרסיבית ומחשבות שווא.

מחלת האלצהיימר הינה על שם הרופא שבתחילת המאה גילה את התסמונת הזו שגורמת לדמנציה, יש עוד סוגים שונים של דמנציה כגון לאחר ארוע מוחי ועוד. האלצהיימר היא הסיבה המשמעותית והשכיחה ביותר להיווצרות דמנציה. כאשר מתפתחת דמנציה, התוצאה היא פגיעה מהותית בתפקוד השכלי ולכן גם פגיעה בתפקוד היום יומי. מעבר לכך, דמנציה גורמת לשינוי באישיות להתפתחות דיכאון, אגרסיביות והתנהגות לא נאותה בציבור או באופן פרטי.

האם ניתן להתמודד עם אלצהיימר?

החדשות הרעות הן שאין תרופה למחלת אלצהיימר. מצד שני, יש המון תהליכים שמעוררים אופטימיות ומתמקדים באופן שבו ניתן לסייע לחולי אלצהיימר לנהל שגרה פחות או יותר רגילה. חוץ מזה, המפתח להתמודדות עם אלצהיימר היא הבנת המצב של החולה ולאחר מכן הפנמה שאכן מדובר במחלה ולא בתופעה שתחלוף מעצמה.

כמו כן, חשוב להבחין בהבדלים בין סוגים שונים של גישות להתמודדות עם אלצהיימר ולהבין את היתרונות והחסרונות של כל גישה כזו:

  1. טיפול תרופתי – יש טיפול שנותנים בתחילת מחלת האלצהיימר והטיפול הזה יכול להאט את התקדמות המחלה אין טיפול כיום שמונע או מטפל לחלוטין במחלה זו .בנוסף יש תרופות פסיכיאטריות שיכולות לעזור בתסמינים הנלווים לאלצהיימר כגון: הטיפול בדיכאון, לטיפול באגרסיה ולמחשבות השווא.
  2. טיפול התנהגותי – רבים ממליצים על טיפול התנהגותי עבור חולי אלצהיימר. כאשר בוחרים בשיטה של טיפול התנהגותי, מנסים לעזור לחולה ולבני משפחתו בהתמודדות עם ההתנהגויות האגרסביות של החולה ועם מצבי הרוח המשתנים.
  3. טיפול סביבתי – חשוב מאוד להקפיד על סביבה קבועה ועל סדר יום כמה שיותר קבוע עבור החולה. כאשר הסביבה תומכת במצב הרפואי של חולי אלצהיימר, המשמעות היא תחושת ביטחון שמסייעת להם בטווח הקצר והארוך. במקביל, יש לדאוג לשלב בתוך הטיפול הסביבתי פעולות סיעוד יום יומיות כדי לדאוג לצרכים הפיזיים והנפשיים של החולה.

מה יכול לעזור למנוע אלצהיימר?

חשוב גם לזכור ששמירה על אורח חיים בריא היא בין הגורמים העיקריים שיכולים למנוע או לכל הפחות לעכב התפתחות של אלצהיימר. למרות שמדובר על מחלה שיכול להיות לה אלמנט תורשתי. השמירה על אורח חיים בריא עולה בקנה אחד עם ההמלצות של כל אנשי המקצוע בנוגע למניעת אלצהיימר בפרט או דמנציה בכלל.

בהקשר של אלצהיימר, שמירה על אורח חיים בריא באה לידי ביטוי בתזונה נכונה, בשמירה של שגרה של פעילות ספורטיבית וכמובן בהימנעות מעישון. במקביל, כדאי להימנע מצריכת כמויות גדולות מדי של אלכוהול ולהתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי טיפול נכון בבעיות של סוכרת, השמנה ואיזון יתר לחץ דם.

בשורה התחתונה, הדרך למנוע אלצהיימר היא להתייחס אל המחלה כחלק מתהליך ההזדקנות – אבל גם להבין את המאפיינים המיוחדים שלה. אם לא רוצים לסבול ממחלות כאלה, צריך לשמור על אורח חיים בריא מגיל צעיר.